Allergioitten

syistä

Oletteko kiinnittäneet koskaan huomiota siihen, että kun lapselle aloitetaan massiivinen rokotusohjelma, pian allergiat puhkeavat?

Olen ihmetellyt sitä, kuinka keskeneräisen ja hauraan ihmisruumiin on muodostettava lyhyessä ajassa kaikki mahdolliset vasta-aineet, eihän luontokaan näin tee. Siten kun rokotusohjelma loppuu ja lapsen keho muutenkin vahvistuu ja kasvaa, allergiat yleensä loppuvat.

Sitä paitsi rokotteissa on säilöntäaineena elohopeaa, ensimmäsen luokan vaarallisa myrkkyä, jota muualla kaikin tavoin yritetään estää pääsemästä ihmisen elimistöön. Vastasyntyneen elimistön täytyy ruveta taistelemaan tätä myrkkyä vastaan yhdessä virusten kanssa elämänsä alkumetreillä.

Hammaslääkärit käyttivät elohopeaa vielä -80 luvulla jotkut myöhemminkin. Sen äidille ja isälle tuottamat haitat siirtyivät lapseen.

Itse aloin tulla allergiseksi useille aineille. Kun elohopea poistettiin suustani, allergiat hävisivät.

3

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole ollut

      säolöntäaineena tuo mainitsemasi aine, rokotteita saa ihan ilman sitäkin, toki ne maksetaan sitten ihan itse ne rokotteet. Tiomersaali on elohopeayhtd., joka sisältää alle 50% elohopeaa. Tätä ainetta käytetään monessa muussakin kuin vain rokotteissa säilöntäaineena, mutta sitä voi välttää, perheessämme ei esim. koskaan ole ollut käytössä silmätippoja (ei tosin muutakaan..) missä olisi tiomers. säilöntäaineena.

      "Hammaslääkärit käyttivät elohopeaa vielä -80 luvulla jotkut myöhemminkin. Sen äidille ja isälle tuottamat haitat siirtyivät lapseen. " tuolle ei ole mitään tieteellistä todistetta=)

    • kandipaatti

      Allergioiden lisääntymistä, autismia ja luojatiesmitä muutakin mitä joku "luomuäiti" on keksinyt rokotteista syyttää, on tutkittu ja kaikki väitteet osoitettu turhiksi.

      Mikset ota oikeasti asioista selvää sen sijaan, että syydät näitä ikivanhoja ja harhaanjohtavia huhuja ja ennakkoluuloja?

      Yhden rokoteannoksen sisältämä antigeenimäärä on murto-osa siitä määrästä, jonka jokainen normaalia elämää elävän lapsen elimistö kohtaa päivittäin liikkuessaan kaupassa, kotona ja puistossa. Lapsen elimistö puolustautuu joka hetki satoja, tuhansia taudinaiheuttajia vastaan - rokote on tässä jatkuvassa pommituksessa pelkkä pisara valtameressä. Rokote on keino suojata lapsi samalla mekanismilla kuin hän muutenkin suojautuu taudeilta - rokote vain sattuu olemaan "luomualtistusta" paljon turvallisempi tapa luoda vastustuskyky sellaisia tauteja vastaan, jotka ennen tappoivat lapsia tuhansittain Suomessakin. Hinkuyskä tappaisi vauvoja joka vuosi, elleivät rokotetut saisi sitä vain lievänä. Tuhkarokko on palannut niihin länsimaihin, joissa rokotuskattavuus on laskenut. Kurkkumätää on pilvin pimein itärajan takana, ja jäykkäkouristuksen voi saada joka puutarhasta haavainfektiona, ellei ole rokotettu.

      Rokottamattomuus on tietämättömyyteen ja hysteriaan perustuvaa leikkiä lasten hengellä, ettekö varmasti löydä yhtäkään lastenlääkäriä joka ei omia lapsiaan rokotuttaisi.

      Elohopean tai amalgaamin haitata eivät käy vertailukohteeksi tässä aiheessa - niissä on kyse suorasta kemikaalitoksisuudesta, kun taas rokotteiden toimintamekanismi on immunologinen. Tiedätkö edes, miten elimistön immuunipuolustus tai rokotteet toimivat?

      Kyllä - allergiat lisääntyvät. Mitään yhteyttä ei tähän kuitenkaan ole rokotteisiin osoitettu. Jos sinä kompastut, ja Sveitsissä jonkun päähän putoaa piano, ethän silloinkaan kuvittele että näillä asioilla on jokin yhteys vaikka ne sattuvatkin tapahtumaan yhtä aikaa?

      Olisiko parempi, että Suomessa edellee lapsia kuolisi ja vammautuisi pilvin pimein tuhkarokon, kurkkumädän, tetanuksen tai hemofilustautien vuoksi? Onko sinulla mitään käsitystä, kuinka vaarallisista taudeista on kyse?

      • rokotteilla

        voi olla joillekin haittavaikutuksia. Mummoni veljestä kerrottiin, että henkinen kehitys pysähtyi rokotuksen saantiin (1900-luvun alku)
        Itse otan mieluummin sen riskin ja rokotutan lapseni kuin annan hänen sairastaa esim. polion ja mahdollisesti kuolla tai halvautua siihen. Sama koskee muitakin lastentauteja ja niiden jälkitauteja.
        Eräs lastenlääkäri sanoi, että ilmeisesti parantuneella hygienialla ja lisääntyneillä allergioilla on yhteys. Itärajan takana on vähemmän allergioita kuin meillä.
        Hän totesi myös, että emme kai kuitenkaan halua palata sata vuotta sitten vallinneeseen tilanteeseen jolloin allergioiden määrä oli pienempi mutta lapsikuolleisuus suurempi ? Kaikella on hintansa.
        Itseäni järkytti lapsena pikkusiskoni vauvana sairastama aivokalvontulehdus - selkäydinpunktioilla tutkittiin taudin etenemistä. Äitini sairasti keuhkotuberkuloosin, jonka epäiltiin puhjenneen uudelleen hänen odottaessaan minua. Pienenä minulle tehtiin testejä että havaittaisiin olivatko äitini odotusaikana syömät lääkkeet vaikuttaneet minuun.
        Samaa en toivo omille lapsilleni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3035
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      119
      1245
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      1047
    4. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      961
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      925
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      897
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      871
    8. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      161
      851
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      834
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      784
    Aihe