Rolf Johan Witting (30. syyskuuta 1879 Viipuri – 11. lokakuuta 1944 Porvoon maalaiskunta) oli suomalainen tieteilijä ja RKP:ssa toiminut poliitikko. Witting toimi sotavuosina Suomen ulkoministerinä.
Wittingin vanhemmat olivat filosofian maisteri Rudolf Martialis Witting ja Berta Georgina Eugenie Sundman. Witting pääsi ylioppilaaksi 1897 ja valmistui filosofian kandidaatiksi 1907, lisensiaatiksi 1909 ja tohtoriksi 1910.
Tieteellisellä urallaan Witting toimi Helsingin observatorion tähtivalokuvaustöiden assistenttina 1899–1901 ja Suomen tiedeseuran meritieteellisen tutkimuksen assistenttina 1902–1910, johtajana 1911–1917 ja hydrologina 1918. Witting oli tämän jälkeen Merentutkimuslaitoksen johtajana ja professorina 1919–1936. Witting oli kansainvälisestikin arvostettu merentutkija.
Witting oli Ruotsalaisen Kansanpuolueen kansanedustajana 1924–1926. Hän oli kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri Ingmanin II hallituksessa 1924–1925, samoin Svinhufvudin II hallituksessa 1930–1931. T. M. Kivimäen hallituksessa Witting oli apulaisvaltionvarainministeri ja apulaisulkoministeri 1933–1936. Sotavuosina hän oli ulkoministerinä Rytin II hallituksessa 1940–1941 ja Rangellin hallituksessa 1941–1943. Ulkoministerinä Witting oli muun muassa allekirjoittamassa muiden Saksan liittolaismaiden kanssa antikomintern-sopimusta johon Suomi liittyi marraskuussa 1941[1]. Witting toimi myös Helsingin Osakepankin pääjohtajana 1936–1944.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rolf_Witting
Rolf Witting
5
645
Vastaukset
- ERILLISOTA -
statuksen säilyttämiseksi.
" Ulkoministerinä Witting oli muun muassa allekirjoittamassa muiden Saksan liittolaismaiden kanssa antikomintern-sopimusta johon Suomi liittyi marraskuussa 1941. "
Saksalta saatu elintarvikehuolto pakotti Suomen tekemään sopimuksen, Hitlerin henkilökohtaisesti taatessa viljantoimitukset vaikka Saksan omakin kulutus oli laitettu kontrolliin.
Myös Wittingin toiveet ettei vastaanottoseremoniat
tuo turhaa julkisuutta kansainvälisissä piireissä
ei onnistunut v.Ribbentropin käyttäessä juuri Wittingin vierailua omiin propaganda tarkoituksiinsa.- olivat Saksan
täysin kontrolloitavissa, Tanska ja Norjahan olivat miehitettyinä.
- hallussa
olivat Saksan kirjoitti:
täysin kontrolloitavissa, Tanska ja Norjahan olivat miehitettyinä.
Liinahamari on jäätön satama Petsamonvuonon länsirannalla Petsamossa Murmanskin alueella Venäjällä Suomen 1944 luovuttamalla alueella.
Liinahamari liitettiin muun Petsamon mukana Suomeen Tarton rauhassa 1920. Liinahamari oli Suomen ainoa valtamerisatama. Niin sanottu Jäämerentie valmistui Liinahamariin asti vuonna 1931. Liinahamarissa oli muun muassa tulli, Petsamon Silli- ja kalajauhotehdas sekä Liinahamarin hotelli. Liinahamarin sataman laajennustyöt aloitettiin 1930-luvun loppupuolella.
Talvisodassa Neuvostoliitto valloitti Liinahamarin, mutta Moskovan rauhassa se jäi Suomelle. Välirauhan aikana Liinahamari oli sekä Suomen että Ruotsin ainoa huoltoreitti Saksan ja Neuvostoliiton valtapiirin ulkopuolelle. Jatkosodan jälkeen 1944 Liinahamari luovutettiin Neuvostoliitolle.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Liinahamari
- väittämää
Wittingin toiminnasta, niin mieleen tuli monessa yhteydessä esitetty vaihtoehto siitä, että hän olisi raportoinut lähes kaikista Suomen hallituksen neuvotteluista/ päätöksistä Saksaan. Onko teillä kellään parempaa tai tarkempaa tietoa asiasta.
- oli Hitlerin
natseja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2762530Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772433SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis201639- 1201598
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis531518Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj651397- 1341376
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711250Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821059Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli741049