Rovaniemellä ojaan kaatuneesta rekasta maastoon vuotanut lentopetroli aiheuttaa ympäristöhaittoja, arvioidaan Lapin ympäristökeskuksesta. Näyttää todennäköiseltä, että se tulee aiheuttamaan esimerkiksi kalakuolemia. Rekat ovat ympäristöuhkien lisäksi turvallisuusuhka, harva se päivä rekat ovat osallisena kolareihin, niiden takia tiet pitää suolata jolloin maaperä saastuu. Rekat rikkovat tiestön kun sulana pidettävä tie rapautuu ja siihen tulee kulumisuria. Rekat ovat vaarana muille autoilijoille, ylinopeutta ajavat rekat rikkovat automme, lisäkustannukset ovat kohtuuttomia muutenkin kalliin autoilun maassa.
Raskaat kuljetukset
rautateille
4380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Koko maa on odottanut kommenttiasi!!! nyt kun olet sanonut asiasi, kerrotko toki miten se toteutetaan!!! perustele kunnolla äläkä ole velliperse
Pikkuautoja varten tiet suolataan ja pikkuautojen nastarenkaat aiheuttaa tien kulumista enemmän ja yllättäen ne ajourat ovat kapeammat kuin yhdistelmän akselileveys
ollaan me aika paskaa sakkia,raskasliikenne on saatava HETI loppumaan,kun vain joku kertoisi miten se tapahtuu.
joo kyllä. kaikki raskas liikenne rautateille. olen ihan samaa mieltä. se on hienoa sit ku lähikauppaan jyllää aamu viideltä tavara juna tuomaan maidot ja lihat. sit ku se juna on viel usean sadan metrin mittainen että saadaan kaikki suomen kaupat yhdellä veturilla ajettua. ja siinä koti oven edessä on kiva ratapiha missä sit järjestellään niitä vaunuja yöllä klo 2-4 että saadaan purettua se sun lähi kaupan tavarat.