Persusodasta persukapinaan

SUURI PERSUSOTA ei enää raivoa aivan entiseen malliin. Entinen kaikkien sota kaikkia vastaan on hiipunut viimeisten sitkeiden oppositiomiesten guerilla-toiminnaksi puoluejohtoa vastaan. Eli persusodan sijaan on aika siirtyä käyttämään termiä persukapina.
295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sormolla on kaikista kansiot

Äänestä
  • Onko partisaanin taisteluhenki sammumassa? Eikö Sormo enää uskalla tulla esiin kulissien takaa? Vai onko etäisyyden päästä helpointa vedellä langoista?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kronikoitsija kirjoitti:

SUURI PERSUSOTA ei enää raivoa aivan entiseen malliin. Entinen kaikkien sota kaikkia vastaan on hiipunut viimeisten sitkeiden oppositiomiesten guerilla-toiminnaksi puoluejohtoa vastaan. Eli persusodan sijaan on aika siirtyä käyttämään termiä persukapina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu