Tapahtuipa Helsingin Liikennepoliisimieskerhon pikkujouluissa:
Eräs videokuvaaja oli paikalla kuvaamassa tanssiesitystä. Laittoi kameran valmiiksi jalustalle ja poistui hetkeksi takahuoneeseen. Kohta tulee yhdistyksen sihteeri ilmoittamaan kainosti: "Se kamera pitäis varmaan suunnata uudestaan..."
Palattuaan paikalle kuvaaja huomaa kameran retkottavan vinksallaan jalustalla, etsimessä ruma kolhu. Ei ole erityisen vaikea arvata mitä on tapahtunut, vaikkei kukaan olekaan nähnyt mitään, eikä tiedä mistään mitään, ei sihteerikään joka asiasta oli ilmoittanut. Myöhemmin kuvaaja saa poliiseilta pienen korvauksen pilalle menneestä etsimestä, kun sitä itse pyytää. Oma-aloitteisesti kukaan ei tarjoa mitään, eikä muutenkaan ole millään lailla edes kiinnostunut asiasta.
Jonkin ajan kuluttua kameraan tulee pahoja häiriöitä, pitää viedä huoltoon. Kustannusarvio: lähes 300 e. Takuukin meni syntyneen kolhun takia, melkein uudesta kamerasta. Kuvaaja kysyy poliiseilta, että mitäs nyt tehdään. Poliisit toteavat tylysti, että asia ei kuulu enää heille, koska korvasivat jo vahingon.
Ei kannata osallistua poliisien pikkujouluihin tai muihinkaan tilaisuuksiin. Varsinkaan ei kannata ottaa mitään arvokasta mukaan. Eikä kannata kuvitella että poliisi olisi tässä maailmassa erityisen lainkuuliainen tapaus.
helsinkiläisille liikennepoliiseille
koyh
0
978
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 682610
- 622572
- 681762
- 241587
- 201510
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91440- 151362
- 381213
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81167- 251086