OIKEA TIETO ELINTÄRKEÄÄ!

minna....

Kun meille tuli kilpikonna, moni sanoi, että se on varmasti helppo-hoitoinen eläin-yhden salaatinlehden heittää sille silloin tällöin.
kilpikonna hoito vaatii kuitenkin perehtymistä asiaan.väärällä hoidolla kilpikonna sairastuu,

Tärkeimmät sikat mielestäni ovat,

1.oikea ravinto.Killpikonna on kasvissyöjä. Sille ei saa antaa lihaa, maitotuotteita, viljaa(leipä, puuro).Kaupan ns.kilpikonnapelletit ovat konnalle liian proteiinipitoista tavaraa ja sisältävät usein myös viljaa. Ainoat konnalle sopivat pelletit ovat ns.PAT pelletit(pre alpin testudo).
2.kilpikonna on vaihtolämpöinen eläin, ja tarvitsee lämmittelypaikan. tähän kelpaa tavallinen spottilamppu-lampun alla lämpö tulisi olla 35-40 astetta.
3.Konna tarvitsee uv-lampun
4.Konna ei saa saada vetoa
5.pelkkä ravinnon neste ei riitä konnalle-sillä tulee olla juomakuppi ja vettä.Kylvettää konnaa voi myös-usein konna juo kylvyssä.vettä tulee olla ala-ja yläkilven rajaan. maakonna ei osaa uida ja voi hukkua, jos vettä liikaa,
4.konna tarvitsee ruokaansa NUTROBAL -vitammiinilisää.Ihmisille tarkoitetut vitamiinit ei käy-voi saada niistä myrkytyksen
5.konnalle hyvä pitää 2 paastopäivää viikossa-konna ei saa kasvaa liian nopeasti ettei kilpi ja sisäelimet vaurioidu.
6.harva eläinlääkäri on perehtynyt matelijoihin-joten kaikkia heidän juttujaan ei kantsi uskoa.Suomessa matelijoihin eläinlääkäri on Johanna Raulio.Hänellä vastaanotot vantaalla ja klaukkalassa.Jos konnaa ei pysty viemään vastaanotolle, kannattaa ainakin soittaa rauliolle, jos ongelmia ilmenee.
7.Herppi.net on asiantunteva palsta, josta saa tietoa konnan hoidosta.

terveisin minna, 8-kk reunuskilpikonna oskarin "äiti"

0

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ensi kesänä

        Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
        Ikävä
        66
        3342
      2. Tukalaa kuumuutta

        Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
        Ikävä
        43
        3147
      3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

        Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
        Kotimaiset julkkisjuorut
        118
        2546
      4. Sinä, ihastukseni

        Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
        Ihastuminen
        43
        2528
      5. Tiedät ettei tule toimimaan.

        Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
        Ikävä
        31
        1943
      6. Okei, myönnetään,

        Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
        Ikävä
        27
        1840
      7. Onko kaivatullasi

        himmeä kuuppa?
        Ikävä
        48
        1636
      8. Mihin hävisi

        Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
        Iisalmi
        85
        1455
      9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

        En taida nähdä sinua koskaan.
        Rakkaus ja rakastaminen
        39
        1320
      10. Lähtikö korvat

        puhtaaksi vaikusta?
        Tuusniemi
        82
        1179
      Aihe