Olen muuttamassa perheeni kanssa Tampereen Atalaan. En tiedä Tampereesta juuri mitään. Millainen asuinalue mahtaa olla Atala?
Kertokaa Atalan kaupunginosasta
Muuttaja3
237360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Aika rauhalliselta alueelta vaikuttaa Atala, kun siellä päin olen kuljeksinut kävelylenkeilläni. Suurimmalta osin omakotialuetta. Pitkä matka tosin keskustaan, mutta jos auton omistaa, se ei liene ongelma.
Kuulostaa hyvältä. Auto on ja tykätään luonnonläheisyydestä ja rauhasta.
Muuten jos on lapsia, ne joutuu kulkemaan bussilla keskustaan kouluun. Karseeta.
Täydin kuollut lähiö. Ellet ota huomioon srk:n rakennusta. Ehkä se riittää. Aika pieni asuinalue.
Rauhallinen. Joo. Liikenteen melu ei haittaa.
Lisää varoituksia?
Niin, Atalassa tai lähialueillahan ei tietenkään ole kouluja, vaan kaikki on keskustassa? LOL!
Ette voi saada kuin lavottomia vaikutteita, lapsien roolimallit menee poskelleen, koulun maine surkea.
Ei voi mitään, jos sinne olette erehtyneet. Eihän niitä halpoja asuntoja ole jopa asuntolähiöstä tarjolla. En ikinä asuisi siellä...
Eiköhän aleta tunnustaa tosiseikat...
Aika "hauskoja" vastauksia. Hyvin erimieltä olette. Mikä siinä koulussa sitten on vikana? Entä nuorisossa?
Täällä on joku tietty porukka, joka leikillään varottelee kaikista asuinalueista, jos joku kysyy mielipidettä. Jos tämän palstan pellejä kuuntelisi, missään ei voisi asua. :-)
pultsareita kesäisin ja ne huutelevat ihmisille.
Onneksi sellaisista ei ole vaaraa:)kuin lähinnä itselleen
edes ole rantaa, lukuunottamatta halimasjärven postimerkin kokoista tummavetistä rantaa. Ja pultsareita on joka paikassa, täällä vähemmän kuin jossain muualla.
Miehen kanssa ollaan nyt vuosi asuttu Atalassa, ollaan tykätty. Keskustaan ei oo mitenkään pitkä matka, busseja kulkee ja omalla autollakin pääsee. Linnainmaan kaupoille (nyt S-market, josta tulee Prisma, Tiimari, Vapaa Valinta, kukkakauppa, apteekki, Makuuni jne) lyhyt matka. Atalan koulusta en tiedä mitään, mutta terveyskeskukseen oon päässy lääkärille nopeasti. Halimasjärven ympäri kiertää pitkospuu-polku, kaunista paikkaa! Kertaakaan ei oo laitapuolen kulkijat meitä häirinny.
Atalassa ja tykkään kovasti. Rauhallista luonnonläheistä seutua, hyvät ulkoilumahdollisuudet sekä kesällä että talvella.
Omakotitaloja, rivitaloja ja luhtitaloja. Omistusasuntoja ja VTS:n vuokrataloja, joissa itsekin asun. Hyvät bussiyhteydet kaupunkiin. Kauppa ja terveyskeskus ovat ainoat palvelut mutta kilometrin päässä iso ostoskeskus, alko, apteekki, kela, makuuni, punttisali, kapakka ym ja lisää tulee.
Koulukin on mutten osaa sanoa siitä mitään koska minulla ei ole pieniä lapsia.
Jotkut väittävät aluetta rauhattomaksi mitä suuresti ihmettelen koska omasta mielestäni täällä on erittäin hiljaista ja rauhallista, joskus liiankin rauhallista...Kukaan ei ole koskaan sanonut minulle mitään pahaa tai käynyt kimppuuni täällä. Öisinkin ja viikonloppuisinkaan ei kuulu ylimääräisiä ääniä.
Jokunen juoppo täällä asuu mutten ole koskaan kuullut heidän häirinneen ketään. Mustalaisia tai ulkomaalaisia ei ole näkynyt. Nuoriso juo pussikaljaa joskus läheisessä puistossa muttei heistäkään ole ollu häiriöksi.
Kaikenkaikkiaan mukava paikka asua, suosittelen lämpimästi kyllä eli tervetuloa vaan Atalaan asumaan. Ja jos ei täällä viihdy niin ainahan voi muuttaa pois jos siltä tuntuu.
Onpa kiva muuttaa sinne, kun asukkaat ovat noin mukavia:) ja luontokin lähellä!
Linnatuuli pilasi alueen. Nuorisohjengi on tosi pelottavaa sen nurkilla.
Huono ohje. Siinä yleensä menettää rahaa ja kauhea vaiva.
"Ja jos ei täällä viihdy niin ainahan voi muuttaa pois jos siltä tuntuu."
Hämeenlinnan tuollapuolen.
Ihan mukavaa aluettahan tää atala on...Mopoja on runsain määrin kyllä, mutta kyllä täällä ihan mielellään asuu
Olen asunut Atalassa ja viihtynyt hyvin.
Voin suositella lämpimästi.
Ihan hyvä paikka mutta jotkut kadut eivät ole kauhean mukavia asua esim Dunckerinkatu on semmoinen slummikerrostaloalue
Juu Dunckerinkatu ei ole kyllä suosikki katuni vaikka siellä asun poliiseja käy paljon halpoja vuokra kerrostaloja joissa asuu nistejä ja mamuja
Ei oo sentään samaa tapahtunut, mitä Lahden Jyrkänkadulla joskus 1970- ja 1980-luvun taitteessa, että romanimies oli vienyt hevosen kerrostaloasuntoon?
Niin ankean näköistä tienoota, että lopetin pyörälenkkien ajelun siellä suunnalla. Syrjässä kaiken ankeuden keskellä.