Onko tosiaankin ajateltu näin perusteellisesti?

"järjestelmien suosittelusta vastaa .... jäsenistö"

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/talous/wincapita--sijoitusklubi-katosi---ja-sijoitusrahat-myös(91704).ece

Yllä olevan savonsanomat nettilehdestä löytyy valokuva winclubin kotisivusta, jossa on kerrottu yhteisön liiketoimintakonseptista.

Onko tuolla lauseella yritetty, heti lähtölaukauksen jälkeen, siirtää vastuu klubin jäsenistölle, siis jokaiselle, joka on sijoittanut nimellään tai yrityksensä nimellä yhteisöön?
1373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/talous/wincapita--sijoitusklubi-katosi---ja-sijoitusrahat-myös(91704).ece


Kuvassa olevasta tekstistä voisi saada sellaisen käsityksen, että klubi on ainoastaan tarjonnut yksityisille ja yrityksille kahta järjestelmäänsä: signaalijärjestelmäänsä ja automatisoitua valuuttakauppajärjestelmää. Kaikki muu onkin sitten jäsenistön vastuulla.

Siinä siis mainitaan, että em. järjestelmien SUOSITTELUSTA VASTAA jäsenistö ja sanotaan vielä, että jäsenet voivat suositella, ovat siis saaneet luvan suositella, järjestelmiä asiakkaille ja vielä, että jäsenet voivat sponsoroida uusia jäseniä. Uusien jäsenien sponsoroinnille mainitaan olevan kannustimena suosittelupalkkioita jonkinlaisen palkkiojärjestelmän kautta.


POHDINTAA....

Ryhmäkuri oli todellakin luja, tieto systeemistä levisi vain inside-infona. Monikaan "kylän tietotoimisto" ei ollut koskaan kuullutkaan koko systeemistä, tai jos jopa kuului siihen, oli jollain tehokkaalla tavalla vaiennettu.

- asiakkaat, joille jäsenet voivat suositella järjestelmää, keitä he ovat, elleivät he ole potentiaalisia uusia sponsoroitavia jäseniä?

- Mikä rooli asiakkailla on tässä systeemissä, elleivät he siis ole niitä, joita on tarkoitus sponsoroida systeemiin mukaan?

- Miksi siis annettiin lupa suositella systeemiä asiakkaille, kun systeemin toimintaperiaatteeseen kuului, ettei asiasta tulisi porista ulkopuolisille, koska haluttiin pitää matalaa profiilia.

- Oliko tuon lausekkeen tarkoitus vain delegoida vastuu jäsenistölle, joka oli yhteydessä ulkomaailmaan, josta käytettiin termiä asiakas?

- Oliko siis niin, että asiakas oli vasta sitten vastuussa suosittelusta, kun oli värvätty sponsorinsa toimesta systeemiin sisään jäseneksi, insideen, ollen osa systeemiä. Systeemi olikin enemmän yhdistysluonteinen kuin yritysluonteinen, joskin ei rekisteröitynä kumpikaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juridiikkaJukka kirjoitti:

"järjestelmien suosittelusta vastaa .... jäsenistö"

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/talous/wincapita--sijoitusklubi-katosi---ja-sijoitusrahat-myös(91704).ece

Yllä olevan savonsanomat nettilehdestä löytyy valokuva winclubin kotisivusta, jossa on kerrottu yhteisön liiketoimintakonseptista.

Onko tuolla lauseella yritetty, heti lähtölaukauksen jälkeen, siirtää vastuu klubin jäsenistölle, siis jokaiselle, joka on sijoittanut nimellään tai yrityksensä nimellä yhteisöön?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu