hyvä veli -akseli toimii

kanerva pääsee taas edustamaan suomea etyj-valtuuskunnan puheenjohtajana. kaveria ei siis jätetä, mistä periaatteesta myös naiset voisivat ottaa opiksi. :)
10590
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ettei vain käy niin, että Kanerva on feministien toimesta matkalla presidentiksi. Kyllä kansa tietää.

Äänestä
  • viestimet pitävät huolen siitä, että kanervasta ei tule presidenttiä.

    Äänestä

  • manna gryn kirjoitti:

    viestimet pitävät huolen siitä, että kanervasta ei tule presidenttiä.

    riittää kansan aliarvioiminen.

    Äänestä

Pitäisikö Iken kokemus ja yhteiskuntasuhteet pistää pakettiin ja haudata sim-kortin kanssa jonnekkin kuusikkoon? Minusta ei. Fiksu liike kokkareilta, kaveria ei jätetä. Demarit hylkäsivät Luhtasen tässä taannoin, että sikäli...

Äänestä
  • toiminnallisesti hyvä siirto, koska kanervalla on kieltämättä ulkopoliittista tietotaitoa. kansanedustajilla on lisäksi pienoinen velvollisuus osallistua valiokuntatyöskentelyyn, joten taidot tulevat käyttöön.

    hyvä veli -verkostosta tuskin siis lienee kysymys, ainoastaan pätevyydestä.

    Äänestä

  • manna gryn kirjoitti:

    toiminnallisesti hyvä siirto, koska kanervalla on kieltämättä ulkopoliittista tietotaitoa. kansanedustajilla on lisäksi pienoinen velvollisuus osallistua valiokuntatyöskentelyyn, joten taidot tulevat käyttöön.

    hyvä veli -verkostosta tuskin siis lienee kysymys, ainoastaan pätevyydestä.

    Pätevyys ratkaisee. Seuraan ihan puhtaasta yksityisestä mielenkiinnosta politiikan kenttää aktiivisesti. Kanervaan liittyvän vedon jo voitin, toinen on vielä vetämässä parillakin taholla.

    Äänestä

asioiden hoitoa huonompaan suuntaan.Ja onhan se tuottanut vastustajille suurta iloa.On ällistyttävää todeta kuinka paljon panettelua,kateutta,alhaista luonteenlaatua jä kateellisia feministejä suomen kansassa on.Viimeaikaiset tapahtumat ovat osoittaneet että suomessa on tapahtunut valtaisa käänne huonompaan suuntaan.Kansalaisista on tullut ohjattavaa karjaa jolle toisten vastoinkäymiset ovat mielenkiinnon ja ilon aiheita.Saasta median ohjauksella viedään suomea alaspäin koko ajan.

Äänestä
  • Taitaa vain tuo 'saastamedia' olla enämpi oire kuin sairaus. Huumorin repiminen toisten ongelmista varmaan helpottaa silloin kun oma elämä ei ole ihan niin hääppöistä, kuin miltä päälle päin antaa näyttää.

    Äänestä

eihän mitään hyvä veli -systeemejä pitänyt olla olemassakaan.

Äänestä
  • puhutaanko verkostoitumisesta vai hv -järjestelmästä. tässä tapauksessa puhutaan ulkopoliittisesta pätevyydestä.

    hv -systeemi on varmuudella ollut olemassa, johtuen aivan kokonaan suomen talouselämän ja poliittisen eliitin kapeudesta. maassa, jossa kaikki tuntevat toisensa, on pakko toimia tietynlaisella järjestelmällisyydellä. hv -verkosto on ollut sukupuolien suhteen jyrkän asymmetrinen, ainoastaan harva nainen on asemansa puolesta päässyt todellisen vallan piiriin.

    nykyaikana tilanne on kuitenkin nopeasti tasaantunut ja nyt poliittisen päätäntävallan ja elinkeinoelämän kytköksiä voikin pitää tosiasiallisesti demokraattisina. suomi onkin edistyksellinen maa mitä tulee kansalaisten luottamukseen poliittisiin vaikuttajiin. korruptiota ei esiinny ja virkanimitykset hoidetaan pätevyyden perusteella, samoin kuin luottamustointen jako.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


manna gryn kirjoitti:

kanerva pääsee taas edustamaan suomea etyj-valtuuskunnan puheenjohtajana. kaveria ei siis jätetä, mistä periaatteesta myös naiset voisivat ottaa opiksi. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu