Sivari neljävuotiseksi Venäjällä

http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtml/arkistot/ulkomaat/2008/04/100883

Venäjä valmistelee siviilipalveluslakia

Venäjän duuma

Venäjällä muotoillaan uutta lakia siviilipalveluksesta. Hallituksen tänään antaman lakiehdotuksen mukaan siviilipalveluaika olisi neljä vuotta.

Myönnytyksenä siviilipalvelumiehille pidetään sitä, että siviilipalvelupaikka haetaan kotipaikkakunnan läheisyydestä. Lisäksi laki antaisi heille oikeuden opiskella samanaikaisesti iltaopistossa.

Duuma todennäköisesti hyväksyy hallituksen ehdotuksen.
4680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nyt Venäjäkin hyväksyy aseistakieltäytyjät mikä tarkoittaa militarismin vapautumista ja sitä todellakin että vain ne ketkä sielustaan ja sisimmästään haluaisivat olla sotilaita, saavat olla sitä ja ne ketkä eivät halua mennä armeijaan saavat elinikäisen rauhan hommasta.

Neljä vuotta työllistettynä ja katto pään päällä on hieno ele suojella Venäjän nuoria miehiä jotka ovat vaarassa syrjäytyä.

Äänestä
  • >>Nyt Venäjäkin hyväksyy aseistakieltäytyjät mikä tarkoittaa militarismin vapautumista ja sitä todellakin että vain ne ketkä sielustaan ja sisimmästään haluaisivat olla sotilaita, saavat olla sitä ja ne ketkä eivät halua mennä armeijaan saavat elinikäisen rauhan hommasta.>>

    Onhan tuo tietysti hyva puoli, mutta negatiivista tassa on se, etta Suomessa tietysti seurataan tarkkaan Venajan ajankohtaisia tapahtumia, ja katsotaan >>ei noillakaan se oo ku nelja vuotta, mita me hataillaan sen lyhentamisessa>>. Kyseessahan on Suomelle tyypillista itaan pain suuntautuneista vasemmistolaisuutta. Ei hyva homma talta kannalta. Suomessa otetaan mallia Venajasta siina missa lansimaisistakin valtioista. Ainakin siita tykataan enemman kuin vaikkapa jenkeista.

    Äänestä

  • Nyt kun olette kärsineet 20:n vuoden tuomiostanne yhden neljänneksen vähennetään jäljellä oleva tuomionne 20:ksi vuodeksi.

    Huomaatko mitään outoa?

    Miksi sinun rasistipsykon koko ajan pitää ylistää militaristista ja raakaa tappajamaata?

    Äänestä

eikös sen armeijankin "lyhin" kesto ollut venäjällä kaksi vuotta? kun se kerrotaan kahdella niin tulee neljä vuotta, ihan kuin suomessakin, puoli vuotta puoli vuotta = vuosi/ennen 90-syntyneillä vieläkin vähän päälle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Sivarin onnela kirjoitti:

http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtml/arkistot/ulkomaat/2008/04/100883

Venäjä valmistelee siviilipalveluslakia

Venäjän duuma

Venäjällä muotoillaan uutta lakia siviilipalveluksesta. Hallituksen tänään antaman lakiehdotuksen mukaan siviilipalveluaika olisi neljä vuotta.

Myönnytyksenä siviilipalvelumiehille pidetään sitä, että siviilipalvelupaikka haetaan kotipaikkakunnan läheisyydestä. Lisäksi laki antaisi heille oikeuden opiskella samanaikaisesti iltaopistossa.

Duuma todennäköisesti hyväksyy hallituksen ehdotuksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu