Kotitalousvähennys

Teetimme viime vuonna keittiöremontin. Kummalle aviopuolisoista kannattaa vähennys laittaa? Sille kummalla on raskaampi verotus vai kevyempi? Vai onko sillä mitään merkitystä?
2399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kunhan veroja on maksanut sen verran, että on mistä vähentää - maksimivähennys on 1150 euroa ja se vähennetään suoraan verosta, ei tulosta niin kuin esim. matkakulut.
Vähennys on henkilökohtainen, joten jos vähennettävää kertyy enemmän kuin maksimi, voivat vähennystä hakea molemmat: toiselle maksimi ja toiselle loput.
Vähennys lasketaan: (verollinen työn hinta*0,6) -100 €.
Lomakkeeseen merkitään tänä vuonna summat suoraan laskusta, verottaja hoitaa laskennan ite.

Äänestä
  • Kiitos neuvosta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kummalle... kirjoitti:

Teetimme viime vuonna keittiöremontin. Kummalle aviopuolisoista kannattaa vähennys laittaa? Sille kummalla on raskaampi verotus vai kevyempi? Vai onko sillä mitään merkitystä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu