eräs kaverini on pohjanmaalta. Hieman jäyhä on..eli suorasanainen, muuten vähäsanainen. Kuuluuko tälläinen pohjanmaalaisten luonteeseen? Olisi ihan mielenkiintoista tietää.
Kaikella ystävyydellä
kohtelias jänis
Kaikella ystävyydellä
kohtelias jänis
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sellaisia kai ollaan,minäkin puhuin vasta viisivuotiaana kun ei ollut ennemmin asiaa..
Puhutahan sillon kun on asiaa muuten hiliaasia.
Melekeen päreet palaa ja tekis mieli antaa puntarista kun joutuu sellaasen ihimisenkans olemahan jonka suu käy ku pernapata elikkä puhetta tuloo taukuamatta vaikkei mitää asiaa olisikkaa sellaasta turhanpäiväästä kuononkolinaa.
Pitkän aikaa luulin, että etelä-pohjalaiset on ylpeitä - viime aikoina tullut siihen tulokseen, että lähinnä ylimielisiä... Muut ei oo mittään, ne ei osaa mittään... Sorry vaan.
Mää oo ylypeä ku oo kotosi alajärveltä mutta vielä ylypeämpi ku karisti jaloistani 100 x100 metrise kylän keskustan pölyt ja siirryin Lapin pääkaupunkii