Death penalty

"Lisbon Treaty allows for Death Penalty across EU

http://www.britanniaradio.co.uk/?q=node/10476

"the European Union reform treaty, we accept also the European Union Charter, which says that there is no death penalty, and then it has a footnote, which says, “except in the case of war, riots, upheaval” – then the death penalty is possible."

http://www.brusselsjournal.com/node/3169
1084228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 108

Vanhimmat

Se orwelilainen maailmanhallitus tulee ilmeisesti sitten toteutumaan. Natsit ei saaneet koko eurooppaa sotimalla, mutta nyt se saadaan sopimuksilla.
Kuka vielä väittää ettei kynä ole miekkaa mahtavampi?

Äänestä

...

Äänestä

Niin asia tulisi selvittää ja kannella esim oikeuskanslerille. Suomi ei voi ratifioida sopimusta, jos siihen tällainen pykälä sisältyy. Todella pelottavaa kehitystä.

Äänestä
  • Ei savua ilman tulta...

    "- Kuolemanrangaistus voisi uhata valtionvihollisia, EU kriittisiä mellakoita, tai vallankumouksellisia tahoja.

    (Lissabonin sopimukseen on lisätty muutamia kohtia koskien kuolemanrangaistusta.
    "except in the case of war, riots, upheaval.")

    Tämä on se määritelmä joka sallii kuolemanrangaistuksen Euroopan Unionissa, tämä lukee suoraan Lissabonin sopimuksessa. Käytännössä erittäin laaja käsite, se voidaan ulottaa myös oppositioon joka myöhemmin haluaa erota unionista, minkäänlainen "upheaval" ei ole sallittua. EU vastaisesta mielenosoituksesta voi saada kuolemantuomion, sillä "riots" toiminta, eli mellakat ja mielenosoitukset kielletään. "

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000034461849

    Äänestä

  • koskee vain toisinajattelijoita, vähän niin kuin Venäjällä...

    Äänestä

miksi Suomen media ei kerro asiasta mitään?

Äänestä

EU-perustuslaki: Kuolemanrangaistus mellakoinnista ja kapinasta


OULU 17.04.08 11:26

EU:n perussopimus mahdollistaa kuolemanrangaistuksen mellakoinnista ja kapinoinnista

Vasta hyväksytty EU:n perustuslaki, jota ei saisi perustuslaiksi kutsu, vaan puhutaan ”perussopimuksesta”, sisältää juridisen porsaanreiän, joka sallii kuolemanrangaistusten langettamisen mellakoinnin ja kapinan seurauksena tai sodan aikana. Näin sanoo sopimustekstiä analysoinut Karl Schachtschneider, joka on oikeustieteen professori Erlangen-Nürnbergin yliopistosta.

Perussopimuksen kiinni lyömä porsaanreikä löytyy EU:n solmimasta Lissabonin sopimuksesta, jossa ensin lukee, että kuolemanrangaistusta ei ole, mutta heti alaviitteessä, sanotaan ”paitsi jos kyseessä on sota, mellakat tai kansannousu”. Kuolemanrangaistuspykälä oli vieläpä piilotettu sopimuksen alaviitteen alaviitteeseen, ettei se herättäisi huomiota ja aiheuttaisi hälyä.

Ongelmana on sopimuksen tulkinta, että miten määritellään ”mellakointi ja kapina”. Rauhallisissa oloissa ja niissä jäsenmaissa, joissa demokratia ja viranomaisten julkinen valvonta toimivat, pykälä ei liene sellaisenaan aiheuta ongelmia. Mutta entäs jos näin ei olekaan? Jo toissavuotinen Kiasman edessä järjestetty mielenosoitus leimattiin viranomaisten toimesta mellakaksi, ja johti suureen määrään tarpeettomia pidätyksiä.

Liittovaltio Eurooppa – Hyvästi kansalaisdemokratia, tervetuloa harvainvalta

Toisen erittäin huolestuttavan ja demokratialle haitallisen tekijän muodostaa sopimuksen Yleislauseke, joka muuttaa EU:n luonnetta, vaikka valtiojohtomme toisin väittää. Yleislausekkeen nojalla EU nimittäin muuttuu juridisesti valtioiden liitosta federalistiseksi liittovaltioksi, jossa vallitsee oligarkia. Sen seurauksena Euroopan Neuvostolla ja Komissiolla on valta yli kaiken harjoitettavan politiikan ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa lukuun ottamatta. EU-parlamenttia kuultaisiin, mutta sillä ei ole veto-oikeutta päätöksissä, ja kansallisilla parlamenteilla ei ole enää mitään sanottavaa politiikkaan EU-tasolla.

Aiemmin eduskunnan lainsäädäntövallasta 80% oli luovutettu pois, niin uuden sopimuksen myötä 100% päätäntävallasta karkaa Brysseliin. Suomella ei ole tämän jälkeen enää oikeutta eikä mahdollisuutta erota EU-nimisestä liittovaltiosta, ja sopimuksen myötä EU:lla on oikeus, tarvittaessa asein, pakottaa eroamista havittelevat osavaltiot pysymään federaatiossa.


Lähde: http://www.larouchepub.com/hzl/2008/3510referendum_lisbon.html

Äänestä
  • näyttämään oikean karvansa, suomimedia vaikenee edelleen.

    Äänestä

  • oikeasti mielenkiintoista kuulla Perussuomalaisten Soinin ja Ipu:n Pesosen kommentit tähän asiaan, kommarit varmaan ovat epäluuloisina arvanneet asian jo aikoja sitten?

    Äänestä

  • muuten.. kirjoitti:

    oikeasti mielenkiintoista kuulla Perussuomalaisten Soinin ja Ipu:n Pesosen kommentit tähän asiaan, kommarit varmaan ovat epäluuloisina arvanneet asian jo aikoja sitten?

    vielä mielenkiintoisempaa olisi kuulla Vanhasen ja yleensä hallituspuolueiden vastauksia AIHEESTA TEHTYIHIN kysymyksiin :)

    Äänestä

Nämä kuolemalla uhkailut paljastavat osaltaan EU:n - tämän Jumalan hyvän tahdon, Sanan ja lain vastaisen perkeleen luomuksen - valtaeliin ja taustavoimien hirvittävän häikäilemättömyyden.

Toisaalta tämä on ollut ennustettavissa.
Paha puu ei voi tehdä hyviä hedelmiä ja hedelmistä te heidät tunnette, niin kuin Raamattu sanoo. Koska he eivät tunnusta Jumalaa ja Hänen Sanaansa, Kristusta pääkseen, he ovat perkeleestä eikä heillä näin ollen pitäisi olla mitään tekemistä Kristukseen liitettyjen kanssa.
Tämänkaltaiset tahot palvelevat Jumalan vihollisen tarkoitusperiä niin kuin Kristus itse antaa selkeästi ymmärtää.

"Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka ei mene ovesta (eli Kristuksen kautta) lammastarhaan, vaan nousee sinne muualta, se on varas ja ryöväri." (Joh.10:1)
"Varas ei tule muuta kuin varastamaan ja tappamaan ja tuhoamaan. Minä olen tullut, että heillä olisi elämä ja olisi yltäkylläisyys." (Joh.10:10)

Jotta ihmisten oikeuksien ja omaisuuksien riistäminen sekä orjuuttaminen saataisiin vietyä päätökseen, tämä EU:n valtaeliitti taustavoimineen on valmis pelottelemaan ihmisiä nyt jopa kuolemantuomioilla.
Osaan ihmisistä se tepsii, mutta osan se innoittaa ryhtymään vastarintaan.

EU:n valtaeliitti taustavoimineen pelaa aika riskialtista peliä itsensä kannalta. Heitä on nimittäin määrällisesti niin mitätön joukko ja monet heistä vielä fyysisesti aika heikkojakin, että heillä tuskin on kanttia ryhtyä kokeilemaan voimiaan massojen kanssa.
Sitäpaitsi suurten levottomuuksien, vallankumouksien aikaan juuri se kansalaisiaan kiusannut valtaeliitti on menettänyt usein päänsä ja omaisuutensa. Ja lopulta poliisi ja armeija nekin kääntyvät kansojen massojen puolelle ja henkivartijat ampuvat entiset isäntänsä kuoliaiksi.
Tämän tai toisenlaisen, mutta erittäin ikävän kohtalon Jumala Kaikkivaltias, on varannut pettureille. Sillä Jumala vihaa vääryyttä ja väärintekijöitä.
Kun Hänen vihansa ja tuomionsa saapuu, silloin kuolevat väärämieliset eivätkä suinkaan ne, jotka pitävät Jumalan totuudesta kiinni.

Joten älkää pelätkö näitä perkeleen lasten uhkailuja. Lujittakaa vain itsenne Jumalan viitoittamalla totuuden tiellä. Ja vihollinen kaatuu edessänne.

"Ole vain luja ja aivan rohkea ja noudata tarkoin kaikessa sitä lakia, jonka minun palvelijani Mooses on sinulle antanut; älä poikkea siitä oikealle äläkä vasemmalle, että menestyisit, missä ikinä kuljetkin. Älköön tämä lain kirja sinun suustasi poistuko, vaan tutkiskele sitä päivät ja yöt, että tarkoin noudattaisit kaikkea, mitä siihen on kirjoitettu, sillä silloin sinä onnistut teilläsi ja silloin sinä menestyt." (Joos.1:7-8)

"Hurskasta kohtaan sinä olet hurskas, nuhteetonta sankaria kohtaan nuhteeton; puhdasta kohtaan sinä olet puhdas, mutta kieroa kohtaan nurja. Ja sinä pelastat nöyrän kansan, mutta sinun silmäsi ovat ylpeitä vastaan, sinä alennat heidät. Sillä sinä, JHVH (Herra), olet minun lamppuni; JHVH (Herra) valaisee minun pimeyteni. Sinun avullasi minä hyökkään rosvojoukkoa vastaan, Jumalani avulla minä ryntään ylitse muurin. Jumalan tie on nuhteeton, JHVH (Herran) sana tulessa koeteltu. Hän on kaikkien kilpi, jotka häneen turvaavat. Sillä kuka muu on Jumala paitsi JHVH (Herra), ja kuka muu on pelastuksen kallio paitsi meidän Jumalamme? Se Jumala, joka on minun vahva turvani ja johdattaa nuhteetonta hänen tiellänsä, tekee hänen jalkansa nopeiksi niinkuin peurat ja asettaa minut kukkuloilleni, joka opettaa minun käteni sotimaan ja käsivarteni vaskijousta jännittämään. Sinä annat minulle pelastuksen kilven; ja kun sinä kuulet minun rukoukseni, teet sinä minut suureksi. Sinä annat minun askeleilleni avaran tilan, ja minun jalkani eivät horju. Minä ajan vihollisiani takaa ja tuhoan heidät enkä palaja, ennenkuin teen heistä lopun. Minä lopetan heidät ja murskaan heidät, niin etteivät enää nouse; he sortuvat minun jalkojeni alle. Sinä vyötät minut voimalla sotaan, sinä painat vastustajani minun alleni. Sinä ajat minun viholliseni pakoon, vihamieheni minä hukutan. He katselevat, mutta pelastajaa ei ole, katsovat JHVH:n (Herran) puoleen, mutta hän ei heille vastaa. Minä survon heidät maan tomuksi, kadun loaksi minä heidät poljen ja tallaan. (2.Sam.22:26-43)

Ja kuten tunnettua, se joka toiselle kuoppaa kaivaa, se itse siihen lankeaa. Näin käyköön näille väärämielisille kansojen orjuuttajille ja he saakoot miekan omaan päähänsä.

"Loppukoon väärintekijäin (jumalattomain) pahuus, ja vahvista vanhurskaita. Sillä sinä, joka tutkit sydämet ja munaskuut, olet vanhurskas Jumala. Minun kilpenäni on Jumala; hän on oikeamielisten pelastaja. Jumala on vanhurskas tuomari ja Jumala, joka vihastuu joka päivä. Jos kääntymystä ei tule, niin hän teroittaa miekkansa, jännittää jousensa ja tähtää sillä; hän valmistaa surma-aseet ja tekee nuolensa palaviksi. Katso, tuo hautoo turmiota, kantaa tuhoa kohdussaan, mutta hän synnyttää pettymyksen. Hän kaivoi haudan ja koversi sen, mutta itse hän kaatuu tekemäänsä kuoppaan. Hänen turmionhankkeensa kääntyy hänen omaan päähänsä, ja hänen vääryytensä lankeaa hänen päälaelleen. Minä kiitän JHVH:a (Herraa) hänen vanhurskaudestansa ja veisaan JHVH:n (Herran), Korkeimman, nimen kiitosta. (Ps.7:10-18)

"Sinä lävistät heidän omilla keihäillään pään heidän johtajiltansa..".(Hab.3:14)

"Iloitkoot hurskaat, veisaten hänen kunniaansa, riemuitkoot he vuoteissansa. Jumalan ylistys on heidän suussansa, ja heidän kädessään kaksiteräinen miekka, että he kostaisivat pakanoille, kurittaisivat kansakuntia, panisivat kahleisiin heidän kuninkaansa ja jalkarautoihin heidän ylhäisensä ja täyttäisivät heissä tuomion, joka on kirjoitettu. Tämä on kaikkien hänen hurskaittensa kunnia. Halleluja!" (Ps.149:5-9)

Äänestä
  • kaivataan perusarvojenkin muistamista.

    Äänestä


  • >Terrorismilainsäädäntö tiukkenee toukokuussa

    Valtionsyyttäjä Ari-Pekka Koivisto arvioi YLE Uutisille, että ensimmäisiä terrorismijuttuja on syytä odottaa ja että telekuuntelu lisääntyy.

    Vastedes rikos on jo terrorismin valmistelu ja epäsuora tukeminen. Muutos aiempaan lainsäädäntöön on suuri. Toukokuun alusta uusi lainsäädäntö esimerkiksi edellyttää pakkokeinojen kuten kuuntelun käyttöä merkittävästi enemmän.

    Työtä tulee tuottamaan muun muassa selkeästi kriminalisoitava julkinen yllytys, kuvitteellisena esimerkkinä vaikkapa itsemurhapommittajien ihannointi moskeijassa. >

    http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id88313.html

    Äänestä

  • YLE-uutiset. kirjoitti:

    >Terrorismilainsäädäntö tiukkenee toukokuussa

    Valtionsyyttäjä Ari-Pekka Koivisto arvioi YLE Uutisille, että ensimmäisiä terrorismijuttuja on syytä odottaa ja että telekuuntelu lisääntyy.

    Vastedes rikos on jo terrorismin valmistelu ja epäsuora tukeminen. Muutos aiempaan lainsäädäntöön on suuri. Toukokuun alusta uusi lainsäädäntö esimerkiksi edellyttää pakkokeinojen kuten kuuntelun käyttöä merkittävästi enemmän.

    Työtä tulee tuottamaan muun muassa selkeästi kriminalisoitava julkinen yllytys, kuvitteellisena esimerkkinä vaikkapa itsemurhapommittajien ihannointi moskeijassa. >

    http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id88313.html

    epäilyksiä valvonnasta on herännyt, valitettavasti Eduskunnassa tuntuu olevan ainoastaan yksi politiikko joka edes auttavasti tajuaa nettimaailmaa, nimittäin J. Kasvi.

    >Kasvi oli sitä mieltä, ettei tällaista lakia saisi "missään tapauksessa" säätää. >

    http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Eduskunta alkoi epäillä teletunnistetietojen säilytystä/1135235677678?ref=rss

    Äänestä

  • YLE-uutiset. kirjoitti:

    >Terrorismilainsäädäntö tiukkenee toukokuussa

    Valtionsyyttäjä Ari-Pekka Koivisto arvioi YLE Uutisille, että ensimmäisiä terrorismijuttuja on syytä odottaa ja että telekuuntelu lisääntyy.

    Vastedes rikos on jo terrorismin valmistelu ja epäsuora tukeminen. Muutos aiempaan lainsäädäntöön on suuri. Toukokuun alusta uusi lainsäädäntö esimerkiksi edellyttää pakkokeinojen kuten kuuntelun käyttöä merkittävästi enemmän.

    Työtä tulee tuottamaan muun muassa selkeästi kriminalisoitava julkinen yllytys, kuvitteellisena esimerkkinä vaikkapa itsemurhapommittajien ihannointi moskeijassa. >

    http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id88313.html

    Arkadiamäki, taakse poistu, hyi hyi, kansa suuttuu teille ennen seuraavia vaaleja

    Äänestä

  • Demokratia=terrorismia? kirjoitti:

    Arkadiamäki, taakse poistu, hyi hyi, kansa suuttuu teille ennen seuraavia vaaleja

    " Yhdysvaltojen ottama merkittävä askel kohti totalitaarista poliisivaltiota. "Violent Radicalization and Homegrown Terrorism Prevention Act" on lakiehdoitus joka voisi käytännössä syyllistää kaikki Bushin hallinnon ja Irakin sodan vastaanpuhujat terroristeiksi.

    Vaikka lailla pyritäänkin kitkemään todelliset rikolliset, tämä uskomaton, absurdi idea kieltää kuitenkin suurpiirteisesti "ajatusrikokset". Tämä kertoo karua kieltä kansalaisoikeuksien loppumisesta.

    Ei enää protesteja, ei kriittistä näkemystä, ei tutkivaa journalismia, ei bloggaamista, ei keskustelua, ei mitään kommunikointia mahdollisesta valtion harrastamasta tyranniasta ja ihmisoikeuksien rikkomisesta. "

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000031214397

    Äänestä

  • Demokratia=terrorismia? kirjoitti:

    Arkadiamäki, taakse poistu, hyi hyi, kansa suuttuu teille ennen seuraavia vaaleja

    ole enää merkitystä.. viimeinen merkityksellinen eduskunnan äänestys tulee olemaan tänä keväänä/kesänä

    sen jälkeen kaikki toimii jo omalla painollaan, Lissabonin sopimus näet täydentää itse itseään.

    Äänestä

  • vaaleilla ei kirjoitti:

    ole enää merkitystä.. viimeinen merkityksellinen eduskunnan äänestys tulee olemaan tänä keväänä/kesänä

    sen jälkeen kaikki toimii jo omalla painollaan, Lissabonin sopimus näet täydentää itse itseään.

    "Poliisi voi aloittaa virushyökkäykset Saksassa

    Saksan sisäministeriö on tehnyt lakialoitteen, joka toteutuessaan sallisi poliisin virushyökkäykset rikoksesta epäillyn koneelle. Poliisi voisi näin etänä poistaa materiaalia epäillyn koneelta."

    http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/21210-poliisi-voi-aloittaa-virushyokkaykset-saksassa

    Äänestä

Alkakaa kertoa tästä kuolemantuomiosta välittömästi kaikille, joka edes hetkisen jaksaa kuunnella tai lukea, niin omille sukulaisillenne, tuttavillenne, naapureillenne, kotona, koulussa, töissä, kaupassa ja niin edelleen.

Tämä on aivan äärettömän vakava asia, jota ei saa haudata eikä tätä perussopimusta tule kenenkään koskaan hyväksyä ettei hän saisi kantaa vielä viattoman veren velkaa niskassaan.
Sillä voitte olla varmat, että tätä kuolemantuomiokohtaa tullaan käyttämään. Juuri sitä varten se sinne on laitettu - kaikkia vastaanhangoittelijoita vastaan.

Ja arvatkaapas, aiottaisiinko sitä käyttää pelotteena asiassa kuin asiassa. On sitä pelolla hallittu ennenkin.

Tämä on vertaansa vailla oleva petos kaikkien Euroopan kansojen joukossa, perkeleen lasten mestarinäyte kavaluudesta, petoksellisuudesta ja murhanhimosta.

Herätkää, nouskaa ja pysäyttäkää tämä nyt. Te kaikki, myös viranomaiset. Tämä on teidän maanne ja nämä ovat teidän omia kansalaisianne.
Pysäyttäkää tämä nyt ennen kuin täällä tai muualla Euroopassa aletaan teloittaa rakkaitanne, sukulaisianne ja tuttavianne tämän sopimuksen johdosta.

Itse asiassa viranomaisten tehtävänä olisi pidättää tällaisia sopimuksia allekirjoittaneet ja niihin sitoutuneet aivan välittömästi valtio- ja/tai maanpetoksesta syytettynä ja kuolemalla uhkailusta.

Voi sitä ihmistä, joka tätä saatanallista petosta on tukenut ja vienyt eteenpäin ja sitä edelleen tekee. Hänen osanaan totisesti on tuonela kauhuineen.

Äänestä


  • edes.. kirjoitti:

    itse omaa kehoitustasi kertoa?

    Kävin katsastamassa uskontopalstoja, siellä ei tiedetty aiheesta mitään, kukaan ei ollut kertonut...

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003

    Kiitoksia huomautuksestasi. Aikomus oli laittaa sinnekin tietoa tästä kuolemantuomiokohdasta, mutta en valitettavasti vielä ehtinyt.

    Tuon edellisen viestin jälkeen mietin kyllä jo, keille ryhdyn soittelemaan asiasta ja kehotan heitä viemään tietoa asiasta eteenpäin omien yhteyksiensä kautta.

    Ajattelin myös, että ilmoitustauluille voisi laittaa ihan yksinkertaisen viestin, jossa todettaisiin, että mahdollisesti voimaantuleva EU:n uusi perussopimus sisältää kuolemantuomion tietyistä rikkeistä kuten EU:n vastustamisesta.

    Joten laitetaanpa tietoa asiasta liikkeelle ja vauhdilla.

    Ja onpa tässä likimain 15 vuoden EU-vastustuksen aikana jotakin ehditty joillekin jo kertoa ja materiaalikin jakaa.

    Äänestä

Kuolemanrangaistus on kielletty perustuslaissa. Jos, siis tämä sopimus on hyväksytty on toimittu perustuslain vastaisesti tai sitten olisi tullut toimia perustuslain muuttamiseen vaadituin menettelyin. On siis syyllistytty rikokseen ja virheelliseen menettelyyn!

Äänestä

No nyt ainakin loppui teiltä EU:n vastustustus.

Parempi kun pysytte hiljaa.

Tyydytte EU-jäsenyyteen.

EU tietää mitä tekee.

Äänestä
  • kuinka hallituspuolueiden edustajat selittävät tämän suomalaisille, siitä tulee varmaan hauskaa.

    Äänestä

  • nyt loppuu Ipuloinnit ja Perussuomaloinnit, samoin vasemmistoloinnit

    >Euroopan ihmisoikeussopimuksen 2 artiklan 2 kohta:
    "Elämän riistämistä ei voida katsoa tämän artiklan vastaiseksi teoksi silloin, kun se
    seuraa voimankäytöstä, joka on ehdottoman välttämätöntä:>

    http://www.europarl.europa.eu/charter/pdf/04473_fi.pdf

    Äänestä

  • näin se nyt vaan on kirjoitti:

    nyt loppuu Ipuloinnit ja Perussuomaloinnit, samoin vasemmistoloinnit

    >Euroopan ihmisoikeussopimuksen 2 artiklan 2 kohta:
    "Elämän riistämistä ei voida katsoa tämän artiklan vastaiseksi teoksi silloin, kun se
    seuraa voimankäytöstä, joka on ehdottoman välttämätöntä:>

    http://www.europarl.europa.eu/charter/pdf/04473_fi.pdf

    siinä artiklassa (on muuten Eduskunnan käsittelyssä
    tällä hetkellä, eli kommenttia sinne)on oleellista:

    "c. mellakan tai kapinan kukistamiseksi laillisin toimin.""

    eli tossa tilanteessa saa tappaa, eli kun tulee se aika, että EU käskee kaikkien olla mikrosiruilla ohjattuja orjia, niin joka ei tottele, tapetaan kapinallisena.

    Sen jälkeen diktatuuri on pysyvä, kaikki vauvat sirutetaan ja kukaan ei pysty elämään muutoin kuin seurannan alla, joka tietokoneistetaan. Sitten jos napisee, niin ei tule muonaa, ei voi kulkea, jne..

    Lisäksi mainittakoon, että eläinkokeissa näät sirut aiheuttaa syöpää. mutta ei kait nyt ihmisillä :-)))

    Äänestä

  • eu vastustus kasvaa niinku oot itekki sanonu entisil luoikkis kavereilles ja olet kuulemma sanonu et eun kannattaa ipua enemmän ja että vastustakaa euta ja kuulemma että eu ois kaikes vääräsä no oot ainaki niisä oikees muista siis vastustaa eut mut voit tääl provota kansaa niinku skoles teit

    Äänestä

  • ja tää kohta kirjoitti:

    siinä artiklassa (on muuten Eduskunnan käsittelyssä
    tällä hetkellä, eli kommenttia sinne)on oleellista:

    "c. mellakan tai kapinan kukistamiseksi laillisin toimin.""

    eli tossa tilanteessa saa tappaa, eli kun tulee se aika, että EU käskee kaikkien olla mikrosiruilla ohjattuja orjia, niin joka ei tottele, tapetaan kapinallisena.

    Sen jälkeen diktatuuri on pysyvä, kaikki vauvat sirutetaan ja kukaan ei pysty elämään muutoin kuin seurannan alla, joka tietokoneistetaan. Sitten jos napisee, niin ei tule muonaa, ei voi kulkea, jne..

    Lisäksi mainittakoon, että eläinkokeissa näät sirut aiheuttaa syöpää. mutta ei kait nyt ihmisillä :-)))

    Tuollaisen mikrosirupohjaisen valvonnan toteuttaminen vain olisi melkoisen iso urakka. Kun ajatellaan kuinka paljon ihmisiä olisi sirutettavana ja valvottavana vaatisi se aivan tolkutonta prosessointitehoa.

    Veikkaanpa että siinä vaiheessa kun aletaan toteuttaa tuota alkaa ihmisten joukkopako Euroopasta. Rajoja tuskin voidaan täysin sulkea aivan helposti, joten porukkaa ehtinee liueta muille maille.

    Äänestä

  • The Real J. kirjoitti:

    Tuollaisen mikrosirupohjaisen valvonnan toteuttaminen vain olisi melkoisen iso urakka. Kun ajatellaan kuinka paljon ihmisiä olisi sirutettavana ja valvottavana vaatisi se aivan tolkutonta prosessointitehoa.

    Veikkaanpa että siinä vaiheessa kun aletaan toteuttaa tuota alkaa ihmisten joukkopako Euroopasta. Rajoja tuskin voidaan täysin sulkea aivan helposti, joten porukkaa ehtinee liueta muille maille.

    "Tuollaisen mikrosirupohjaisen valvonnan toteuttaminen vain olisi melkoisen iso urakka. Kun ajatellaan kuinka paljon ihmisiä olisi sirutettavana ja valvottavana vaatisi se aivan tolkutonta prosessointitehoa."

    Ei se ole enää sitten niin iso urakka, kun New World Orderin kätyrit päästävät jonkin suurepidemian valloilleen. Meillä ei ole pienintäkään tietoa siitä mitä kaikenlaisia tauteja meitä varten on kehitelty. Myös AIDS on ihmisten kehittämä ja se levitettiin maailmaan tarkoituksella WHO:n rokoteohjelman kyljessä.

    Ja niistä prosessitehoista.. uskotko oikeasti että esim. Area 51:n tietokoneet on jotain tavallisia kotipeeceitä tavallisella laajakaistalla? :D

    Äänestä

  • The Real J. kirjoitti:

    Tuollaisen mikrosirupohjaisen valvonnan toteuttaminen vain olisi melkoisen iso urakka. Kun ajatellaan kuinka paljon ihmisiä olisi sirutettavana ja valvottavana vaatisi se aivan tolkutonta prosessointitehoa.

    Veikkaanpa että siinä vaiheessa kun aletaan toteuttaa tuota alkaa ihmisten joukkopako Euroopasta. Rajoja tuskin voidaan täysin sulkea aivan helposti, joten porukkaa ehtinee liueta muille maille.

    Hiljalleen se etenee, nyt vuorossa poliisit englannissa kertoo Daily Mail.

    "Met Police officers to be 'microchipped' by top brass in Big Brother style tracking scheme"

    http://www.dailymail.co.uk/pages/live/articles/news/news.html?in_article_id=558597&in_page_id=1770

    Äänestä

  • The Real J. kirjoitti:

    Tuollaisen mikrosirupohjaisen valvonnan toteuttaminen vain olisi melkoisen iso urakka. Kun ajatellaan kuinka paljon ihmisiä olisi sirutettavana ja valvottavana vaatisi se aivan tolkutonta prosessointitehoa.

    Veikkaanpa että siinä vaiheessa kun aletaan toteuttaa tuota alkaa ihmisten joukkopako Euroopasta. Rajoja tuskin voidaan täysin sulkea aivan helposti, joten porukkaa ehtinee liueta muille maille.

    "Veikkaanpa että siinä vaiheessa kun aletaan toteuttaa tuota alkaa ihmisten joukkopako Euroopasta. Rajoja tuskin voidaan täysin sulkea aivan helposti, joten porukkaa ehtinee liueta muille maille."

    Siis ihmiset tuosta vaan karkaisivat toisiin maihin? Siis mihin maihin? Vaikka juoksisit maapallon ympäri olisit silti maapallolla. Et pääse minnekään pakoon tätä systeemiä. Älä ole niin naiivi että eurooppalaiset lähtisivät joukolla muualle paljon köyhempiin maihin.

    Olet hyvä esimerkki George Orwellin romaanin "1984" esittämästä käsitteestä "double-think", jonka avulla ihminen kieltää ympärillään olevan epämiellyttävän todellisuuden ja kääntää sen väkisin positiiviseksi, eli esim. sota = rauhaa, vapaus = orjuutta, yksilönoikeuksista luopuminen = vapautta ja turvallisuutta.

    Terrorstormin esimerkki ihmisten kaksoisajattelusta, "double-think":

    http://www.youtube.com/watch?v=jLfZZCv1x9w

    Äänestä

  • Ei se noin mene kirjoitti:

    "Tuollaisen mikrosirupohjaisen valvonnan toteuttaminen vain olisi melkoisen iso urakka. Kun ajatellaan kuinka paljon ihmisiä olisi sirutettavana ja valvottavana vaatisi se aivan tolkutonta prosessointitehoa."

    Ei se ole enää sitten niin iso urakka, kun New World Orderin kätyrit päästävät jonkin suurepidemian valloilleen. Meillä ei ole pienintäkään tietoa siitä mitä kaikenlaisia tauteja meitä varten on kehitelty. Myös AIDS on ihmisten kehittämä ja se levitettiin maailmaan tarkoituksella WHO:n rokoteohjelman kyljessä.

    Ja niistä prosessitehoista.. uskotko oikeasti että esim. Area 51:n tietokoneet on jotain tavallisia kotipeeceitä tavallisella laajakaistalla? :D

    Jos valvottavia ihmisiä on vaikka 200 miljoonaa (aika lailla hatusta vedetty arvio) saa sen määrän valvontaan olla kyllä melkoisen tehokas tietokone. Etenkin jos valvonnan on tarkoitus olla muutakin kuin vain paikallistamista. Miten esimerkiksi voitaisiin selvittää ajatteleeko joku valvottavista "vääränlaisia ajatuksia" ?

    Äänestä

  • The Real J. kirjoitti:

    Jos valvottavia ihmisiä on vaikka 200 miljoonaa (aika lailla hatusta vedetty arvio) saa sen määrän valvontaan olla kyllä melkoisen tehokas tietokone. Etenkin jos valvonnan on tarkoitus olla muutakin kuin vain paikallistamista. Miten esimerkiksi voitaisiin selvittää ajatteleeko joku valvottavista "vääränlaisia ajatuksia" ?

    "Jos valvottavia ihmisiä on vaikka 200 miljoonaa (aika lailla hatusta vedetty arvio) saa sen määrän valvontaan olla kyllä melkoisen tehokas tietokone."

    ... ja jos sellaista New World Order suunnittelee, sellainen tietokone tai tietokoneiden verkko on jo varmasti olemassa.

    "Etenkin jos valvonnan on tarkoitus olla muutakin kuin vain paikallistamista. Miten esimerkiksi voitaisiin selvittää ajatteleeko joku valvottavista "vääränlaisia ajatuksia" ?"

    En tiedä onko NWO:lla tuollaista teknologiaa käytössään. Kyllähän tavallisetkin tiedemiehet ovat sanoneet, että teoriassa ajatusten lukeminen tai jopa niiden heijastaminen kuvaruudulle on mahdollista, koska aivot toimivat sähköllä.

    Äänestä

  • The Real J. kirjoitti:

    Jos valvottavia ihmisiä on vaikka 200 miljoonaa (aika lailla hatusta vedetty arvio) saa sen määrän valvontaan olla kyllä melkoisen tehokas tietokone. Etenkin jos valvonnan on tarkoitus olla muutakin kuin vain paikallistamista. Miten esimerkiksi voitaisiin selvittää ajatteleeko joku valvottavista "vääränlaisia ajatuksia" ?

    on puhunut tästä ajatustenlukemisteknologiasta:

    http://www.youtube.com/watch?v=Az4p3mRMAWU

    Arto Nybergin ohjelmassa Luukanen vieraili ilmeisesti hiljattain:
    http://www.youtube.com/watch?v=3AaJT0VPbws

    Äänestä

  • Ei se noin mene kirjoitti:

    "Tuollaisen mikrosirupohjaisen valvonnan toteuttaminen vain olisi melkoisen iso urakka. Kun ajatellaan kuinka paljon ihmisiä olisi sirutettavana ja valvottavana vaatisi se aivan tolkutonta prosessointitehoa."

    Ei se ole enää sitten niin iso urakka, kun New World Orderin kätyrit päästävät jonkin suurepidemian valloilleen. Meillä ei ole pienintäkään tietoa siitä mitä kaikenlaisia tauteja meitä varten on kehitelty. Myös AIDS on ihmisten kehittämä ja se levitettiin maailmaan tarkoituksella WHO:n rokoteohjelman kyljessä.

    Ja niistä prosessitehoista.. uskotko oikeasti että esim. Area 51:n tietokoneet on jotain tavallisia kotipeeceitä tavallisella laajakaistalla? :D

    todellisuuteen, Area 51 on tavallinen tutkimusta tekevä sotilastukikohta jota voit käydä ihailemassa vaikka Google Earthilla, siellä selitetään jopa rakennukset ja niiden nimet ja toiminta, tukikohdan ympäristössä on salaiittoteoreetikoille paljon jännittävämpiä kohteita, esim. rautatie junanvaunuineen "hylätyllä" lentokentällä, joka ei johda minnekään, keskustelu tarjotulla palstalla lopahti upseerimaiseen komennukseen jossa kerrotaan, että meillä on oikeus puolustaa itseämme :)

    Mitä taas tulee seurantaan, niin eikähän meillä aika monella jo ole mikropiirejä kyydissä, kännykkä kun alkaa olemaan kaikilla, se taas helpottaa seuraamista, koska NSA käyttää Echelonia, jolla on aika suuri tietokonekapasiteetti, tämä ei ole ollenkaan salaliittoteoriaa vaan faktaa

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Echelon

    NSA seuraa jo Suomessakin aika härskillä tavalla myös nettiliikennettä mobiililiikenteen lisäksi, melko varmasti Suomen hallituksen ja EU:n suostumuksella, tuskin tämä kellekään yllätyksenä tulee..

    "NSA:n seuraamat IP:t Suomessa

    Oletko listalla?

    Elisa Oyj [NSA-affiliated IP range]
    Finland and Sweden
    88.112.0.0 – 88.113.255.255
    ns-se.elisa.net [62.248.254.2]
    ns-fi.elisa.net [193.229.0.49]

    Vaasan Laanin Puhelin Oy [NSA-affiliated IP range]
    VAASA, Finland
    85.157.176.0 – 85.157.191.255
    ns3.netikka.fi [62.148.192.154]
    ns2.netikka.fi [62.148.192.131]
    ns1.netikka.fi [62.148.192.130]

    MaxiSat Oy [NSA-affiliated IP range]
    Helsinki Finland
    83.216.14.224 – 83.216.31.255
    ns3.songnet.fi [80.64.1.100]
    ns2.songnet.fi [195.10.132.100]
    ns1.songnet.fi [194.100.0.100]

    TeliaSonera Finland [NSA-affiliated IP range]
    SONERA Finland
    88.193.0.0 – 88.193.255.255
    ns2-usa.global.sonera.net [69.20.9.109]
    ns1-swe.global.sonera.se [217.28.206.86]
    ns2-fin.global.sonera.fi [195.165.1.141]
    ns1-fin.global.sonera.fi [193.210.18.31]"

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001365&posting=22000000033107746

    Äänestä


  • nuo nyt kirjoitti:

    kuulu vain salaiitto ja ufopalstoille, kaikki ei todellakaan ole totta, mitä netissä kerrotaan :)

    ... ei mun tosiaan kannata sulle näitä asioita valaista, kun tykkäät mieluummin laittaa päätä pensaaseen, jotta on turvallinen olo. :)

    Äänestä

  • välillä kirjoitti:

    todellisuuteen, Area 51 on tavallinen tutkimusta tekevä sotilastukikohta jota voit käydä ihailemassa vaikka Google Earthilla, siellä selitetään jopa rakennukset ja niiden nimet ja toiminta, tukikohdan ympäristössä on salaiittoteoreetikoille paljon jännittävämpiä kohteita, esim. rautatie junanvaunuineen "hylätyllä" lentokentällä, joka ei johda minnekään, keskustelu tarjotulla palstalla lopahti upseerimaiseen komennukseen jossa kerrotaan, että meillä on oikeus puolustaa itseämme :)

    Mitä taas tulee seurantaan, niin eikähän meillä aika monella jo ole mikropiirejä kyydissä, kännykkä kun alkaa olemaan kaikilla, se taas helpottaa seuraamista, koska NSA käyttää Echelonia, jolla on aika suuri tietokonekapasiteetti, tämä ei ole ollenkaan salaliittoteoriaa vaan faktaa

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Echelon

    NSA seuraa jo Suomessakin aika härskillä tavalla myös nettiliikennettä mobiililiikenteen lisäksi, melko varmasti Suomen hallituksen ja EU:n suostumuksella, tuskin tämä kellekään yllätyksenä tulee..

    "NSA:n seuraamat IP:t Suomessa

    Oletko listalla?

    Elisa Oyj [NSA-affiliated IP range]
    Finland and Sweden
    88.112.0.0 – 88.113.255.255
    ns-se.elisa.net [62.248.254.2]
    ns-fi.elisa.net [193.229.0.49]

    Vaasan Laanin Puhelin Oy [NSA-affiliated IP range]
    VAASA, Finland
    85.157.176.0 – 85.157.191.255
    ns3.netikka.fi [62.148.192.154]
    ns2.netikka.fi [62.148.192.131]
    ns1.netikka.fi [62.148.192.130]

    MaxiSat Oy [NSA-affiliated IP range]
    Helsinki Finland
    83.216.14.224 – 83.216.31.255
    ns3.songnet.fi [80.64.1.100]
    ns2.songnet.fi [195.10.132.100]
    ns1.songnet.fi [194.100.0.100]

    TeliaSonera Finland [NSA-affiliated IP range]
    SONERA Finland
    88.193.0.0 – 88.193.255.255
    ns2-usa.global.sonera.net [69.20.9.109]
    ns1-swe.global.sonera.se [217.28.206.86]
    ns2-fin.global.sonera.fi [195.165.1.141]
    ns1-fin.global.sonera.fi [193.210.18.31]"

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001365&posting=22000000033107746

    "Laskeudu välillä todellisuuteen, Area 51 on tavallinen tutkimusta tekevä sotilastukikohta"

    Joo, pistä päätä pensaaseen vaan niin on mukavampi olla. :)

    Äänestä

  • välillä kirjoitti:

    todellisuuteen, Area 51 on tavallinen tutkimusta tekevä sotilastukikohta jota voit käydä ihailemassa vaikka Google Earthilla, siellä selitetään jopa rakennukset ja niiden nimet ja toiminta, tukikohdan ympäristössä on salaiittoteoreetikoille paljon jännittävämpiä kohteita, esim. rautatie junanvaunuineen "hylätyllä" lentokentällä, joka ei johda minnekään, keskustelu tarjotulla palstalla lopahti upseerimaiseen komennukseen jossa kerrotaan, että meillä on oikeus puolustaa itseämme :)

    Mitä taas tulee seurantaan, niin eikähän meillä aika monella jo ole mikropiirejä kyydissä, kännykkä kun alkaa olemaan kaikilla, se taas helpottaa seuraamista, koska NSA käyttää Echelonia, jolla on aika suuri tietokonekapasiteetti, tämä ei ole ollenkaan salaliittoteoriaa vaan faktaa

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Echelon

    NSA seuraa jo Suomessakin aika härskillä tavalla myös nettiliikennettä mobiililiikenteen lisäksi, melko varmasti Suomen hallituksen ja EU:n suostumuksella, tuskin tämä kellekään yllätyksenä tulee..

    "NSA:n seuraamat IP:t Suomessa

    Oletko listalla?

    Elisa Oyj [NSA-affiliated IP range]
    Finland and Sweden
    88.112.0.0 – 88.113.255.255
    ns-se.elisa.net [62.248.254.2]
    ns-fi.elisa.net [193.229.0.49]

    Vaasan Laanin Puhelin Oy [NSA-affiliated IP range]
    VAASA, Finland
    85.157.176.0 – 85.157.191.255
    ns3.netikka.fi [62.148.192.154]
    ns2.netikka.fi [62.148.192.131]
    ns1.netikka.fi [62.148.192.130]

    MaxiSat Oy [NSA-affiliated IP range]
    Helsinki Finland
    83.216.14.224 – 83.216.31.255
    ns3.songnet.fi [80.64.1.100]
    ns2.songnet.fi [195.10.132.100]
    ns1.songnet.fi [194.100.0.100]

    TeliaSonera Finland [NSA-affiliated IP range]
    SONERA Finland
    88.193.0.0 – 88.193.255.255
    ns2-usa.global.sonera.net [69.20.9.109]
    ns1-swe.global.sonera.se [217.28.206.86]
    ns2-fin.global.sonera.fi [195.165.1.141]
    ns1-fin.global.sonera.fi [193.210.18.31]"

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001365&posting=22000000033107746

    Muistaakseni hän mainitsee myös Area 51:n jossain vaiheessa. Area 51:n on sitäpaitsi sanottu olevan vähemmän salainen kuin sen lähistöllä oleva naapuri, S-4.

    http://www.youtube.com/results?search_query=dan burisch area 51 project camelot&search_type=

    Äänestä

  • Ei se noin ole kirjoitti:

    Muistaakseni hän mainitsee myös Area 51:n jossain vaiheessa. Area 51:n on sitäpaitsi sanottu olevan vähemmän salainen kuin sen lähistöllä oleva naapuri, S-4.

    http://www.youtube.com/results?search_query=dan burisch area 51 project camelot&search_type=

    on nykyään turistikohde, ET highway on myös suosittu kuvauskohde :)
    http://www.alienationsam.com/area51/images/Area51 Picture 002.jpg

    "Google Earthin myötä suuri yleisö on päässyt tutkimaan tuoreita satelliittikuvia sekä kolmiulotteisia kuvia alueesta. Sen sijaan esimerkiksi Microsoftin karttapalvelu on sensuroitu."

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Area_51

    Äänestä

  • heh.. kirjoitti:

    on nykyään turistikohde, ET highway on myös suosittu kuvauskohde :)
    http://www.alienationsam.com/area51/images/Area51 Picture 002.jpg

    "Google Earthin myötä suuri yleisö on päässyt tutkimaan tuoreita satelliittikuvia sekä kolmiulotteisia kuvia alueesta. Sen sijaan esimerkiksi Microsoftin karttapalvelu on sensuroitu."

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Area_51

    "on nykyään turistikohde, ET highway on myös suosittu kuvauskohde :)"

    Ai että turistit pääsee Area 51:n porttien sisäpuolelle? :D

    Äänestä

  • Ei se noin mene kirjoitti:

    ... ei mun tosiaan kannata sulle näitä asioita valaista, kun tykkäät mieluummin laittaa päätä pensaaseen, jotta on turvallinen olo. :)

    tee se mielummin UFO ja salaliittopalstoilla, niitä on aina välillä hauska lueskella :)

    Äänestä

  • mutta.. kirjoitti:

    tee se mielummin UFO ja salaliittopalstoilla, niitä on aina välillä hauska lueskella :)

    vaivautua. :)

    Äänestä

  • Ei se noin ole kirjoitti:

    "on nykyään turistikohde, ET highway on myös suosittu kuvauskohde :)"

    Ai että turistit pääsee Area 51:n porttien sisäpuolelle? :D

    turistit pääse mihinkään sotilastukikohtaan missään päin maailmaa, älä nyt ole lapsellinen, ajattele kahdesti, ennen kuin kirjoitat.

    Äänestä

  • Ei se noin ole kirjoitti:

    vaivautua. :)

    luin jo vuosia sitten (90-luvun alkuaikoina) netissä liikkuneet salaliitot yms. sellaisetkin jotka on jo poistettu liian rankkoina nykyajalle, sivut suljettu jne. Todellisuus täytyy osata erottaa kuvitelmista...

    Äänestä

  • no häh.. kirjoitti:

    turistit pääse mihinkään sotilastukikohtaan missään päin maailmaa, älä nyt ole lapsellinen, ajattele kahdesti, ennen kuin kirjoitat.

    on turistikohde, siellä ei voi olla tekeillä mitään erikoista? Olet lapsellinen. :)

    Ja yhtä hyvin minä voisin sanoa, että Helsinki on yksi Ruotsin suosituimmista turistikohteista, onhan Helsinki ihan Ruotsin kyljessä. :)

    Äänestä

  • välillä kirjoitti:

    todellisuuteen, Area 51 on tavallinen tutkimusta tekevä sotilastukikohta jota voit käydä ihailemassa vaikka Google Earthilla, siellä selitetään jopa rakennukset ja niiden nimet ja toiminta, tukikohdan ympäristössä on salaiittoteoreetikoille paljon jännittävämpiä kohteita, esim. rautatie junanvaunuineen "hylätyllä" lentokentällä, joka ei johda minnekään, keskustelu tarjotulla palstalla lopahti upseerimaiseen komennukseen jossa kerrotaan, että meillä on oikeus puolustaa itseämme :)

    Mitä taas tulee seurantaan, niin eikähän meillä aika monella jo ole mikropiirejä kyydissä, kännykkä kun alkaa olemaan kaikilla, se taas helpottaa seuraamista, koska NSA käyttää Echelonia, jolla on aika suuri tietokonekapasiteetti, tämä ei ole ollenkaan salaliittoteoriaa vaan faktaa

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Echelon

    NSA seuraa jo Suomessakin aika härskillä tavalla myös nettiliikennettä mobiililiikenteen lisäksi, melko varmasti Suomen hallituksen ja EU:n suostumuksella, tuskin tämä kellekään yllätyksenä tulee..

    "NSA:n seuraamat IP:t Suomessa

    Oletko listalla?

    Elisa Oyj [NSA-affiliated IP range]
    Finland and Sweden
    88.112.0.0 – 88.113.255.255
    ns-se.elisa.net [62.248.254.2]
    ns-fi.elisa.net [193.229.0.49]

    Vaasan Laanin Puhelin Oy [NSA-affiliated IP range]
    VAASA, Finland
    85.157.176.0 – 85.157.191.255
    ns3.netikka.fi [62.148.192.154]
    ns2.netikka.fi [62.148.192.131]
    ns1.netikka.fi [62.148.192.130]

    MaxiSat Oy [NSA-affiliated IP range]
    Helsinki Finland
    83.216.14.224 – 83.216.31.255
    ns3.songnet.fi [80.64.1.100]
    ns2.songnet.fi [195.10.132.100]
    ns1.songnet.fi [194.100.0.100]

    TeliaSonera Finland [NSA-affiliated IP range]
    SONERA Finland
    88.193.0.0 – 88.193.255.255
    ns2-usa.global.sonera.net [69.20.9.109]
    ns1-swe.global.sonera.se [217.28.206.86]
    ns2-fin.global.sonera.fi [195.165.1.141]
    ns1-fin.global.sonera.fi [193.210.18.31]"

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001365&posting=22000000033107746

    niitä kun voidaan seurata ikävälläkin tavalla, Thetseenijohtaja Dudajev erehtyi puhumaan kännykkään, ja se puhelu taas yhdistettiin Venäjän ilmavoimille, hävittäjän ohjus otti suunnan Dudajevin kännykkäsignaaliin ja se siitä, Dudajev meni pois isossa pamauksessa.

    "Venäjän ohjukset tappoivat Dudajevin vuonna 1996, ja presidentiksi nousi Zemilhan Jandarbijev, jonka kanssa Jeltsin solmi lyhyeksi jääneen rauhansopimuksen."

    http://www.hs.fi/asuminen/artikkeli/Elämä oli ihanaa - sitten tuli Gorbatshov/HS20041111SI1UL04lrq

    Äänestä

  • Ei se noin ole kirjoitti:

    on turistikohde, siellä ei voi olla tekeillä mitään erikoista? Olet lapsellinen. :)

    Ja yhtä hyvin minä voisin sanoa, että Helsinki on yksi Ruotsin suosituimmista turistikohteista, onhan Helsinki ihan Ruotsin kyljessä. :)

    häpäistä kaikkia salaiittoteoreetikkoja naiiveilla jutuillasi, tai tosiaan, mene kertomaan niitä salaliittopalstalle, hyvät päivänjatkot.

    Äänestä

  • viitsi kirjoitti:

    häpäistä kaikkia salaiittoteoreetikkoja naiiveilla jutuillasi, tai tosiaan, mene kertomaan niitä salaliittopalstalle, hyvät päivänjatkot.

    ...

    Äänestä



  • jo aikaisemmin kirjoitti:

    niitä kun voidaan seurata ikävälläkin tavalla, Thetseenijohtaja Dudajev erehtyi puhumaan kännykkään, ja se puhelu taas yhdistettiin Venäjän ilmavoimille, hävittäjän ohjus otti suunnan Dudajevin kännykkäsignaaliin ja se siitä, Dudajev meni pois isossa pamauksessa.

    "Venäjän ohjukset tappoivat Dudajevin vuonna 1996, ja presidentiksi nousi Zemilhan Jandarbijev, jonka kanssa Jeltsin solmi lyhyeksi jääneen rauhansopimuksen."

    http://www.hs.fi/asuminen/artikkeli/Elämä oli ihanaa - sitten tuli Gorbatshov/HS20041111SI1UL04lrq

    sotapäälikkönä saada ohjus päähän vain sen takia, että puhuu kännyyn:(

    Äänestä


  • ja tää kohta kirjoitti:

    siinä artiklassa (on muuten Eduskunnan käsittelyssä
    tällä hetkellä, eli kommenttia sinne)on oleellista:

    "c. mellakan tai kapinan kukistamiseksi laillisin toimin.""

    eli tossa tilanteessa saa tappaa, eli kun tulee se aika, että EU käskee kaikkien olla mikrosiruilla ohjattuja orjia, niin joka ei tottele, tapetaan kapinallisena.

    Sen jälkeen diktatuuri on pysyvä, kaikki vauvat sirutetaan ja kukaan ei pysty elämään muutoin kuin seurannan alla, joka tietokoneistetaan. Sitten jos napisee, niin ei tule muonaa, ei voi kulkea, jne..

    Lisäksi mainittakoon, että eläinkokeissa näät sirut aiheuttaa syöpää. mutta ei kait nyt ihmisillä :-)))

    jos ottaa sirun: syöpää, kasvaimia
    http://www.antichips.com/press-releases/microchip-imlants-tumors.html

    jos ei: tapetaan EU-lain mukaisesti

    Äänestä

  • ja tää kohta kirjoitti:

    siinä artiklassa (on muuten Eduskunnan käsittelyssä
    tällä hetkellä, eli kommenttia sinne)on oleellista:

    "c. mellakan tai kapinan kukistamiseksi laillisin toimin.""

    eli tossa tilanteessa saa tappaa, eli kun tulee se aika, että EU käskee kaikkien olla mikrosiruilla ohjattuja orjia, niin joka ei tottele, tapetaan kapinallisena.

    Sen jälkeen diktatuuri on pysyvä, kaikki vauvat sirutetaan ja kukaan ei pysty elämään muutoin kuin seurannan alla, joka tietokoneistetaan. Sitten jos napisee, niin ei tule muonaa, ei voi kulkea, jne..

    Lisäksi mainittakoon, että eläinkokeissa näät sirut aiheuttaa syöpää. mutta ei kait nyt ihmisillä :-)))

    sitten kun niillä on "tunnesirut", joilla saadaan
    tappajiksi:

    Lontoon poliisi sirutetaan lähiviikkoina:
    http://www.antichips.com/press-releases/microchip-imlants-tumors.html

    BBC:n uutinen tunteita ohjaavasta sirusta:
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7350403.stm

    Äänestä


  • Ei se noin mene kirjoitti:

    "Veikkaanpa että siinä vaiheessa kun aletaan toteuttaa tuota alkaa ihmisten joukkopako Euroopasta. Rajoja tuskin voidaan täysin sulkea aivan helposti, joten porukkaa ehtinee liueta muille maille."

    Siis ihmiset tuosta vaan karkaisivat toisiin maihin? Siis mihin maihin? Vaikka juoksisit maapallon ympäri olisit silti maapallolla. Et pääse minnekään pakoon tätä systeemiä. Älä ole niin naiivi että eurooppalaiset lähtisivät joukolla muualle paljon köyhempiin maihin.

    Olet hyvä esimerkki George Orwellin romaanin "1984" esittämästä käsitteestä "double-think", jonka avulla ihminen kieltää ympärillään olevan epämiellyttävän todellisuuden ja kääntää sen väkisin positiiviseksi, eli esim. sota = rauhaa, vapaus = orjuutta, yksilönoikeuksista luopuminen = vapautta ja turvallisuutta.

    Terrorstormin esimerkki ihmisten kaksoisajattelusta, "double-think":

    http://www.youtube.com/watch?v=jLfZZCv1x9w

    pois unionin alueelta kertoi YLE uutiset.

    >Britanniasta myös muutti pois ennätysmäärä ihmisiä viime vuonna, 385 000. Suosituimpia kohteita olivat Australia ja Kanada.>

    http://www.yle.fi/uutiset/24h/id68014.html

    Äänestä


  • on usein kirjoitti:

    hyviä artikkeleita niin kuin nytkin

    "Britain is protecting the biggest heroin crop of all time"

    http://www.dailymail.co.uk/pages/live/articles/news/news.html?in_article_id=469983&in_page_id=1770&in

    tänne Eurooppaan tulee?

    >"Balkanin mafia" uhkaa Euroopan turvallisuutta

    Tuoreen saksalaistutkimuksen mukaan Kosovo on "mafian yhteiskunta", jossa rikolliset ovat kaapanneet vallan.

    Balkanin huumereitti on merkittävä. Interpolin arvion mukaan huumesalakuljetus tuo Kosovoon noin sadan miljoonan euron vuosittaiset voitot. YK puolestaan arvioi, että Afganistanista Länsi-Eurooppaan tulevan huumekaupan arvo kurdi-, turkkilais- ja albaanikartelleille on 2,1 miljardia euroa.

    Balkanin pulmallisuutta lisää entisestään se, että järjestäytyneen rikollisuuden perinteisiin toimialoihin kuten ase-, huume- ja ihmiskauppaan on sekoittunut myös ääri-islamistisia aineksia. Näistä on näyttöä ainakin Bosniasta, Kosovosta, Albaniasta ja Makedoniasta. "

    http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Balkanin mafia uhkaa Euroopan turvallisuutta/1135231572181

    Äänestä

  • heroiini... kirjoitti:

    tänne Eurooppaan tulee?

    >"Balkanin mafia" uhkaa Euroopan turvallisuutta

    Tuoreen saksalaistutkimuksen mukaan Kosovo on "mafian yhteiskunta", jossa rikolliset ovat kaapanneet vallan.

    Balkanin huumereitti on merkittävä. Interpolin arvion mukaan huumesalakuljetus tuo Kosovoon noin sadan miljoonan euron vuosittaiset voitot. YK puolestaan arvioi, että Afganistanista Länsi-Eurooppaan tulevan huumekaupan arvo kurdi-, turkkilais- ja albaanikartelleille on 2,1 miljardia euroa.

    Balkanin pulmallisuutta lisää entisestään se, että järjestäytyneen rikollisuuden perinteisiin toimialoihin kuten ase-, huume- ja ihmiskauppaan on sekoittunut myös ääri-islamistisia aineksia. Näistä on näyttöä ainakin Bosniasta, Kosovosta, Albaniasta ja Makedoniasta. "

    http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Balkanin mafia uhkaa Euroopan turvallisuutta/1135231572181

    Tietääkseni huumausaineiden, tupakan ja aseiden salakuljetus, prostituution pyörittäminen, ihmisten kidnappaus ja salakuljetus, terrorismi ja murhat ovat kiellettyä liki kaikkien maiden lainsäädännössä, myös Suomen.

    Silti Suomen valtion ns. päättäjät, eduskunta, hallitus ja presidentti ovat menneet antamaan tukensa ja tunnustuksensa mafiarikollisuudestaan tunnetun pääministerin, "Käärmeeksi" nimitetyn Hashim Thaqin johtamalle Kosovon itsenäisyylle.

    Thaqin mittava rikoslista löytyy Serbian hallinnon nettisivuilta. Sieltä löytyy huumausainerikollisuutta, prostituutiota, kidnappauksia, aseiden ja tupakan salakuljetusta, mutta myös neljän poliisin murhaaminen terrori-iskun yhteydessä sekä vahva epäily lukuisten serbien murhaamisesta.
    Tämän perusteella moni voisi hyvinkin pitää kyseisen pääministerin tukemista eräänlaisena tuen osoittamisena mafiarikollisuudelle ja terrorismille.

    Thaqin rikoslistaa voi kauhistella seuraavasta:

    Serbian Government

    Albanian Terrorism and Organised Crime in Kosovo-Metohija

    http://www.srbija.sr.gov.yu/kosovo-metohija/?id=8925

    http://www.media.srbija.sr.gov.yu/medeng/documents/alba nian_terrorism_crime2.pdf

    121. HASHIM (Haxhija) THAQI, alias „Gjarpni“ („Snake“)

    Born on April 24th, 1969, in the village of Broćna, Municipality of Srbica. Following
    KLA’s demilitarization, he formed the DPK political party whose president he has been
    from the beginning. In July 1997, he was sentenced, in absentia, by a verdict of the
    District Court in Priština, to 10 years in prison, for the criminal acts of terrorism, and in
    February 1998, a central arrest warrant was issued in his name. As a member of the inner
    circle of KLA, he took part in securing financial means for KLA, smuggled terrorist
    groups into the country, was in charge of their diversionary terrorist training and their
    armament. He completed his military training, lasting a couple of months, in Albania,
    after which he was directly engaged in a number of terrorist actions in K&M. He was a
    participant in the attack on the railroad crossing in Glogovac, when four policemen were
    killed, and three were seriously wounded. Also, on a number of occasions, he visited the
    village of Klečka, Municipality of Lipljan, at the time when a group of Serb civilians
    were imprisoned, abused and subsequently murdered there. Even though he had secured
    his participation in the interim bodies of K&M, he maintains his powerful influence over
    the most extreme structures of the former KLA, which he uses with the intention of
    intimidating his political rivals and applying pressure on the non-Albanian population to
    move out of K&M. Towards the end of 2001, following Hashim Thaqi’s initiative, a
    number of terrorist groups were organized, composed of former KLA members, mainly
    from the Drenica region, whose activities he controls through Kadri Veseli, the head of
    SIK, Sami Lushtaku, from Srbica, and others. A secret armed group is also under his
    control and is responsible for a series of crimes, murders, kidnappings and serious threats
    in the region of southern Srbica, in the villages of Rudnik, Radiševo, Suvo Grlo, Banje,
    Kotore and Kućica. The immediate supervisor of this group is Rexhep Selimi, from the
    village of Ovčarevo, Municipality of Srbica, who is otherwise the head of the KPC
    Academy. The members of the group are Musa Dervishaj, Zenun Kadriju, Gjeladin Gecaj
    and others. Thaqi is in contact with Alli Ahmeti, NLA commander in Macedonia, with
    whom he collaborates in transporting terrorists from Macedonia into the territory of the
    Preševo and Bujanovac municipalities, with the goal to carry out terrorist actions against
    the multi-ethnic police checkpoints in certain villages, on a part of the administrative
    border with K&M. He is also the organizer of a criminal organization, known as the
    „Drenica Group“, with a large number of his family members included in it. The
    aforementioned group controls between 10% to 15% of the overall number of criminal
    activities in K&M in connection with the smuggling of arms, stolen cars, oil and,
    partially, cigarettes, as well as with prostitution, the establishment and maintenance of
    connections with the members of the Albanian, Czech and Macedonian mafia. Other than
    that, Thaqi’s sister is married to Sejdija Bajrush, one of the leaders of the Albanian mafia.
    Thaqi controls the greater part of organized crime in the region of Istok-Klina-Srbica-Priština. His closest associate in the smuggling of stolen vehicles is Fadhil Thaqi. With
    this, he is assisted by the Kitaj criminal clan. On the territory of the Klina Municipality,
    Hamdi Thaqi is involved in organized prostitution, while operations connected with the
    trafficking of drugs and with prostitution are handled by Hashim Thaqi, together with his
    cousin Menduh Thaqi, and Betush Zihugoli and Engel Shabani, aka „Angel“. Through
    Menduh Thaqi, he is connected with the illegal arms and oil trade. Along with Ekrem
    Lluka, Fatmir Limaj, Flori Maloku and Ismet Osmani, Thaqi is one of the bosses of
    illegal cigarette trade in K&M. Thaqi’s close associate in the organized prostitution,
    narcotics and arms trafficking operations is Xhavit Haliti who, among other things, is
    involved in intimidation, blackmail and elimination of Thaqi’s political rivals. A
    considerrable part of the financial means thus acquired is used by the Thaqi clan and
    channeled into the political campaign for Hashim Thaqi, while the other part of the
    money is delivered as aid to the Albanian terrorist groups.

    Äänestä

  • Jumala vihaa vääryyttä kirjoitti:

    Tietääkseni huumausaineiden, tupakan ja aseiden salakuljetus, prostituution pyörittäminen, ihmisten kidnappaus ja salakuljetus, terrorismi ja murhat ovat kiellettyä liki kaikkien maiden lainsäädännössä, myös Suomen.

    Silti Suomen valtion ns. päättäjät, eduskunta, hallitus ja presidentti ovat menneet antamaan tukensa ja tunnustuksensa mafiarikollisuudestaan tunnetun pääministerin, "Käärmeeksi" nimitetyn Hashim Thaqin johtamalle Kosovon itsenäisyylle.

    Thaqin mittava rikoslista löytyy Serbian hallinnon nettisivuilta. Sieltä löytyy huumausainerikollisuutta, prostituutiota, kidnappauksia, aseiden ja tupakan salakuljetusta, mutta myös neljän poliisin murhaaminen terrori-iskun yhteydessä sekä vahva epäily lukuisten serbien murhaamisesta.
    Tämän perusteella moni voisi hyvinkin pitää kyseisen pääministerin tukemista eräänlaisena tuen osoittamisena mafiarikollisuudelle ja terrorismille.

    Thaqin rikoslistaa voi kauhistella seuraavasta:

    Serbian Government

    Albanian Terrorism and Organised Crime in Kosovo-Metohija

    http://www.srbija.sr.gov.yu/kosovo-metohija/?id=8925

    http://www.media.srbija.sr.gov.yu/medeng/documents/alba nian_terrorism_crime2.pdf

    121. HASHIM (Haxhija) THAQI, alias „Gjarpni“ („Snake“)

    Born on April 24th, 1969, in the village of Broćna, Municipality of Srbica. Following
    KLA’s demilitarization, he formed the DPK political party whose president he has been
    from the beginning. In July 1997, he was sentenced, in absentia, by a verdict of the
    District Court in Priština, to 10 years in prison, for the criminal acts of terrorism, and in
    February 1998, a central arrest warrant was issued in his name. As a member of the inner
    circle of KLA, he took part in securing financial means for KLA, smuggled terrorist
    groups into the country, was in charge of their diversionary terrorist training and their
    armament. He completed his military training, lasting a couple of months, in Albania,
    after which he was directly engaged in a number of terrorist actions in K&M. He was a
    participant in the attack on the railroad crossing in Glogovac, when four policemen were
    killed, and three were seriously wounded. Also, on a number of occasions, he visited the
    village of Klečka, Municipality of Lipljan, at the time when a group of Serb civilians
    were imprisoned, abused and subsequently murdered there. Even though he had secured
    his participation in the interim bodies of K&M, he maintains his powerful influence over
    the most extreme structures of the former KLA, which he uses with the intention of
    intimidating his political rivals and applying pressure on the non-Albanian population to
    move out of K&M. Towards the end of 2001, following Hashim Thaqi’s initiative, a
    number of terrorist groups were organized, composed of former KLA members, mainly
    from the Drenica region, whose activities he controls through Kadri Veseli, the head of
    SIK, Sami Lushtaku, from Srbica, and others. A secret armed group is also under his
    control and is responsible for a series of crimes, murders, kidnappings and serious threats
    in the region of southern Srbica, in the villages of Rudnik, Radiševo, Suvo Grlo, Banje,
    Kotore and Kućica. The immediate supervisor of this group is Rexhep Selimi, from the
    village of Ovčarevo, Municipality of Srbica, who is otherwise the head of the KPC
    Academy. The members of the group are Musa Dervishaj, Zenun Kadriju, Gjeladin Gecaj
    and others. Thaqi is in contact with Alli Ahmeti, NLA commander in Macedonia, with
    whom he collaborates in transporting terrorists from Macedonia into the territory of the
    Preševo and Bujanovac municipalities, with the goal to carry out terrorist actions against
    the multi-ethnic police checkpoints in certain villages, on a part of the administrative
    border with K&M. He is also the organizer of a criminal organization, known as the
    „Drenica Group“, with a large number of his family members included in it. The
    aforementioned group controls between 10% to 15% of the overall number of criminal
    activities in K&M in connection with the smuggling of arms, stolen cars, oil and,
    partially, cigarettes, as well as with prostitution, the establishment and maintenance of
    connections with the members of the Albanian, Czech and Macedonian mafia. Other than
    that, Thaqi’s sister is married to Sejdija Bajrush, one of the leaders of the Albanian mafia.
    Thaqi controls the greater part of organized crime in the region of Istok-Klina-Srbica-Priština. His closest associate in the smuggling of stolen vehicles is Fadhil Thaqi. With
    this, he is assisted by the Kitaj criminal clan. On the territory of the Klina Municipality,
    Hamdi Thaqi is involved in organized prostitution, while operations connected with the
    trafficking of drugs and with prostitution are handled by Hashim Thaqi, together with his
    cousin Menduh Thaqi, and Betush Zihugoli and Engel Shabani, aka „Angel“. Through
    Menduh Thaqi, he is connected with the illegal arms and oil trade. Along with Ekrem
    Lluka, Fatmir Limaj, Flori Maloku and Ismet Osmani, Thaqi is one of the bosses of
    illegal cigarette trade in K&M. Thaqi’s close associate in the organized prostitution,
    narcotics and arms trafficking operations is Xhavit Haliti who, among other things, is
    involved in intimidation, blackmail and elimination of Thaqi’s political rivals. A
    considerrable part of the financial means thus acquired is used by the Thaqi clan and
    channeled into the political campaign for Hashim Thaqi, while the other part of the
    money is delivered as aid to the Albanian terrorist groups.

    tuttu linja:

    "Kosovon ex-pääministeri vapautettiin sotarikossyytteistä

    Haradinajin juttu kaatui todisteiden puuttumiseen. Useat tärkeät todistajat kieltäytyivät todistamasta. Eräs todistajista sanoi pelkäävänsä henkensä puolesta Kosovossa, jos hän todistaa

    Serbian pääministeri Vojislav Kostunica kuvasi torstaina ex-pääministerin vapauttavaa tuomiota oikeuden irvikuvaksi.

    - Tämän tuomion myötä Haagin tribunaali pilkkaa sekä oikeutta että Haradinajin viattomia uhreja, Kostunica sanoi."

    http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200804037471634_ul.shtml

    Äänestä

  • näin se nyt vaan on kirjoitti:

    nyt loppuu Ipuloinnit ja Perussuomaloinnit, samoin vasemmistoloinnit

    >Euroopan ihmisoikeussopimuksen 2 artiklan 2 kohta:
    "Elämän riistämistä ei voida katsoa tämän artiklan vastaiseksi teoksi silloin, kun se
    seuraa voimankäytöstä, joka on ehdottoman välttämätöntä:>

    http://www.europarl.europa.eu/charter/pdf/04473_fi.pdf

    jotta oksat pois, ei Suomessa ole aiemmin saanut ampua edes pakenevaa rosmoa.

    Äänestä

  • neurostoliitto, suuri ja mahtava kirjoitti:

    jotta oksat pois, ei Suomessa ole aiemmin saanut ampua edes pakenevaa rosmoa.

    brutaalius etenee ja voi hyvin.

    >Kehityksen pyörä on kirjoittajien mielestä kääntymässä taaksepäin. Kun aikanaan kapitalismi kesytettiin demokratialla, niin jatkossa demokratia väistyy kapitalismin raaimpien muotojen tieltä.

    Poliittinen valta alistuu maailmanlaajuisesti toimivien suuryhtiöiden edessä.>

    http://vanha.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1998/6.maaliskuu/GLOBE998.HTM

    EU vain nopeentaa sitä, ei auta.

    Äänestä

  • globalisaatio loukk kirjoitti:

    brutaalius etenee ja voi hyvin.

    >Kehityksen pyörä on kirjoittajien mielestä kääntymässä taaksepäin. Kun aikanaan kapitalismi kesytettiin demokratialla, niin jatkossa demokratia väistyy kapitalismin raaimpien muotojen tieltä.

    Poliittinen valta alistuu maailmanlaajuisesti toimivien suuryhtiöiden edessä.>

    http://vanha.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1998/6.maaliskuu/GLOBE998.HTM

    EU vain nopeentaa sitä, ei auta.

    ampua pakenvaakin...

    http://www.eucharter.org/home.php?page_id=9

    Äänestä

HE 3/2008

http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/thw/?${APPL}=akirjat&${BASE}=akirjat&${THWIDS}=0.33/159248&${TRIPPIFE}=PDF.pdf

Se on juuri nyt käsittelyssä myös !!!
Asioita mm:

14 § s. 38 "Valuutansäännöstely olisi
mahdollista poikkeusoloissa,"

15 § s. 39 "kiellosta suorittaa valuuttatoimi ulkomaalaisen kanssa."

19 § s. 42 "säätää maksuliikettä koskevista
rajoituksista, kuten tilisiirtojen rajoittamisesta
tai kieltämisestä."

24 § s. 44 "voitaisiin poiketa henki- ja
vahinkovakuutussopimusten ehdoista"

29 § ja 30 § s. 48 "polttonesteen
kokonaissäästötavoitteen asettamisesta" sekä "tuotantopanosten osto- ja käyttörajoituksista maatilatalouden alkutuotannossa."

31 § s. 49 "välttämättömiä kulutushyödykkeitä kuluttajalle vain ostolupaa vastaan."

36 § s. 51 "sähköä saisi käyttää
vain valtioneuvoston asetuksessa säädetyn
prosenttimäärän sähkönkäyttäjän normaalin
vuosikulutuksen mukaisesta kulutuksesta."

40 § s. 52 "lämmitystarkoitukseen käytettävän kevyen ja raskaan polttoöljyn säännöstely"

miksi juuri nyt ja tänään ?? kun kerta on myös tuloss EU-perustuslaki niin tarvitaanko näät sen jälkeen kun se on voimassa ???????????????

Äänestä
  • Maailma vaan varautuu globaaliin kriisiin. Maailmanlaajuinen lama, ruokapula, öljykriisi, pakolaiset jne....

    Hallitus tietää näistä ongelmista. Kansalle ei kerrota, ettei aiheuteta paniikkia.
    Vähätellään vaan ja sanotaan että kaikkeen on ratkaisu. ja vitut...

    kuka ennustikaan, että vuonna 2012 maailmamme muuttuu?

    Aika lähelle menee. Tulee mielenkiintoiset vuodet...

    hirvittää ajatella.

    Äänestä


  • Näiden väärämielisten harjoittama totuuksien salailu ja petoksellisuus on kyllä aivan hämmästyttävää.
    Eikö näillä ole enää hitustakaan itsekunnioitusta jäljellä? Ja miten nämä voivat kestää itseänsä oksentamatta?

    Äänestä

Ei kuolema ole ollenkaan paha asia. EU:n vastustaminen on.

Äänestä
  • Vc paperiin josta on hyötyä pyyhittaäessä mutta sen jälkeen haittaa:)

    Äänestä

hiljenee toisinajattelijat ja anarkistit, ei kun kuulaa kalloon, niin lakkaavat ajattelemasta väärin...

Äänestä
  • missä liikutte, autojannekin valvotaan :)

    "Muutaman vuoden päästä jokaisessa suomalaisessa autossa voi olla järjestelmä, joka kommunikoi satelliittien, viranomaisten, vakuutusyhtiöiden ja muiden yritysten kanssa. Järjestelmän avulla viranomaiset voivat valvoa autoilijoita, periä ruuhkamaksuja, tai jopa narauttaa ylinopeuksista satelliittien avulla.

    http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=11556

    Äänestä

  • >Muita poimintoja:

    EU perustuslaki ottaa käyttöön kuolemanrangaistuksen mm mellakoinnin estämiseksi.

    EU perustuslaki sallii poliisin ampua kohti mielenosoittajia tappaakseen.

    EU perustuslaki sallii sen että pidätystä voi jatkaa yhdeksän kuukautta ilman että syyte kerrotaan tai että todisteita pidätettyä vastaan esitetään.

    EU perustuslaki sallii lapsityövoiman käyttöä - ja pitää 13-vuotiaita työikäisinä.

    EU perustuslaki kieltää sosiaaliavun ja voi pakottaa meitä jopa 65 tuntiseen työviikkoon.

    EU perustuslaki peruuttaa vapauden ilmaista mielipiteitään ja tiedottaa näistä.

    EU perustuslaki aiheuttaa epäsuorasti sen että se laskee minimipalkkoja.

    jne ei voi olla kysymättä itseltään kuinkahan moni kansaedustaja on nähnyt EU-Perussopimuksen koko sisällön liitteineen? Veikkaan ettei yksikään.>

    http://talousdemokratia.blogspot.com/2009/02/lissabonin-sopimus-kieltaa.html

    >Tässä loput kohdat joita Robin de Ruiter tuo julki kirjansa sivulla 317. Voiko tuota lukea ilman että se herättäisi vihamielisiä tunteita?>

    http://3.bp.blogspot.com/_ifDA2_ljkXE/SaZcQ2bjfFI/AAAAAAAABqA/dSIQ_4WQSyA/s1600-h/European_constitution_facts.jpg

    Äänestä

  • niin, jo hiljenee kirjoitti:

    >Muita poimintoja:

    EU perustuslaki ottaa käyttöön kuolemanrangaistuksen mm mellakoinnin estämiseksi.

    EU perustuslaki sallii poliisin ampua kohti mielenosoittajia tappaakseen.

    EU perustuslaki sallii sen että pidätystä voi jatkaa yhdeksän kuukautta ilman että syyte kerrotaan tai että todisteita pidätettyä vastaan esitetään.

    EU perustuslaki sallii lapsityövoiman käyttöä - ja pitää 13-vuotiaita työikäisinä.

    EU perustuslaki kieltää sosiaaliavun ja voi pakottaa meitä jopa 65 tuntiseen työviikkoon.

    EU perustuslaki peruuttaa vapauden ilmaista mielipiteitään ja tiedottaa näistä.

    EU perustuslaki aiheuttaa epäsuorasti sen että se laskee minimipalkkoja.

    jne ei voi olla kysymättä itseltään kuinkahan moni kansaedustaja on nähnyt EU-Perussopimuksen koko sisällön liitteineen? Veikkaan ettei yksikään.>

    http://talousdemokratia.blogspot.com/2009/02/lissabonin-sopimus-kieltaa.html

    >Tässä loput kohdat joita Robin de Ruiter tuo julki kirjansa sivulla 317. Voiko tuota lukea ilman että se herättäisi vihamielisiä tunteita?>

    http://3.bp.blogspot.com/_ifDA2_ljkXE/SaZcQ2bjfFI/AAAAAAAABqA/dSIQ_4WQSyA/s1600-h/European_constitution_facts.jpg

    Enpä ole pitkään aikaan lukenut isompia valheita. Ei löydy Lissabonin sopimuksesta eikä perusoikeuskirjasta. Asiat pitää tarkistaa alkuperäisistä lähteistä, ei mistään lehtijutuista tai vastaavista. Tarkoituksellista valehtelemista.

    Äänestä

"Näihin "selityksiin", jotka käsittämättömästä syystä on julkaistu EU:n virallisessa lehdessä Lissabonin sopimuksen yhteydessä, on otettu viittaus Euroopan neuvostossa laaditun ja lähes kaikkien Euroopan maiden (eikä siis vain EU:n jäsenmaiden) Euroopan neuvostossa (jolla ei ole mitään tekemistä EU:n kanssa) hyväksymän Euroopan ihmisoikeussopimuksen 2 artiklan 2 kohtaan. Siinä määritellään elämän riistäminen toiselta ihmiseltä sallituksi, jos se on "ehdottoman välttämätöntä" myös mellakan tai kapinan kukistamiseksi laillisin toimin.

Sellainen oikeus toisen ihmisen tappamiseen on siis Euroopassa ihmisoikeus!"

http://www.eskoseppanen.net/index.php?option=com_content&task=view&id=557&Itemid=1

Äänestä
  • aika sekavaa on, Seppäsen jutusta:

    "lähde on perustuslakiin liitettävän perusoikeuskirjan ei-juridinen selitysosa, jonka laati perusoikeuskirjan valmistelleen konventin puheenjohtajisto ja jota sittemmin täydensi (kuolleen) perustuslain valmistelleen konventin politbyroo eli puheenjohtajisto.

    Euroopan ihmisoikeussopimuksen 2 artiklan 2 kohtaan. Siinä määritellään elämän riistäminen toiselta ihmiseltä sallituksi, jos se on "ehdottoman välttämätöntä" myös mellakan tai kapinan kukistamiseksi laillisin toimin.

    Sellainen oikeus toisen ihmisen tappamiseen on siis Euroopassa ihmisoikeus!

    Näissä oloissa tuntuu kummalliselta mainitun selitysosan liittäminen perusoikeuskirjaan muistuttamaan tappamisen sallimisesta mellakan tai kapinan kukistamiseksi laillisin toimin."

    Äänestä

  • sekava soppari kirjoitti:

    aika sekavaa on, Seppäsen jutusta:

    "lähde on perustuslakiin liitettävän perusoikeuskirjan ei-juridinen selitysosa, jonka laati perusoikeuskirjan valmistelleen konventin puheenjohtajisto ja jota sittemmin täydensi (kuolleen) perustuslain valmistelleen konventin politbyroo eli puheenjohtajisto.

    Euroopan ihmisoikeussopimuksen 2 artiklan 2 kohtaan. Siinä määritellään elämän riistäminen toiselta ihmiseltä sallituksi, jos se on "ehdottoman välttämätöntä" myös mellakan tai kapinan kukistamiseksi laillisin toimin.

    Sellainen oikeus toisen ihmisen tappamiseen on siis Euroopassa ihmisoikeus!

    Näissä oloissa tuntuu kummalliselta mainitun selitysosan liittäminen perusoikeuskirjaan muistuttamaan tappamisen sallimisesta mellakan tai kapinan kukistamiseksi laillisin toimin."

    Mitä eroa siinä on esim. kotimaiseen sisällissotaan tai poliisin toimintaan hätävarjelussa? Ei itseasiassa yhtään mitään. Jos virkatehtäviä suorittava poliisi tai hänen vastuullaan oleva ihminen on hengenvaarassa ja ainoa keino on eliminoida kohde niin miten sitten pitäisi menetellä? Voisittekohan valistaa minua, teillä kun on kerran tiedot ja taidot tällaisten asioiden ratkaisemiseksi.

    Äänestä

Ei tuo mitään uutta ole. Kerrataanpa tämä sama asia lyhyesti:

"2 artikla - Kuolemanrangaistus sodan aikana
Valtio voi lainsäädännössään määrätä kuolemanrangaistuksen sodan tai
sen välittömän uhan aikana tehdyistä teoista. Tällaista rangaistusta
käytetään ainoastaan laissa määrätyissä tilanteissa ja sen määräysten
mukaisesti. Valtion tulee ilmoittaa Euroopan neuvoston pääsihteerille
asianmukaiset lainkohdat."

Huomaa, laissa määrätyissä tilanteissa -> eli kun jäsenvaltio panee täytäntöön lainsa mukaisen rangaistuksen kuolemantuomiosta, niin mikä muuttuu? Suomessakin sodan aikana harrastettiin samoja asioita. Se on nyt niin että sodat ovat ikäviä, ihmisiä kuolee.

Äänestä
  • "the European Union reform treaty, we accept also the European Union Charter, which says that there is no death penalty, and then it has a footnote, which says, “except in the case of war, riots, upheaval” – then the death penalty is possible."

    Kuolemantuomion voi antaa sodan, mellakan ja kansannousun perusteella eli jos joskus kansa päättäisi nousta diktaattorimaista hallitusta tai EU:n liittovaltiota vastaan niin voivat alkaa jakamaan kuolemantuomioita nitistääkseen toisinajattelijat. Huomatkaa että tällaista väärää hallitusta ja vallankäyttöä varten ei ole mitään vastaavia pykäliä.

    Äänestä

  • ................ kirjoitti:

    "the European Union reform treaty, we accept also the European Union Charter, which says that there is no death penalty, and then it has a footnote, which says, “except in the case of war, riots, upheaval” – then the death penalty is possible."

    Kuolemantuomion voi antaa sodan, mellakan ja kansannousun perusteella eli jos joskus kansa päättäisi nousta diktaattorimaista hallitusta tai EU:n liittovaltiota vastaan niin voivat alkaa jakamaan kuolemantuomioita nitistääkseen toisinajattelijat. Huomatkaa että tällaista väärää hallitusta ja vallankäyttöä varten ei ole mitään vastaavia pykäliä.

    Mistähän tuo on teksti on peräisin? Eipä lähdettä olisi laitettavana?

    Äänestä

  • ................ kirjoitti:

    "the European Union reform treaty, we accept also the European Union Charter, which says that there is no death penalty, and then it has a footnote, which says, “except in the case of war, riots, upheaval” – then the death penalty is possible."

    Kuolemantuomion voi antaa sodan, mellakan ja kansannousun perusteella eli jos joskus kansa päättäisi nousta diktaattorimaista hallitusta tai EU:n liittovaltiota vastaan niin voivat alkaa jakamaan kuolemantuomioita nitistääkseen toisinajattelijat. Huomatkaa että tällaista väärää hallitusta ja vallankäyttöä varten ei ole mitään vastaavia pykäliä.

    Laita se suomeksi kun emmä tajuu.

    Äänestä

"the European Union reform treaty, we accept also the European Union Charter, which says that there is no death penalty, and then it has a footnote, which says, “except in the case of war, riots, upheaval” – then the death penalty is possible."

Tässä viitataan siis nyt Euroopan ihmisoikeussopimuksen protokollaan 6. Samalla unohdetaan myöhemmin allekirjoitettu protokolla 13, joka kieltää kuolemantuomion käyttöönoton kaikissa tilanteissa.

http://conventions.coe.int/treaty/EN/treaties/html/187.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Convention_on_Human_Rights#Convention_protocols

Lähestulkoon kaikki EU-maat ovat ratifioineet protokollan 13.

http://www.amnesty.org/en/death-penalty/ratification-of-international-treaties

Äänestä
  • Kuten Amnestyn listauksesta käy ilmi, Euroopan unionin jäsenmaista ainoastaan Latvia, Puola ja Espanja eivät ole vielä ratifioineet protokolla 13a, joka kieltää kuolemantuomion käyttöönoton kaikissa tilanteissa. Lissabonin sopimuksen tuleminen voimaan, sikäli kuin se ei kaadu Tshekin vastustukseen, saattaisi sitovasti myös voimaan Euroopan unionin perusoikeuskirjan, joka kieltää kuolemantuomion käytön.

    Äänestä

  • Poikkeustila, kuten tilanne jossa menetetään ihmishenkiä (esimerkiksi sota), kuolemantuomio ei ole mitenkään ihmeellinen asia mikäli kuolemantuomio annetaan, esim. käpykaartilaiset talvi- ja jatkosodassa. Se on ollut käytössä ja sitä tullaan käyttämään. Ja tuo kuolemantuomion antaminen on kansallisissa lainsäädännöissä jotka sallivat poikkeuksen, ei EU:n.

    Äänestä

  • Alpo Koskiniva kirjoitti:

    Poikkeustila, kuten tilanne jossa menetetään ihmishenkiä (esimerkiksi sota), kuolemantuomio ei ole mitenkään ihmeellinen asia mikäli kuolemantuomio annetaan, esim. käpykaartilaiset talvi- ja jatkosodassa. Se on ollut käytössä ja sitä tullaan käyttämään. Ja tuo kuolemantuomion antaminen on kansallisissa lainsäädännöissä jotka sallivat poikkeuksen, ei EU:n.

    Kun Suomi allekirjoitti protokollan 13 ja on sitoutunut kansainvälisiin sopimuksiin, niin kuolemantuomion käyttöönotto on kategorisesti ja käytännössä kielletty kaikissa tilanteissa. Kuolemantuomio on kielletty myös Suomen perustuslaissa ja on siten harmoniassa kv-sopimusten kanssa.

    Äänestä

Hei kaikki propellipäät eu-vihaajat, täällä teille järjen ääntä:


http://www.vihrealanka.fi/node/5367


"Miten vahvistaa järjen ääntä, kun eskoseppäset, thomaswallgrenit ja muut laitavasemmiston ei-miehet hoilottavat yhteen tahtiin laitaoikeiston nationalistien kanssa, että EU vie heiltä tuhkatkin munista?"

Äänestä
  • Jee, on se kiva olla yhtä suurta paavillista perhettä!

    >Vuonna 1962 esiteltiin yhteinen maatalouspolitiikka, johon kuului Euroopan yhteismarkkinat ja yhteinen hintapolitiikka, joka on poikkeuksetta suosinut ranskalaisia maanviljelijöitä. The Northwest Technocrat kommentoi tuolloin Euroopan yhteishankkeen kehitystä näin: "Fasismi on syntymässä uudelleen hienossa liikemiehen puvussa, ja Rooman sopimus pannaan vihdoin täytäntöön koko laajuudessaan. Unelma Pyhän Rooman imperiumin paluusta mahdiksi ja länsimaailman ns. kristillisten voimien hallitsijaksi ja ohjailijaksi ei ole kuollut, vaan vaanii jokaisen läntisen manner-Euroopan pääkaupungin odotushuoneessa Euroopan yhteismarkkinoiden johtajien päättäväisyydessä uudelleenpystyttää Pyhä Rooman imperiumi, mitä kaikkea sisällään pitääkin!" Lähes 30 vuotta myöhemmin lontoolainen Sunday Telegraph ilmaisi saman huolen laajassa artikkelissa, jonka otsikko kysyi "Nytkö Pyhä Euroopan imperiumi?". Siinä todettiin:

    "Vatikaani tunnetusti ajattelee vuosisatojen tasolla. Paavi Johannes Paavali II:ssa meillä on modernin aikakauden poliittisin paavi. Se on suuntauksessa kohti Euroopan yhteismarkkinoiden federalismia ja tulevassa Itä-Euroopan maiden jäsenyydessä sekä Neuvostoliiton kuohunnassa, jossa paavi saattaa nähdä sitten Napoleonin kukistumisen tai vastauskonpuhdistuksen suurimman mahdollisuuden katolisen poliittisen vallan lisäämiseksi. Yhteismarkkinat itse syntyivät katolilaisten poliitikkojen, kuten saksalainen Adenauer, Paul Henri Spaak, Jean Monnet ja Robert Schuman, innoituksesta... EY:n sosiaalinen peruskirja ja Jacques Delorsin (Euroopan komission puheenjohtajan) sosialismi on kyllästetty katolisella sosiaaliopilla. Jos eurooppalainen federalismi voittaa, EY:stä todella tulee imperiumi. Sillä ei ole keisaria, mutta sillä on paavi. On vaikeaa olla ajattelematta, että Wojtyla tiedostaa sen."<

    http://maallikkoapuri.blogspot.com/2009/09/paavillinen-eu-ja-katolilainen-timo.html

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eu vastustajille ? kirjoitti:

"Lisbon Treaty allows for Death Penalty across EU

http://www.britanniaradio.co.uk/?q=node/10476

"the European Union reform treaty, we accept also the European Union Charter, which says that there is no death penalty, and then it has a footnote, which says, “except in the case of war, riots, upheaval” – then the death penalty is possible."

http://www.brusselsjournal.com/node/3169

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu