Olisi sellaiset 15.000 euroa.
Otanko määräaikaisia talletuksia tuolla summalla seuraavat 20-vuotta (
tai muita riskittömiä talletuksia, en halua osakkeita enkä mitään riskiä rahojen menettämiseen)?
Vai otanko eläkevakuutuksen ja säästän ensin vaikka 5000 ja sen jälkeen vähitellen loput 10.000?
Kummasta saan paemman tuoton? Olen nyt 45, eli se tasan 20v aikaa.
Oletettu lisäeläke/säästöjen käyttö vuosina 65-85v. Mitä jää tuolloin jakoon? 50e/kk ?
Otanko määräaikaisia talletuksia tuolla summalla seuraavat 20-vuotta (
tai muita riskittömiä talletuksia, en halua osakkeita enkä mitään riskiä rahojen menettämiseen)?
Vai otanko eläkevakuutuksen ja säästän ensin vaikka 5000 ja sen jälkeen vähitellen loput 10.000?
Kummasta saan paemman tuoton? Olen nyt 45, eli se tasan 20v aikaa.
Oletettu lisäeläke/säästöjen käyttö vuosina 65-85v. Mitä jää tuolloin jakoon? 50e/kk ?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mikä ihme sinua osakkeissa pelottaa?
Talletuksissa ei ole riskiä, mutta tuotto ei yllä tällä hetkellä edes inflaation tasolle. Jos tilanne jatkuu tällaisena, 20 vuoden päästä sinulla on vähemmän ostovoimaa kuin nyt. Eläkevakuutuksessa ovat ongelmana kulut, jotka syövät tuoton samalla tavalla. Varmoihin kohteisiin sijoitettuna vakuutuskin tuottaa valitettavasti tappiota.
Noin pitkälle sijoitusajalle osakkeet ovat ehdottomasti järkevämpi valinta. Osta vaikkapa kymmenen puolentoistatuhannen euron erää kolmen kuukauden välein. Loput rahat voit aina pistää kolmen kuukauden määräaikaiselle. Tämän 15000 euron jälkeen jatkat osakesijoituksia siihen tahtiin kuin pystyt. Osingoista muodostuu muutamassa vuodessa ylimääräinen tulovirta, jonka voit sijoittaa edelleen. Olisi aika kummallista, jos varallisuutesi ei tällä tavalla kasvaisi huomattavasti 20 vuoden mittaan. Ainakin minulle on tapahtunut näin ja eläkeikä samalla pudonnut 50 vuoden tietämiin.
Eläkkeellä on hyvä olla, kun osakesalkusta tulee muutaman tuhannen euron osingot vuosittain ja tarvittaessa on mitä myydä.
tai sitten niissä osakekaupoissa sössii ja kaikki rahat katoaa. kaikki kun eivät osaa pörssipeliä.
aloittajalle: jaa raha vaikka 4 osaan. määräaikainen talletus, rahastosäästö, korkorahasto, osakesalkku. kysy neuvoja pankilta jos et tiedä mitä tekisit. huonoin vaihtoehto on eläkesäästösopimus. kulut syö tuoton 200% varmuudella.
joku vika kun laitan 1,5% kulut niin en kyllä saa millään 200% tappiota.
Tuskin siinä vikaa on, et vain tiedä kaikkia kuluja tai et osaa laskintasi käyttää. Lue alkuun HKKK:n Vaihekosken tutkimus eläkkeiden kalleudesta, jatka sitten vaikka Siva-raportilla, niin vakuutut että verrattuna fiksumpiin vaihtoehtoihin, häviät eläkevakuutuksella rutosti. Lisäksi sidot itsesi yhtiöön ja verottajan mielivaltaan.
Vaikea verrata muuten ellei sijoituskohteet ole samanlaisia. Eli jos laitat vakuutuksesi kautta rahat talletuksiin, eli siis käytännössä ainoa mahdollisuus on joko laskuperustekorko (ns. takuutuotto) tai lyhyenkoron rahasto. Jos näihin sijoitat vakuutuksen kautta, se ei kasva mihinkään ja eläkkeesi on luokkaa muutama kymppi kuussa. Inflaatio syö osan, kulut jopa vielä enemmän.
Mikäli valitset talletuksen, saat hiukan yli inflaation ja lopputulos on luokkaa satanen kuussa, siis tämän päivän rahassa.
Ehkäpä kuitenkin ottaisit hyvin hajautetun korin korkorahastoja ja muutamia ETF sijoituksia kehittyville markkinoille. Pitkän koron rahastoista saat hiukan paremman tuoton matalalla riskillä ja viimeiseksi nostaisit ETF:ät jo kehittyneistä maistas sillä sijoitusaikaa sinulla on 20-40 vuotta eikä sitä kannata seisottaa talletuksissa. Uskon lopputuloksen olevan aivan toista kuin kummassakaan edellisistä esimerkeistä.
En ymmärrä miksi monet ovat sitä vastaan, ehkä suomessa on niin hyvä valtion- eläke.
Ruotsissa on pistetty eläkeläiset lujille, vähennys on vain 12000kr, jotka tekevät ansio työtä, mutta yrittäjillä sama kuin aikaisemmin tulot- miinus ja summasta 35%eläke plus 12000, summasta vero 26,26% joka on vähennys (miinus erä).
Säästö eläkerahastoon täytyy olla sellainen jonka voit hoitaa itse kotona. Säästät siellä missä on kovin tulo - tai jos pelkäät turvallisin, mutta aina omat aivot! Valitse sellainen, jossa voit säästää kaikkialla maailmassa.
Juuri nyt markkinat eivät ole vakaat, mutta ei saa myöskään olla "mattimyöhäinen".
En luota yhteenkään rahoituslaitokseen niin paljon, että sitoutuisin pitämään rahani yhdessä paikassa eläkepäiviin saakka. Itselläni on ainakin vaatimuksena, että rahastosta pitää pystyä halutessaan saamaan rahat pois milloin tahansa ilman mitään selityksiä tai reunaehtoja. Siis vaikka kymmeniä vuosia ennen eläkepäiviä. Muutoin kyllä kannattaa säästää eläkepäiviä varten, mutta eläkevakuutukset ovat mielestäni aivan liian riskialtis sijoitus. Eikä niiden tuototkaan ole kovin hyviä, varsinkin jos huomioidaan kulut.
Jos eläkepäiviin on vielä pitkä aika, kannattaa laittaa rahat mieluummin johonkin muualle. Nimittäin pitkällä tähtäimellä rahoituslaitoksia menee aina silloin tällöin konkurssiin ja pankkikriisejäkin on myös ja on täysin mahdotonta tietää mitkä yritykset vuosikymmenien päästä on vielä pystyssä. Sitouttamalla rahansa yhteen yritykseen ilman mahdollisuutta saada rahoja ulos voi tällöin menettää erittäin paljon.
siksikin että eläkevakuutus peittämään sen 40%
palkka vajausta. Muulla rahoillasi mälläät sitten
miten lystäät.Näin minä tein tilini pysyi ennallaan
mutta mälläysrahat eivät pysyneet tilillä.
terv. eläkeläinen.
nyt ainkin minä ehdotan lyhytaikaista pääomaturvattua;) ja käytä rek.meklaria....