Lähetysseuran elokuvat Youtube-levitykseen
16.4. klo 16:24 Suomen Lähetysseura julkaisee koko videotuotantonsa maksuttomana YouTube-videopalvelussa.
Toistaiseksi Lähetysseuran YouTube-kanavalta löytyy yhteensä 15 suomen-, ruotsin- ja englanninkielistä elokuvaa. Valikoiman luvataan kasvavan kevään mittaan.
- Uskontojen kannalta Internetin videopalvelut ovat viime aikoina olleet lähinnä negatiivisesti esillä Fitna-elokuvan ja Muhammed-pilapiirrosten takia. Tuomalla Kohtaamisia-elokuvan kaltaiset teokset vapaaseen levitykseen haluamme tuoda esille, että Internet voi olla myös uskontojen kohtaamisen ja vuoropuhelun paikka, Lähetysseuran av-tuottaja Jouko Marttinen toteaa tiedotteen mukaan.
Kohtaamisia kertoo Suomen ev.lut. kirkon käynnistämistä uskonnollisista keskusteluista muslimien kanssa. Taustalla on suomalaisten vierailu Libanonin shiia-muslimien ja Syyrian sunnien luona lokakuussa 2003. Elokuvan teesinä on, että maailman tulevaisuus riippuu paljon näiden kahden uskonnon kyvystä löytää yhteiset juurensa.
Kohtaamisia-elokuvan lisäksi Lähetysseuran vapaaseen levitykseen julkaistujen videoiden joukossa ovat mm. Botswanan aids-tilanteesta kertova Ihminen immuunikato ja yhteisö, lähetystyötä esittelevä Toivon kipinä sekä Pakistanin kristityistä kertova Historiansa vangit.
Osa elokuvista on saanut Suomen ulkoasiainministeriön kehitysyhteistyötiedotustukea.
Lähetysseuran elokuvia voi katsella osoitteissa www.mission.fi/videot ja www.youtube.com/missionfi.
***
Mitäs mieltä tällaisesta lähetystyöstä?
Lähetysseuran leffoja Youtubessa
3:16
1
602
Vastaukset
- nuolentaa.
Islam on hirmumurhaajauskonto, joka ei suvaitse minkään muun uskonnon olemassaoloa maapallolla ja haluaa hävittää jokaisen muun uskonnon. Niinpä ei ole olemassa mitään "vuoropuhelua". Islam nyt vain ei toimi länsimaisen humanistivesivellikristinuskon tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1795012Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194397Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993117Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532962Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271929
- 221757
- 351750
- 681741