Jokunen kuukausi sitten vaunuuni tuli paha haju. Annoin sen olla varastossani koska sitä ei tarvittu.
Nyt kun kevät on tulossa, siivosimme sen huolellisesti, mutta haju ei lähtenyt pois.
Siivosimme sen uudestaan mutta vaunussa on silti paha haju.
Vein vaunun siivousliikkeeseen, johon liike laittoi ionisaattorin jonka pitäisi poistaa pahat hajut. Parin päivän päästä haju tuli taas.
Nyt olen etsinyt vaunustani joka paikan (sisältä ja ulkoa) että onko vaunussa esim. kuollutta hiirtä tai muuta vastaavaa raatoa, mutta en ole löytänyt.
Olenkin miettinyt kaikenlaista hajunlähdettä.
Voisiko vaunun perässä olevasta jätevesisäiliöstä tulla paha haju esim. altaan kautta, kun sitä ei olla käytetty aikoihin?
Kaikki muutkin mahdolliset hajunlähteet kiinnostaa!
Vaunussa ei haise kaasu. Haju on lahempänä mädäntynyttä kananmunaa tai paskan haju.
Haju on niin paha ja voimakas että vaunussa ei pitkään viihdy.
paha haju
10
10367
Vastaukset
- jätevesisäiliö
Oman kokemukseni mukaan kiinteä jätevesisäiliö on ensimmäinen, joka kannattaa tarkastaa. Ainakin meillä nykyisin pestään joka vuosi jätevesisäiliö. Avataan huoltoluukku ja suihkutellaan pesuainetta ja suihkutetaan vettä ja hangataan pehmeällä kankaalla.
Jos näin ei tee niin hirveä haju hiipii suihkupohjan viemäreistä ja altaiden rei'istä. - kyseessä
on vanha vaunu, haju tulee todennäköisesti jääkaapin koneistosta. Freoni (tai mitä se lieneekään) haisee kuin märännyt kananmuna, jos putkistoon on tullut vuoto.
- jääkaapin
Poistin jääkaapin vaunusta.
Odotellaan hetki, niin käyn vaunussa haistelemassa että onko käry hävinnyt. - sökö
Omassa vaunussa meni akku rikki talvella ja siitä aiheutui rikin tuoksua sisätilaa.Haju oli todella voimakas.Suosittelen akun tarkistamista.
- myös_
Itsellä sama vika tosin as.autossa. Syy löytyi kuivuneista hupiakuista. Ei muuta kuin akkuvettä sisään ja haju häipyi.
oma kokemus hajusta on tämmöinen.
jääkaapissa on höyrystimen alapuolella reikä josta poistuu sulamisvesiä,kun kaappia sulatetaan voi joskus käytön aikanakin vähän sulaa jos kaappi on täynnä ja vaunussa kuuma.
reijästä johtaa putki kaapin taakse alas,jossa on kuppi sulavesiä varten.tästä veden on tarkoitus haihtua.
tähän kuppiin oli veden mukana mennyt kaapista jotakin lientä esim. maidosta lähtee tosi karmee haju. ei mene enää pistin tulpan reijän suulle.
kaappi täytyy irroitta että sinne pääsee käsiksi.- OLI AKKU!
Hajunlähde löytyi akusta! KIITOS AVUSTA!!!
- Havukka-ahot
Tuhannet kiitokset akku-vinkistä. Merkkiliikkeessä asuntoautuoa käytetty huollossa aina, mutta evätpä olleet akkujen tilaa tarkistaneet ja vesi oli tyystin loppunut. Veden lisäyksen jälkeen ongelma poistui. Onneksi ei ehitty koko autoa purkaa.....
- Joksuareinottaa
Palstavahtijoksu on Kuopiosta Reinonsa Kotkan Lukkarinkadulta. Joksu öisin usein avautuu Reinostansa.
- hienoa.tarinaa
Kyllä huomaa, että ihmisen pitää olla jo valmiiksi kaheli, joka karavaanariksi ryhtyy.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2206861Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3184797"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1473639Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1153444Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m683415Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492886Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2672733Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.832449- 252376
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011951