Alussa Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen. Jumala antoi ihmiselle tahdon joko rakastaa Jumalaa tai olla rakastamatta. Pakko rakastaminen on väkivaltaa ja olisi tehnyt ihmisestä robotin.
Jumala loi siis ihmiselle tahdon, mutta haluaa itse johdatella sekä neuvoa mikä on ihmiselle parasta.
Syntiinlankeemuksen jälkeen ihmisen tahto joutui saatanan vallan alle, sanoohan Raamattu, jotta Saatana on vanginnut ihmisen tahtoansa tekemään.
Joten ihmisen oma tahto on joko saatanan vallan alla tai Jumalan rakastavan johdatuksen alainen.
Kuinka vapaa tahto ihmisellä on?? Ihminen voi toteuttaa tahtoansa vain joko saatanan vankeudesta käsin tai Rakastavan Jumalan turvallisessa johdatuksessa.
Anna pelastaa itsesi synnin ja saatanan vallanalaisuudesta, jotta Rakastava Jumala saa johdattaa elämääsi ja toteuttaa sen suunnitelman, jota varten sinä olet olemassa.
tv: onebody..
Vapaa tahto???
10
279
Vastaukset
- heh
eli saatanasta jumalaan = ojasta allikkoon
- Teresia
heh-tyyppi aina kyseenalaista kaikkea. Voisit saarnata vaikka ateisteille, siellä voisi olla hedelmällisempi maaperä.
- tiedoton
Annatkos sinä onebody ihmisten vapaalle tahdolle arvon...niin ettet yritä käännyttää ketään joka kerran on sanonut jotta kiitos ei??
- onebody
Annan.
Raamattu kehottaa Jeesusken opetuslapsia viemään evankeliumia kaikkeen maailmaan.
Se on vapaa-ehtoista eikä pakkoa. Tälle foorumille tulee joka viikko uusia lukijoita. Joten evankeliumi on koko ajan ajankohtainen.
Muuten ei ole pakko lukea kaikkea!!! Minäkin luen aika valikoivasti ja sivuutan suurimman osan tämän foorumin viesteistä.
Moros......... - tiedoton
onebody kirjoitti:
Annan.
Raamattu kehottaa Jeesusken opetuslapsia viemään evankeliumia kaikkeen maailmaan.
Se on vapaa-ehtoista eikä pakkoa. Tälle foorumille tulee joka viikko uusia lukijoita. Joten evankeliumi on koko ajan ajankohtainen.
Muuten ei ole pakko lukea kaikkea!!! Minäkin luen aika valikoivasti ja sivuutan suurimman osan tämän foorumin viesteistä.
Moros.........Okoo...jätän tästä lähtien kirjoituksesi väliin kun sinäkin kerran noin väheksyt muitten kirjoituksia ja mielipiteitä, ettet ees vaivaudu niitä lukemaan.Oot aika mustavalkoinen tyyppi!
- onebody
tiedoton kirjoitti:
Okoo...jätän tästä lähtien kirjoituksesi väliin kun sinäkin kerran noin väheksyt muitten kirjoituksia ja mielipiteitä, ettet ees vaivaudu niitä lukemaan.Oot aika mustavalkoinen tyyppi!
Minä kirjoitin, jotten lue kaikkia kirjoituksia, vaan valikoiden luen niitä, niin kuin varmasti jokainen meistä tekee.
Sinulla on vapaus olla lukematta kirjoituksiani. - onebody
onebody kirjoitti:
Minä kirjoitin, jotten lue kaikkia kirjoituksia, vaan valikoiden luen niitä, niin kuin varmasti jokainen meistä tekee.
Sinulla on vapaus olla lukematta kirjoituksiani.Kysymys ei ole väheksymisestä, vaan valinnoista.
Jokainen valitsee mitä lukee, niinhän homma toimii. Minä valitsen, niin kuin kaikki me muutkin teemme. - Viherpeippo
onebody kirjoitti:
Kysymys ei ole väheksymisestä, vaan valinnoista.
Jokainen valitsee mitä lukee, niinhän homma toimii. Minä valitsen, niin kuin kaikki me muutkin teemme., mutta olisin todella utelias kuulemaan kantasi tästä jutusta, vaikka se hieman erikoinen onkin.
Kai voit antaa vastauksen vielä tämän päivän aikana?
Ja juttuhan aukeaa täältä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000117&posting=22000000001017679
- menhir
Olet onnistunut kehittämään itsellesi mestarillisen mustavalkoisen maailmankuvan.
Eläköön jokotai-ajattelu!- basil
Maailma ON mustavalkoinen.
Asia vain on niin, että sitä väkisin on jommalla kummalla puolella, halusi tai ei. Maailma on tehty niin. Vaikka pieni ihminen kuinka huutaisi kiukkuaan ja julistaisi vapaata tahtoaan ja valtaansa hallita omaan elämäänsä, hän silti seisoo jommalla kummalla tiellä.
Raamattu sanoo, että kaikki ovat syntiä tehneet ja Jumalan kirkkautta vailla. Kaikki ihmiset ovat siis joutuneet eroon Jumalasta. Vaikket ole erikseen sitä ilmoittanutkaan, olet valinnut puolesi.
Maailma on ainoastaan musta ja valkoinen. Saatanalle on sama montako väriä siinä näet, kunhan vain et valitse valkoista. Hänelle on sitä parempi mitä enemmän värejä näet.
Tässä sotivat paljon vahvemmat voimat kuin moni tajuaakaan. Voittaja on jo selvä, sotasaalista vaan ei ole vielä jaettu.
Häviäjä tulee viemään loput, ja ne tullaan viemään vasten omaa tahtoaan!!
Jumalan rakkaus ilmenee siinä, että hän antaa ihmisen vapaasti tulla hänen puolelleen, ja vielä niin monta kertaa kuin ihminen vain haluaa. Joka kerta hän uskoo ihmiseen, sillä se on hänen lupauksensa. Voittajan puolelle saa tulla jos todella tahtoo, mutta sinne pääsee vain yhtä tietä, eikä sille tielle voi eksyä vahingossa. Se täytyy valita!
Toisella tiellä taas saa valita ihan mitä tahansa, ja tehdä kaikki mitä mieli haluaa ja mielikuvitus keksii. Kunhan vaan pysyy erossa siitä tiestä mikä vie Jumalan luo.
Maailma on mustavalkoinen, usko pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6628045Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672315Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332245- 1471817
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281335Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511246Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131206Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.60863Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65857Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7776