Kertokaa kirjavinkkinne. Jos vielä jaksaisi keskittyä voisi jopa ottaa luettavaksi.
Arvostetuin kommunistikirjailija?
aronraivaaja
9414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olen Jorge Amado "fani" ilman muuta! Viimeksi luin "Ihmeiden markkinat". Toiseen kertaan ja todennäköisesti kolmaskin kerta vielä tulee. Onhan niitä toki muitakin enemmän tai vähemmän kommarikirjailijoita, mutta jos nyt aloituksen mukaan, että vaan yksi, niin ehdottomasti Amado!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jorge_Amado
"Jorge Amado (1912-2001) oli brasilialainen modernistinen kirjailija. Hänen teoksiaan on käännetty 30 kielelle, ja sovitettu elokuviksi, joista tunnetuin on Dona Flor ja hänen kaksi aviomiestään (1978). Amadon kirjat sijoittuvat enimmäkseen Bahian köyhien mustien ja mulattien joukkoon.
Amado oli kommunisti, ja joutui lähtemään maanpakoon 1941. Hän vietti aikaansa Argentiinassa, Uruguayssä, Ranskassa, Tšekkoslovakiassa ja Neuvostoliitossa, jossa hänelle myönnettiin Stalinin rauhanpalkinto 1951. Amado palasi Brasiliaan 1955 ja lopetti aktiivisen politiikan tekemisen.
Romaanien lisäksi Amadolta on suomennettu satu Kirjava Kissa ja Tytti Pääskynen (1976), jonka Amado kirjoitti maanpaossa Pariisissa yksivuotissyntymäpäivälahjaksi pojalleen. Teos julkaistiin lähes kolmekymmentä vuotta myöhemmin. Se on kuvaus kissan ja pääskysen onnettomasta rakkaudesta."
Siis meille laiskimuksille, jotka emme jaksa lukea?
On yksi sellainen. Todella hyvä kirjailija minun mielestäni. On tehnyt paljon runo- sekä proosateoksia. Itse pidän eritisesti hänen kirjastansa "Asiaa tai ei".
Suosittelen lämpimin mielin.
Saarisen ja Aallon muistelmat.
Poka Tuomisen kaikki kirja. Anteeksi hän olikin loikkari kirjoittaessaan kirjansa.
Nikitan muistelmat.
Ai ja monta oikeistolaisen.
Niin mutta Yrjö Leinon poltetut muistelmat olis kiva lukaista.
Kuka on paras kommunistinen kirjailija?
Siis teidän pässien mielestänne huonoin?
Kuka se nyt onkaan?
Tärkeintä minulle on tietää heidän elämästänsä jotain.
En ole hakenut sitä mikä antaa eninten uskon vahvistusta riutuvaan liikkeeseen.
Nalle Puh rakentaa talon.
,,, se kommunistikirjailijan määre,se on yhtä epäoleellinen kuin porvarikirjailijankin vastaava.
Mutta aloita vaikka Ilja Ehrenburgin Muistelmista. Ehrenburg oli juutalainen ja liikkui maailmalla neuvostopassilla. Ehrenburgia lukiessa havaitsee meidän porvareittemme löytäneen Neuvostoliitosta pari vuosikymmentä sen kaatumisen jälkeen jotakin sellaista,minkä Ehrenburg kirjasi jo ennen heidän syntymäänsä.
Ehrenburgin kautta löytyy myös erinomainen näkökulma Lunatsarskiin.
Gorki,Neruda,Hasek,Nazim Hikmet,Ivar Lo-Johansson,Faulkner,Samuli Paronen ja Martti Larni osaavat ainakin nauraa sille,mikä ei porvaria niin naurata.
Neuvostoliittolaisista kirjailijoista yhdenkään en tiedä sanoneen itseään kommunistikirjailijaksi.
Suomalaisista sellaisiksi itsensä kuvasivat ainakin Saarikoski ja Sinkkonen.
Sinkkonen teki sen näin:
..kommunistikirjailija Sinkkonen
Helsingin Lauttasaaresta,
kuka häntä ei olisi potkaissut
-ainakin kerran.
Saattoi hän kyllä tuossa lainauksessa nimittää itseään työläiskirjailijaksikin mutta se nyt on itse asiassa sama. Se todistuu sillä,että Sinkkosta eivät heittäneet ulos porvarit tai demarit - vaan nimenomaan kommunistit. Tämä se saattaa viistää monelta porvarilta yli lipan mutta heillehän liikkuminenkin on askellusta marssin tahtiin. Soitto on orjien musiikkia eikä siihen sovi liike vapaissa muodostelmissa.
Sinkkosen kuolemasta on hivenen yli kolmekymmentä vuotta aikaa. Päivä Sinkkosen kuoleman jälkeen olin varma siitä,että kirjailijana Sinkkonen nousee vielä haudasta. Minulla on siitä täysi varmuus edelleenkin. Ja niin oli muuten Arvo Turtiaisellakin.
Maailma on täynnä "kommunistikirjailijoita". Tässä pieni luettelo pelkästään Yhdysvalloissa kielletyistä kirjoista ja kirjailijoista,taikka ns. Uhattujen listalle joutuneista.
Kirjakieltoja taikka -rovioita ei pidä hyväksyä missään mutta USA:ssa niiden lista on perusteiltaan naurettavin.
Satusetä H.C. Anderssen,Eventyr I-II. Balzac,Inhimillinen Komedia. Peter Benchley, Tappajahai. Anthony Burgess, Kellopeliappelsiini.
Pat Conroy, Vuorovetten Prinssi. Darwin, Lajien Synty. V.I.Lenin, Valtio ja vallankumous. Karl Marx. George Orwell, Eläinten vallankumous.
Eläinten vallankumous kiellettiin USA:ssa nimenomaan "kommunistimielisenä",meidän porvarimme ovat tällä palstalla käydyissä keskusteluissa mieltäneet Orwellin kritiikin ,vaikkapa kirjassa 84,kohdistuvan sosialistiseen järjestelmään. Amerikansensorit ovat heidän kanssaan eri mieltä.
Lisää listaa: Doris Day, Her own story. Daniel Defoe, Robinson Grusoe. Charles Dickens, Oliwer Twist. Anne Frank, Nuoren tytön päiväkirja. Walt Disney, Mikki Hiiri.
Disneyn sarjakuvassa lehmä laitumella käyttäytyi epäamerikkalaiseen tapaan.
Kanadassa kiellettyjen kirjojen listalle (tulli) joutuivat Hergen Tintti ja Coscinnyn Asterix.
Lumikki kiellettiin epäsosiaalisen elämäntapansa vuoksi,hänhän asui yhdessä seitsemän miehen kanssa. Ja meidän porvarimme muistelevat naama vakavina pilaa Kemin housuttomista ankoista!
Salinger oli sensoreitten suosikki. Sieppari ruispellossa kiellettiin lähes kaikkialla. Myös Roth,Mailer,Miller ja Malamud olivat jatkuvasti hampaissa.
Marquezin Sadan vuoden yksinäisyys joutui kieltolistalle,samoin Kurt Vonnegutin,Allen Ginsbergin,Ernest Heminngwayn,Singlair Lewisin teokset sekä Herman Hessen Arosusi.
Mark Twain,Rudyar Kipling ja Walt Whitman ovat sensuroituja kirjailijoita. Samoin William Shakespeare.
Erica Jong ei läpäissyt sensuuria, Lennä,uneksi kuvaa mm. sitä kuvitteellista tilannetta,jossa naista panettaa.
Benjamin Franklinia sensuroitiin paljon,samoin Sigmund Freudia.
Ja onhan siellä mukana suomalainenkin kirjailija, Mika Waltarin Sinuhe egyptiläinen on ollut sensuurin kohde.
Luettelo kokonaisuudessaan aukeaa haulla Kielletyt kirjat.Sieltä löytyy myös Vatikaanin,Neuvostoliiton,eri fasistimaiden jne. sensuroimia kirjoja. Myös kotimaiset kohteet ovat siellä lueteltuina.
Lue ja hämmästy perusteista.
Kommunistina olen sitä mieltä,että kirjoja luetaan,niitä ei kielletä ja polteta. Kirjojenkin suhteen toimii periaate, haluan tyytyä vähään mutta valita sen paljosta.