Moi! Onko kenelläkään kokemusta munakoison kasvattamisesta lämmittämättömässä kasvihuoneessa? Löysin kaupasta lajiketta, joka tekee pieniä hedelmiä, eli saattaisi ehtiä valmiiksi nopeammin (toisaalta kylvöjen kanssa olen varmaan myöhässä). Tavoitteena ei siis ole sadon maksimointi, vaan kokeilu ylipäätään: kannattaisiko testata vai unohtaa kiltisti saman tien ja keskittyä tomaatteihin?
Munakoiso
7
3631
Vastaukset
- tre e
Niin, muutenkin kiinnostaisi munakoiso-kokemukset vaikka täällä etelämpänäkin? Onko kukaan onnistunut?
- juha123
Katsoin munakoison kasvatusohjeita joku aika sitten ja sen jälkeen näytti tomaatin kasvatus helpolta. Munakoiso vaatii reilummin lämpöä ja 20C on minimi. Tomatti "kestää" 15C lämmön. Tai ei se tomaatti kuole vaikka lämpö menee alemmaksi, mutta sato kärsii.
Kasvihuonekurkku ja munakoiso on saman suuntaisia lämpötiloissa. Kurkku on herkkä "vilustumaan" ja onnistuuko se lämmittämättömässä kasvihuoneessa? (riippuu vuoden ajasta)
Jäi ohjeista sellainen kuva, että tomaatti ja munakoiso ei selviä hyvin samassa huoneessa -- kaipaa erilaisia olosuhteita.
- etelä-pohjanmaalla
Viime- ja edellisvuonna YRITIN kasvattaa just tommosia pieniä munakoisoja. Ilman satoa. Kukkivat kyllä, mutta ilmeisesti siemenet pitäis kylvää kohta tammikuulla? että kukkisivat (jos kukkisivat) jo keskikesällä. Nyt kun olen kylvänyt maaliskuulla kukinta mennyt heinä- elokuun taitteeseen, eikä "hedelmät" ehdi alkaa kehittymään.
- Eijuska
Voiko joku antaa neuvoja munakoison kasvatukseen? Taimet sirkkalehtivaiheessa taimimullassa. Milloin "koulutan" ja millaiseen multaan? Istutussyvyys? Oon ihan outolintu tässä taimitarhassa.....
- marja-liisa...
No minä voin!
Minä olen kasvattanut useampanakin vuonna, ja hyvin on onnistunut. Kasvatin taimet ensin sisällä. Istutin kasvihuoneeseen kesäkuun alussa. Taimet tarvitsee paljon vettä. Kukkii pienin valkoisin kukin, ja sitten alkaa tehdä hedelmää. Hedelmät oli tosi isoja, ihan muhkeita. Mutta niitä ei tullut kahta enempää tainta kohden.
Minusta paljon helpompi kasvatettava, kun tavallinen paprika. Niiden kanssa saa aina vähän taistella.
Niin, ja kasvattelen täällä Jyväskylän korkeudella! - marja-liisa...
marja-liisa... kirjoitti:
No minä voin!
Minä olen kasvattanut useampanakin vuonna, ja hyvin on onnistunut. Kasvatin taimet ensin sisällä. Istutin kasvihuoneeseen kesäkuun alussa. Taimet tarvitsee paljon vettä. Kukkii pienin valkoisin kukin, ja sitten alkaa tehdä hedelmää. Hedelmät oli tosi isoja, ihan muhkeita. Mutta niitä ei tullut kahta enempää tainta kohden.
Minusta paljon helpompi kasvatettava, kun tavallinen paprika. Niiden kanssa saa aina vähän taistella.
Niin, ja kasvattelen täällä Jyväskylän korkeudella!Vielä lisäys, kun vastas huomasin kysymyksen. Anna kasvaa parisenttiseksi. Sitten irroittele varovasti, ja istuttele erilleen. Mullaksi käy turve, tai tavallinen puutarha multa. Kun ovat lähteneet kunnolla kasvuun, voit lannoitellakkin vähän.
- oul75
Olen kokeillut normaalikokoista hedelmää tekevää munakoisoa kahtena kesänä länsiparvekkeella Oulussa. Molemmilla kerroilla oli valmiit, aika isot taimet (15-30cm) ja iso istutuslaatikko. Ekan kesän taimet kukkivat hienosti ja tekivät ehkä 4-5 appelsiinin kokoista raakiletta, mutta kypsymisen kanssa tuli kiire. Mutta periaatteessa onnistui siis. Toisena kesänä taimet puolestaan kukkivat ihan älyttömästi mutta vaikka yritin pölytelläkin pensselillä, ei raakileita tullut yhtäkään. Ei ole tullut selvitettyä onko kasvilla erikseen tyttö- ja poikayksilöt... Kasvina on ollut todella kaunis, isot vantterat lehdet, tuuhea kasvutapa ja nätit kukat. Eli vaikka satoa ei onnistuisi saamaan niin ainakin parvekkeella ovat olleet ihan nättejä "kesäkukkinakin" :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1197041KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4046753Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693413Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521302976Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092564Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään432124- 1251864
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211727Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821397- 741287