WIN 2000 PRO

sain compac t-koneen
siinä on lisenssi tarra kone pyytää salasanaa
miten saan koneen käyttiksen avattua omaan käyttöön.
5782
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siinä koneessa ilmeisesti edellisen omistajan tiedostot. Jos tietokoneen mukana tuli palautuslevy, sen voi siitä laittaa tehdasasennukselle. Jos ei niin sitten pitäisi hankkia siihen käyttöjärjestelmä. Tämä kyllä järkevintä koska Windows 2000:n tuki loppuu vuoden kuluttua, ei ole järkevää vuotta varten käydä tekemään työlästä asennusta.

Jos tietokone on kovin vanha niin siihen varmaan kannattaa hankkia käyttöjärjestelmä joka on tehty tälläiselle tietokoneelle. Tietokoneen speksejä tarkemmin tuntematta, tässä ehkä muutama mitkä käy:

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Fundamentals_for_Legacy_PCs
http://www.xubuntu.org/
http://fluxbuntu.org/js.html

Äänestä
  • kone on combag miten saan kiintiksen tyhjäksi
    formatoitua

    Äänestä

Jos itse koneen BIOS on käynnistyslukittu salasanan taakse, on emolevyn patteri irrotettava ja CMOS resetoitava. Ohjeet HP/Compaqilta.

Jos pääset itse Windowsin kirjautumisikkunaan asti, voit yrittää käyttäjää Administrator englanninkielisessä ja käyttäjää Järjestelmänvalvoja suomenkielisessä Windowsissa ja antaa salasanaksi tyhjän.

Varsin usein Windowsin "tietosuoja" oli siinä. ;)


Oikeasti lukitun Windowsin avaamiseen löytyy ohjeet netistä, mutta uudelleenasennus on parempi vaihtoehto kuitenkin. Lisenssitarrahan sinulla on, joten kaverin asennuslevyn käyttö on laillista.

Äänestä
  • Lisenssitarrahan sinulla on, joten kaverin asennuslevyn käyttö on laillista

    mistä saan win 2000 pro levyn kopion että saisin koneen käyttöön

    Äänestä

  • levyn kopion kirjoitti:

    Lisenssitarrahan sinulla on, joten kaverin asennuslevyn käyttö on laillista

    mistä saan win 2000 pro levyn kopion että saisin koneen käyttöön

    No saat sen asennuslevyn www.huuto.net - huutokaupasta, win 2000 ostaa siitä alle 20 euron hinnalla postikuluineen.

    Varo kuitenkin viruksia, mikäli kyseinen asennusCD on kopioitu.

    Siis laillisuuden kannalta eos ja pahinta tulen joskus epäilleeksi, mutta Microsoft hyväksyy toistaiseksi näitä tarroja.

    Ostetuksi kaupasta sitä Win2000 pro:ta ei oikein saa, kun ei sitä enää myydä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


matka kirjoitti:

sain compac t-koneen
siinä on lisenssi tarra kone pyytää salasanaa
miten saan koneen käyttiksen avattua omaan käyttöön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu