Punaisten taistelema itsenäisyys,oma raha ja demokratia on valkoisten ja porvarien toimesta myyty ulkomaille.
Punaiset taistelivat itsenäisyyden
lahtari myi sen
12457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Missä nämä sinun punaiset taistelivat itsenäisyyden meille kaikille.
ja kommunistisen kansanvankilan saamiseksi Suomeen. Onneksemme he hävisivät. Sen verran oli Suomen kansan enemmistössä puhtia. Nyt elämme kansainväliseen yhteistyöhön suuntautuneess, vapaassa kansanvallassa. Ansio on vapaussankarien.
Aloittaja on todellakin oikeassa. Nyt on menossa Suomen alennusmyynti. Kaikki on kaupan, kunhan ostaja vain kehaisee oikeistopoliitikkoa kaukonäköiseksi.
Ei yhtään ajatella asian periaatteellista puolta. Ei sitä, kuinka paljon on ollut työtä ja onn eakin, ennenkuin Sonerasta tuli Sonera. Sitten yksi kokoomukselainen ministeri, jonka mukaan hänellä ei ollut oikeutta puuttua valtion osakeyhtiön toimiin ja hups. Sonera olikin RUOTSALAINEN.
Samoin kaikki muukin. Mikään ei ole pyhää. Suomalaisuudella ei ole väliä. Tarvittaisiin uusi punakapina laittamaan porvarit kuriin.
"Nyt elämme kansainväliseen yhteistyöhön suuntautuneess, vapaassa kansanvallassa. Ansio on ...". Kyllä teksti saattaisi olla 1918 punaisten tunnuslause. Mutta se tarkoittaa valitettavasti vain porvariston Suomki-alennusmyynnin perustelua.
Pääomalla ei ole isänmaata. "Raukat vain menköhöt merten taa". Näillä sanoilla syyllistettiin köyhiä jotka muuttivat Suomesta pois.
Nyt "isänmaalliset" voimat myyvät eniten tarjoaville koko Suomea. Duunari puskee kenties töitä amerikkalaisen eläkerahaston voittojen vuoksi.
Kunta ja sen hallinto on sosialismia. Pitäisikö kunnat yksityistää? Eniten tarjoava saisi tehtävät hoitaakseen. Kukin kunta pörssiin ja menestyneimmät (duunareita eniten hiostavat) tuovat ainakin lyhyellä tähtäimellä parhaat voitot omistajilleen.
Valtiot toimivat kuten kunnat, vain suuremmassa mittakaavassa. Nekin voisi yhtiöittää. Oy Suomi Ab ja jatkossa saisimme mielenkiintoisia yt-neuvotteluja.
Markasta sen verran että ennen EU-hun liittymistä KAIKKI sanoivat että markka säilyy. Siis sen arvoa devalvoimalla tai revalvoimalla olemme kaikki suomalaiset yhteisessä veneessä ja siten itsenäisiä. Sitten tuli euro, puff. En luota enää tippaakaan suuriin puolueisiin. Kok, Kepu ja Sossut pettävät aina.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000034461849
Tietokoneet ja äänestyslaitteet voidaan ohjelmoida. USAssa on luovuttu rehellisestä lappu ja ääni menetelmästä. Koska seuraamme perässä?
http://www.youtube.com/watch?v=tRGE8ppqb8k
Hauska provo tämä otsakkeesi. Uusliberalistinen maailmanjärjestys tänään on kylläkin amerikkalaisten suuryritysten ja muiden suuryritysten ajama systeemi, jossa ne voivat toimia mahdollisimman vapaasti kansallisista edustuslaitoksista riippumatta, mutta mitä ihmettä sillä on tekemistä vuoden 1981 sisällissodan kanssa? Ja punaisten johto ei suinkaan suunnitellut itsenäistä maata tai taistellut Suomen itsenäisyyden puolesta. Kun Venäjällä oli porvarihallitus, porvarit Suomessa halusivat pysyä osana Venäjää ja vasemmisto ajoi itsenäistymistä, mutta tilanne muuttui bolshevikkien kaapattua vallan. Vuoden 1981 kapinan yksi perusidea oli nimenomaan se, että Suomesta tulisi bolshevistinen maa, joka sitten liittyisi sosialististen neuvostomaiden liittoon. Lenin myönsi porvarihallitukselle itsenäisyyden uskoen, että suomalaiset bolshevikit palauttaisivat maan takaisin imperiumin osaksi. Mm. Trotski on kertonut tästä myöhemmin. Onneksi näin ei käynyt. Sisällissodassamme valkoiset voittivat ja maa itsenäistyi oikeasti, vaikeiden vaiheitten jälkeen. Jos olisimme jääneet osaksi Neuvostoliittoa, kohtalo olisi ollut todella kova, kuten sinne onnellaan paenneitten kommunistien kohtalo osoittaa. Stalin tapatti tuhansia suomalaisia kommunisteja sitten myöhemmin, eikä meitä muitakaan olisi silkkikäsinein kohdeltu. Eli itsenäisyyttä eivät taistelleet punaiset, vaan valkoiset.
Suomen kehitys pysähtyi Ruotsin vallan alla 1918-44 jatkui 1948 YYA Venäjän vallan aikana .
Voihan asian tietysti näinkin nähdä, mutta kyllä se Ruotsi maatamme alisti vuosina 1200-1809 ja Venäjä sitten 1809-1918. Ongelma on siinä, että suomalainen eliitti hakee oikeutuksen vallankäytölleen aina ulkomailta. Ensin se oli Ruotsi, sitten Venäjä, sitten Saksa, sitten taas Venäjä (NL) ja nyt sitten tämä merkillinen EU(European Union vrt. Sovjet Union). Tavallisella kansalaisella ei ole mitään itsetunto tai kansallisuusongelmia, mutta maamme poliittinen johto tuntee jostakin syystä aina tarvetta liittoutua jonkun isomman kanssa. Jos ei neukkujen niin sitten EU:n ja nyt viimeksi ollaan menossa Natoon (eli USA). Syys on se, että jos ollaan isomman kainalossa voidaan kansalle perustella mitä tahansa sillä isommalla. Esim. EU lait määräävät että meidän on nyt tehtävä niin ja niin. Huvittavaa tosiaan.
Tekstissä tarkoitan tietysti vuoden 1918 tapahtumia. 1981 maassamme ei ollut sisällissotaa, muistaakseni. :-)
vauhdittoman korkeushypyn. Oli se saatanan kova jätkä!
Ja Kekkonen oli ainoa äijä joka dokas naapurit nurin. Kekkosen varjossa kasvaneet poliittiset herkkusienet olivat neukkujen puheissa "paskansyöjiä", koska nielivät kaiken. Kekkonen passitti maasta enemmän KGB:n agentteja kuin kukaan muu pressa ja vaihdatti myös uhitelleen Neukkulan lähettilään. Pystyisikö tämä tekstiviestidorkien poliitikkopolvi samaan? Enpä usko.