kovin isoa. Sellanen 1-1,5m korkeutena olis hyvä. Leveyttä ei metriä enempää. Maa on hyvää savi-multa-hiekka -sekoitusta ja paikka on tosi aurinkoinen. Ideoita vastaanotetaan!!!
Mitä mieltä ootte taikinamarjasta, onko kovin työläs?
Entä kiiltotuhkapensas? Tuleeko kovin iso jos ei leikkaa?
Haiseeko aronia kissanpissalle? Tuleeko siitä kovin suuri?
Kiitos jos jaksatte vastata!
mitä aidaksi???
2
720
Vastaukset
- ehkä paras
Taikinamarjaa suosittelen, koska se soveltuu parhaiten leikattavaksi aidaksi. Vapaasti kasvaessaan aidanteet eivät yleensä mahdu metrin levyiseen tilaan.
Kiiltotuhkapensasta en suosittele ollenkaan. Ainakin Vaasan korkeudella se kärsii helposti paleltumista. Leikkaamattomana sen kasvutapa on leveä ja risukkoisen näköinen.
Taikinamarja ja aronia ovat molemmat vaatimattomia, helppohoitoisia ja kestäviä lajeja. (En ole huomannut kissanpissan hajua aroniassa, mutta ehkä nenäni ei vain ole tarpeeksi herkkä.)
Kaikki nuo mainitsemasi pensaat kasvavat noin hyvissä olosuhteissa pari-kolme metrisiksi. - Töyhtötiainen
Pensasengervoista vois löytyä sinulle kaipaamasi kasvi. Esim. virpiangervo kasvaa n. 1,5-2m, on tuuhea ja nopeakasvuinen, kukkii runsaasti valkoisin kukin alkukesästä. On pystykasvuinen, mutta muodostaa runsaasti juuriversoja, joita kurissa pitämällä pensaan saa pysymään kapeana.
Vastaavan oloinen on pajuangervo, joka kukkii loppukesästä punertavin kukin, valkokukkainen lajikin löytyy.
Angervoja on monenmoisia, ihan matalista reilusti yli kaksimetrisiin, pääasiassa kaikki melkolailla hyväkasvuisia ja helppohoitoisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1467831Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1007300Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317192Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t216778Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736361Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236034Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht25906Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1125832Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475478Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835368