Kotilääkäri 6-7/2003 -lehdessä haastatellaan prof. Kallioniemeä, syöpätautien tutkijaa ja hän sanoo, että kromosomitasolla ihmisen normaalisolun ja syöpäsolun ero on suurempi kuin ihmisen ja apinan välinen ero.
Hän sanoo myös, että evoluutio on kymmenien miljoonien vuosien kestävä juttu mutta syövässä evoluutio on niin nopeaa että se tapahtuu ihan muutamassa vuodessa.
Tästä artikkelista ei näy mutta muualta on tullut tietoa mulle, että syöpäsolujen evoluution takia niille kehittyy usein vastustuskyky, resistenssi, solymyrkyille vähän kuin bakteereille.
Kreationistien päänsärky on tässä kuten erikoistuneiden loisten kohdalla, että pitäisikö kehua hienoa systeemiä jolloin ansio menee Pirulle vaiko haukkua jolloin on probleemina naurunalaisuus, jos toinen kreationisti on jo ennättänyt kehua sitä Luojan työnä tai toisaalta jos haukkuu typeräksi, niin kaikki näkee kreatinistin sokeuden eli että hienoa "älykästä toimivaa" systeemiä ei kreationisti pystyy ideologisen sokeutensa takia ikuna tunnustamaan todeksi.
Syöpä erilaisempi kuin apina
4
352
Vastaukset
- ateisti
maailma on paholaisen vallassa. Jumala lepäilee jossain maailmankaikkeuden tuollapuolen.
- tuttu mies
Mulla on muistikuva jostakin LaHaye -syöpäsolukosta, joka kasvoi/kasvaa hyvin elatusalustoilla. Jotkut pitää uutena lajina.
Tämähän avaa huimia mahdollisuuksia keksiä kehityskertomuksia, jossa kaikki tai useat yksisoluiset ovat kehittyneet monisoluisista syövän avustamina. Menis nyt ainaskin scifinä.- Mr.K.A.T.
Muistelen että se elatussyöpä on tummaihoisen munasarjasyöpä tai kohtusyöpä tms.
Omaiset on vaatineet korvauksia tai jotain.
Luitko muuten uusimmasta tiedelehdestä, että infrapunasäteilyllä tekee happea syvänmeren savuttajan bakut..
terv. Mr.K.A.T. - tuttu mies
Mr.K.A.T. kirjoitti:
Muistelen että se elatussyöpä on tummaihoisen munasarjasyöpä tai kohtusyöpä tms.
Omaiset on vaatineet korvauksia tai jotain.
Luitko muuten uusimmasta tiedelehdestä, että infrapunasäteilyllä tekee happea syvänmeren savuttajan bakut..
terv. Mr.K.A.T."Luitko muuten uusimmasta tiedelehdestä, että infrapunasäteilyllä tekee happea syvänmeren savuttajan bakut.. "
Sensaatioartikkeli, sanoisin. Tuon uutisen peruutus tulee taas olemaan hyvin pieni, jos ollenkaan näkyvä.
Auringon lämpötila on n. 6000 K ja mustan savuttajan n. 600 K. Fotosynteettinen systeemi, joka jälkimmäisestä säteilystä voisi tuottaa happea ja orgaanisia aineksia, pitäisi olla merkittävästi tehokkaampi (= kehittyneempi) kuin maan päälliset systeemit (joutuisi käyttämään useampia fotoneja yhden ATP:n muodostukseen).
Olen valmis lyömään vetoa, ettei noilla bakuilla ole tuottajan roolia noissa savuttajan olosuhteissa.
Mahdollisia selityksiä:
i) bakut ovat kulkeutuneet noihin olosuhteisiin ylempää
ii) bakut käyttävät fotosynteettistä systeemiä ja matalaa infrapunaa, mutta eivät yhteyttämiseen vaan esim. katalysoimaan normaalin fotosynteesin kemiallista potentiaalia (hapen ja pelkistyneiden yhdisteiden välistä reaktioita).
Jäädäänpä odottomaan. Vedon panoksena on ohrapirtelön arvo ja 10 ensimmäistä vetoa noteraataan (-;
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507989Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672273Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332194- 1471764
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251254Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511239Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1101158Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65845Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59806Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7750