siemenperunasta

tietämätön..

Täytyykö perunan kasvatusta varten ihan ostaa siemenperunaa, vai voinko idättää "tavallista" perunaa joka muutenkin näkyy tähän aikaan vuodesta helposti itävän jääkaapissa?
Myydäänkö edes missään hyvin pieniä määriä siemenperunaa? Olisi tarkoitus laittaa kasvamaan perunaa kokeeksi ihan muutamalle metrille, eikä suinkaan mitään isoa perunamaata. Näkyy olevan aika isoissa erissä nuo myytävät siemenperunat...

7

6697

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pottumaakari

      Kyllä ruokaperunankin voi maahan laittaa. Se kasvaa ihan siinä missä siemenperunakin. Kannattaa kuitenkin huomioida, että a) lajike on sopiva ja mieluinen (eli ei "yleisperuna" vaan esim "Nicola") ja b) ruokaperunassa on suuremmalla todennäköisyydellä jotain piileviä kasvitauteja. Jälkimmäiseen kohtaan liittyen istutettavaksi kannattaa valikoida hyvännäköisiä perunoita: ei epämuotoisia, ei mustia pahkuroita (=perunaseittiä), ei osittainkaan mädäntyneitä. Valitettavasti esim. viruksia ei näe perunasta päällepäin mitenkään, mutta ne vaikuttavat sitten perunan kasvuun.

      Ihan "oikeaa" siemenperunaa saa nykyään myös pienissä muutaman kilon kuluttajapakkauksissa. Kannattaa kysellä puutarhamyymälöistä tai esim. Agrimarketista. (tämä ei ole mainos vaan esimerkki: http://www.kantaperuna.com/kuluttajille.html )

    • pottupää

      haluat kasvattaa usenana vuonna oman perunasi niin älä käytä kaupan ruokaperunaa koska siinä voi olla peruna-ankeroisen toukkia. Ankeroista et saa helpolla sitten poistettua jos se saastuttaa pottumaasi. Käytä tarkastettua siemenperunaa jota saa kyllä pieninäkin erinä.

    • siemenluettelo

      Kauppilan puutarhan kevätkuvastossa oli ainakin myynnissä ihan valmiita "siikli" varhaisperunan taimia 6kappaleen satsi. Maksoi 6,50. Muualla en ole nähnyt pieniä satseja, nuo kyllä maksavat kivasti, mutta ovat valmiiksi alulla, ei muuta kuin maahan!

      • joooops

        Onhan se ihan kiva, että tuotekehitystä tehdään, mutta tuo on jo vähän liikaa. Siikli itää tähän aikaan vuodesta muutamassa päivässä huoneenlämmössä.

        Hinta on kyllä hyvä, 6 x 70g = 420 g tekee siis 15 e kilo! (riippuen mukulakoosta) Ihan vertailuna, suurista määristä (>1000 kg) puhuttaessa siemenen hinta on noin 60 c/kg. Eli on siinä pakkauksella hintaa...


    • potut pottuina

      Semen peruna ja ruokaperuna -eri asia. Kaupan ruokaperunat käsitelty niin, ettei idä.
      Siispä toreille ja kauppahalleille hamuamaan.

      http://puutarha.net/index.asp?s=/keskustelu/keskustelu.asp?id=5647
      http://www.evira.fi/portal/fi/kasvit/ajankohtaista/?bid=2449

      http://www.perunansiemen.fi/
      http://www.schetelig.com/index.php?1110

      Ihka hassua salatiedettä
      http://www.survivalismi.com/viewtopic.php?f=10&t=313

      • kyllä lähtee

        Hyvin on kasvanut kaupan pottu, oli itävyyskäsittely tahi ei. Minun suussani Van Gogh maistuu parhaalle ja sitä löytyy useimmista irtolaareista. Jos pottua on tarkoitus viljellä muutama neliö, on ankeroisilla, taudeilla ja idunestoaineilla pelottelu ihan turhaa.

        Pistä huoletta pussinpohjat kasvamaan. Itse raivaan niillä lisää kasvimaata: heinikko talikolla ympäri ja pottuja sekaan. Annetaan kasvaa, mullataan, katetaan. Peruna tukahduttaa tiheänä kasvustona rikkaruohot. Sadosta ei ole niin väliä, mutta sitä tulee kuitenkin ämpärikaupalla. Seuraavana vuonna kasvatan paikassa jotain muuta.

        Siemenperuna on toki hyvä bisnes, enkä ole ketään kieltämässä, jos tahtoo tarkastettua tuotetta käyttää.


    • hyttyy

      Minä olen joka vuosi laittanut ihan kaupan perunoita kasvamaan. Sen mitä nyt on jäänyt pussien pohjalle "ylimääräistä" olen idättänyt ja sitten laittanut kasvamaan. Ihan hyvät perunat olen joka vuosi saanut kasvatettua.

      Ja ihan höpöpuhetta, että tavalliset kaupan ruokaperunat olisi muka jotenkin käsitelty estämään itäminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      208
      3267
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      2024
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      38
      1641
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1593
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1337
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1235
    7. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      50
      1033
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      6
      1020
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      196
      974
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      947
    Aihe