rusokuusamien leikkaaminen

itsekasvatetuista siemenistä

Olen kasvattanut siemenistä rusokuusaman taimia kahteen eri kertaan Vanhimmat ovat reilusti yli metrisiä ja nuorimmat muutaman sentin.
Kysymykset kuuluu.

Miten rusokuusamaa leikataan, jotta saan niistä tiheitä ?

Kannattaako niitä ennen siirtoa lopulliselle kasvupaikalle leikata ?

Kiitän aiheeseen liittyvistä vinkeistä !

1

1299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie vaan

      Jos taimessa on vain muutama haara, tai ei haaraa ollenkaan, leikkaa ne noin 10-20 cm maan pinnasta, sopivien silmujen yläpuolelta. Näistä silmuista pensas sitten lähtee haarottumaan.
      Leikkaamiset voi/kannattaa tehdä nyt astiataimillekin, jos annat niiden olla astioissaan vielä tämän tulevan kesän ajan. Jos taas istutat ne tänä kesänä maahan, leikkaa vasta vuoden päästä keväällä.
      Myöhempinä vuosina rusokuusamaa vain harvennusleikataan tarpeen mukaan, eikä enää leikata kaikkia versoja poikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      88
      8042
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      91
      7998
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      172
      6151
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      11
      5375
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5158
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      22
      4231
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3980
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      39
      3850
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3769
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      48
      3620
    Aihe