se sitten löytyy. nimittäin artikkeli siitä että millainen suomi olisi jos maamme olisi kristillisesti hallittu valtio. ennakkotiedot kertovat, että olisi vähemmän mukava paikka elää.
joka tapauksessa tähän kysymykseen olen tällä palstalla yrittänyt useamman kerran saada vastausta. tuloksena on ollut joitakin täysin epämääräisiä sepustuksia vailla mitään todellisuuspohjaa.
mutta seuraavassa NYT -liitteessä se sitten paljastuu. kannattaa siis lukea ja katsoa, että millaiseksi suomi muuttuisi jos hellarit ja muu äärihihhulit pomottaisivat tätä valtiota.
kommentteja? ei taida tulla...
joka tapauksessa tähän kysymykseen olen tällä palstalla yrittänyt useamman kerran saada vastausta. tuloksena on ollut joitakin täysin epämääräisiä sepustuksia vailla mitään todellisuuspohjaa.
mutta seuraavassa NYT -liitteessä se sitten paljastuu. kannattaa siis lukea ja katsoa, että millaiseksi suomi muuttuisi jos hellarit ja muu äärihihhulit pomottaisivat tätä valtiota.
kommentteja? ei taida tulla...
Vastaukset 6
Vanhimmat
miksi tulisi-- tyhmyys puhuu puolestaan..?
uskovaiset ei ole politiikkoja, niin miksi sitten lähtisimme rakenatamaan sitä sun tivamaa "kristillistä hallintomuotoa" suomeen?
* Jeesus tulee ja perustaa tuhatvuotisen valtakunna, ja on taatusti parasta aikaa silloin mitä mitä maanpäällä on koskaan ennen ollut, jos ei otta lukuun sitä lyhyttä aikaa ennen lankeemusta.
* Tässä vähän esimakua siitä tulevasta hyvästä, niille, jotka ehkä sinne joskus pääsevät!
* ""
* ""
* ""
* ""
* "< 21. Muista tämä, Jaakob, ja sinä, Israel, sillä sinä olet minun palvelijani. Minä olen sinut valmistanut, sinä olet minun palvelijani: en unhota minä sinua, Israel.
22. Minä pyyhin pois sinun rikkomuksesi niinkuin pilven ja sinun syntisi niinkuin sumun. Palaja minun tyköni, sillä minä lunastan sinut.
23. Iloitkaa, te taivaat, sillä Herra sen tekee; riemuitkaa, te maan syvyydet, puhjetkaa riemuun, te vuoret, ynnä metsä ja kaikki sen puut; sillä Herra lunastaa Jaakobin, kirkastaa itsensä Israelissa.>"
* ""
* ""
* "
Luukas 17
20 "Ja kun fariseukset kysyivät häneltä, milloin Jumalan valtakunta oli tuleva, vastasi hän heille ja sanoi: »EI JUMALAN VALTAKUNTA TULE NÄHTÄVÄLLÄ TAVALLA,
21 eikä voida sanoa: 'Katso, täällä se on', tahi: 'Tuolla'; sillä katso, Jumalan valtakunta on sisällisesti teissä»".
Opettele, Mohikaani, katselemaan hengellisiä asioita hengellisesti, sydämesi silmillä:
Matt. 5:8
"Autuaita ovat puhdassydämiset, sillä he saavat nähdä Jumalan."
Efesolaiskirje 1
17 "anoen, että meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala, kirkkauden Isä, antaisi teille viisauden ja ilmestyksen Hengen hänen tuntemisessaan
18 ja valaisisi teidän SYDÄMENNE SILMÄT, että tietäisitte, mikä on se toivo, johon hän on teidät kutsunut, kuinka suuri hänen perintönsä kirkkaus hänen pyhissään"
2. Korinttolaiskirje 3
14 "Mutta heidän MIELENSÄ PAATUIVAT, sillä vielä tänäkin päivänä sama peite, vanhan liiton kirjoituksia luettaessa, pysyy poisottamatta, sillä vasta Kristuksessa se katoaa.
15 Vielä tänäkin päivänä, kun Moosesta luetaan, on peite heidän sydämensä päällä;
16 mutta kun heidän sydämensä kääntyy Herran tykö, otetaan peite pois."
4:3 "Mutta jos meidän evankeliumimme on peitossa, niin se peite on niissä, jotka kadotukseen joutuvat",
nyt yrität sanoa?
vielä Jumalan valtakunta.
* Fariseukset kyseli Jumalan valtakunnan tuloa. Ja eihän sekään vielä ollut mitenkään tulossa Jeesuksen aikana, kun Hän maanpäällä oli.
* Sinä sekoitat asioita, ja sovellat niitä mieltymyksiisi.
* Se on sma, kun Paavali sanoo, että "sillä ei Jumalan valtakunta ole syömistä ja juomista, vaan vanhurskautta ja rauhaa ja iloa Pyhässä Hengessä."
* Jeesus sanoi aivan oikein, ettei Jumalan valtakunta tule nähtävällä tavalla. Ei se ollut mahdollista silloin, eikä nytkään.
* Mutta sydämiin sen voi saada vielä tänäkin päivänä uudestisyntymisen kautta, silloin tulee Jumalan valtakunta sisäisesti ihmiseen.
* Jo sekin, kun Raamattu sanoo, että liha ja veri ei peri Jumalan valtakuntaa, niin miten se voisikaan tulla tässä ajassa näkyvällä tavalla, ei mitenkään!
* Jes 65:17. " Sillä katso, minä luon uudet taivaat ja uuden maan. Entisiä ei enää muisteta, eikä ne enää ajatukseen astu."
* Sama lupaus on tulevasta Jumalan valtakunnasta, ihan näkyvällä tavalla, sillä Johannes sanoo:
*"< Ilm 21: 1. Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan; sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole.
2. Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan alas taivaasta Jumalan tyköä, valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu.
3. Ja minä kuulin suuren äänen valtaistuimelta sanovan: "Katso, Jumalan maja ihmisten keskellä! Ja hän on asuva heidän keskellänsä, ja he ovat hänen kansansa, ja Jumala itse on oleva heidän kanssaan, heidän Jumalansa;
4. ja hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä, eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä murhetta eikä parkua eikä kipua ole enää oleva, sillä kaikki entinen on mennyt."
5. Ja valtaistuimella istuva sanoi: "Katso, uudeksi minä teen kaikki". Ja hän sanoi: "Kirjoita, sillä nämä sanat ovat vakaat ja todet".
6. Ja hän sanoi minulle: "Se on tapahtunut. Minä olen A ja O, alku ja loppu. Minä annan janoavalle elämän veden lähteestä lahjaksi.
7. Joka voittaa, on tämän perivä, ja minä olen oleva hänen Jumalansa, ja hän on oleva minun poikani.>"
* Vai teetkö tuonkin Raamatun sana ja lupauksen tyhjäksi, koska se ei sovi sinun Raamatun näkemykseesi? Jos niin on, niin heitä roskakoppaan omat näkemyksesi, ja usko Raamattuun!
* Mutta ennen tätä lopullista Jumalan valtakuntaa on täällä ihan maanpäällä ja iahan näkyvällä tavalla Jeesus perustava tuhannentuhansine pyhineen tuhatvuotisen valtakunnan.
* Ja sen perustaminen alkaa tästä:
* "< Ilm 20:1-3. 1. Ja minä näin tulevan taivaasta alas enkelin, jolla oli syvyyden avain ja suuret kahleet kädessään.
2. Ja hän otti kiinni lohikäärmeen, sen vanhan käärmeen, joka on perkele ja saatana, ja sitoi hänet tuhanneksi vuodeksi
3. ja heitti hänet syvyyteen ja sulki ja lukitsi sen sinetillä hänen jälkeensä, ettei hän enää kansoja villitsisi, siihen asti kuin ne tuhat vuotta ovat loppuun kuluneet; sen jälkeen hänet pitää päästettämän irti vähäksi aikaa.>"
* Tähän päättyy antikristusen valtakausi.
* 144000 Jumalan valitsemaa evankelistaa aloittaa "maailman valloituksen", ja kaikki kansat haluavat seurata Herraa. kaikki maailman kansat vaeltavat Jerusalemiin, nähdäkseen Herran Jeesuksen. Ihan näkyvällä tavalla. Ja ylös temmttu seurakunta on Hänen kasnaan ja hallitsee Hänen kanssaan ne tuhannen vuotta.
Ja juuri siitä kertoo Jesaja , mistä otin muutamia kohtia eka kommenttini.
* Tuhatvuotinen valtakunta ei ole vielä Jumalan valtakunta, joka perustetaan tämän TV.nan jälkeen, maa palaa ja kaikki mitä siinä on, sitten luodaan uusi taivas ja uusi maa, jonne lasketaan taivaasta myös uusu Jerusalem, joka on seurakunnan kotikaupunki lopullisesti aina ja iankaikkisesti.
* Että ei tämä virsi nyt niin kovin lyhyt ole, vaikkakin lopulta tosi kaunis.
täällä ihmiset jotenki velvollisia vastaan sun juttuihin? Hahahah heheheh hahahahah