Olen lukenut joillakuilla olevan kantarelleja (kuin) viljeltyinä.
Onko siis kantarellien sienirihmoja tai vastaavia kasvun alkuja jostakin todella saatavissa vai miten tuo on mahdollista?
Onko siis kantarellien sienirihmoja tai vastaavia kasvun alkuja jostakin todella saatavissa vai miten tuo on mahdollista?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuskin se onnistuu muuten kuin istuttamalla metsästä otettua juuririhmoja sisältävää turvetta.
Kanttarellien viljelyn perään on jo pidempään haikailtu, on tuo litrahinta senverran mukava nykyisin. Vaan eipä ole oikein onnistunut ainakaan suuremmassa mittakaavassa, muutoinhan kaupassa olisi herkkusienirasioiden vieressä kanttarellirasiat.
Useimpien sienilajien kohdalla viljelyn pahana ongelmana on se, että ne ovat juurisieniä ja vaativat siis seurakseen sopivia kasvi(usein puu-)lajeja. Sen sijaan viljelyssä olevat sienet, esim. siitake ja herkkusieni, ovat lahottajasieniä ja pärjäävät sopivassa alustassa omin nokin.
Meillä on vanhan talomme ympärillä vanha kuusiaita. Kuusiaidan alle olemme joku vuosi sitten möyhentäneet pienen alueen ja aina kun olemme metsästä löytäneet kanttarelleja, perkuujätteet olemme haudanneet tähän alueelle. Toisena kesänä tuli jo pari alkua ja sen jälkeen vähän lisää joka vuosi. Ei todellakaan mikään bisnes, mutta kiva lisä monipuoliseen puutarhaamme. Paljon kastelua vaatii !
Me ollaan tehty samalla lailla mökillä ja "viljelmä" leviää vuosi vuodelta. Kyllä kesän soosít saa tehtyä ja vähän pakkaseenkin!
Eikös kanttarelli vaadi koivun, ei kuusta
oliko molempia?
Eikö näitä miten pitää viljellä voisi joku yliopistollinen biologian laitos selvittää, ja pistää sitten ohjeet nettiin