Olen lukenut joillakuilla olevan kantarelleja (kuin) viljeltyinä.
Onko siis kantarellien sienirihmoja tai vastaavia kasvun alkuja jostakin todella saatavissa vai miten tuo on mahdollista?
kantarellien kasvattaminen
7
2154
Vastaukset
- martinovici
Tuskin se onnistuu muuten kuin istuttamalla metsästä otettua juuririhmoja sisältävää turvetta.
- saaristolainen
Kanttarellien viljelyn perään on jo pidempään haikailtu, on tuo litrahinta senverran mukava nykyisin. Vaan eipä ole oikein onnistunut ainakaan suuremmassa mittakaavassa, muutoinhan kaupassa olisi herkkusienirasioiden vieressä kanttarellirasiat.
Useimpien sienilajien kohdalla viljelyn pahana ongelmana on se, että ne ovat juurisieniä ja vaativat siis seurakseen sopivia kasvi(usein puu-)lajeja. Sen sijaan viljelyssä olevat sienet, esim. siitake ja herkkusieni, ovat lahottajasieniä ja pärjäävät sopivassa alustassa omin nokin. - Tarhuriharjoittelija
saaristolainen kirjoitti:
Kanttarellien viljelyn perään on jo pidempään haikailtu, on tuo litrahinta senverran mukava nykyisin. Vaan eipä ole oikein onnistunut ainakaan suuremmassa mittakaavassa, muutoinhan kaupassa olisi herkkusienirasioiden vieressä kanttarellirasiat.
Useimpien sienilajien kohdalla viljelyn pahana ongelmana on se, että ne ovat juurisieniä ja vaativat siis seurakseen sopivia kasvi(usein puu-)lajeja. Sen sijaan viljelyssä olevat sienet, esim. siitake ja herkkusieni, ovat lahottajasieniä ja pärjäävät sopivassa alustassa omin nokin.Meillä on vanhan talomme ympärillä vanha kuusiaita. Kuusiaidan alle olemme joku vuosi sitten möyhentäneet pienen alueen ja aina kun olemme metsästä löytäneet kanttarelleja, perkuujätteet olemme haudanneet tähän alueelle. Toisena kesänä tuli jo pari alkua ja sen jälkeen vähän lisää joka vuosi. Ei todellakaan mikään bisnes, mutta kiva lisä monipuoliseen puutarhaamme. Paljon kastelua vaatii !
- -kati-
Tarhuriharjoittelija kirjoitti:
Meillä on vanhan talomme ympärillä vanha kuusiaita. Kuusiaidan alle olemme joku vuosi sitten möyhentäneet pienen alueen ja aina kun olemme metsästä löytäneet kanttarelleja, perkuujätteet olemme haudanneet tähän alueelle. Toisena kesänä tuli jo pari alkua ja sen jälkeen vähän lisää joka vuosi. Ei todellakaan mikään bisnes, mutta kiva lisä monipuoliseen puutarhaamme. Paljon kastelua vaatii !
Me ollaan tehty samalla lailla mökillä ja "viljelmä" leviää vuosi vuodelta. Kyllä kesän soosít saa tehtyä ja vähän pakkaseenkin!
- mitähö.
Eikös kanttarelli vaadi koivun, ei kuusta
- molempia puita?
oliko molempia?
- tehkääse
Eikö näitä miten pitää viljellä voisi joku yliopistollinen biologian laitos selvittää, ja pistää sitten ohjeet nettiin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2655293- 644287
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204281- 513670
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363667Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest443520Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv352817Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202616- 232586
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo692435