YYA-ajan taloustieteilijät ja poliitikot todistivat yhtenä kuorona kuinka siunauksellisia sotakorvaukset olivat Suomen teollisuuden kehittymisen kannalta. Hieman myöhemmin Suomen menestykseksi koitui alati kohoava neuvosto-öljyn hinta. Kun öljyn hinta kolminkertaistui, Suomen tavaravienti Neuvostoliittoon kolminkertaistui, koska kauppa oli vaihtokauppaa.
Monilla keskustelupalstoilla, mm. "Maailman menoa"-palstalla, noiden aikojen kaihoajat tuovat kaihoaan julki päivittäin.
Ratkaisu ongelmaan on yksinkertainen, niin kuin suuret ideat usein ovat:
Mikä estää Suomea maksamasta sotakorvauksia uudelleen nykyvaluutassa, vaikkapa sillä perusteella, että Neuvostoliittoa ei enää ole? Venäjällä ei varmaankaan olisi mitään sitä vastaan! Silloin Suomen riutuva teollisuus saisi taas tarvitsemansa piristysruiskeen ja onnen ajat palaisivat.
Öljykauppa on hiukan kinkkisempi juttu, koska se tapahtuu nykyään dollaripohjalla eikä enää alkeellisena vaihdantana. Mutta jos Suomi lupaisi maksaa Venäjälle maailmanmarkkinahinnan kolminkertaisena, esimerkiksi 300 $ barrelilta, niin eiköhän Venäjä ottaisi maksua vastaan Suomen teollisuuden tuotteina! Ja taas menisi kovaa.
Sotakorvaukset uusiksi!
10
424
Vastaukset
- suomen vihaaja
olet aivan oikeassa, että suomi on paska maa.
- lisää työkykyisiä
somaleita turvaamaan elinvoimamme kansainvälisillä markkinoilla.
Monitimiosaajina taitavat hommat, kuten Astrit Thors ennakoi aivan oikein.
- dfghjklöä'
ja hyräillään vaan kevyesti että tuu tuu tupakkarulla mistäs tiesit tänne tulla ja otetaan vaan kevyesti.eikös se olis parempi suunta.eikäs se teräsbetonin aikakausi kylkenut jo tieteen ohi.vai lisää pitäisi saada pikirataa.
- globaali nälkä
pakko istuttaa ite perunoita kun kiinalaiset maksaa kohta mistä tahansa ruuasta 50 €/kilo.
- maksettu entisiäkään
valtaosan Neuvostoliitto antoi anteeksi,säälistä.
- ensin ryöstetään ja
pommitetaan ja sitten vaaditaan dimangeja.
- hehhhehhe
Me maksetaan koko ajan jenkkien eläkerahastoihin yms. niin paljon suomalaisesta työstä, ettei meillä ole enään varaa pitää hyvinvointiyhteikuntaa yllä.
- Äkänen akka
Vähän olet asioita seurannut, kun et tiedä, että Suomihan koko ajan maksaa tukemalla rikasta Venäjää kaiken maailman saasteitten puhdistuksessa.
Suomalaiset auttavat koko ajan Venäjän karjalaisia korjaamaan asuntojaan. Samoin keräämme vaatteita venäläisiin lastenkoteihin. Suomalaiset myös auttavat venäläisiä katulapsia.
Joten kyllä meillä kannetaan kortemme kekoon auttamalla rikasta Venäjää saamaan köyhempien ihmisten asiat kuntoon.
Siellähän vaan nämä uusrikkaat rellestävät, jotka
Neuvostoliiton rikkauksien jaossa pääsivät etuoikeutettuina jaolle.
Jos Suomi on P-maa, menkää toki muualle. Täällähän ovat rajat auki, mikään ei estä lähtemästä.
P.S. Mitä Venäjä tekee. Pistää vain kapuloita rattaisiin Suomessa puutulleilla ym. ongelmilla,
mitä tästä naapuruudesta koituu.ei ole aivan tuolla, mutta mainitsemasi asiat eivät ole minulle ihan vieraita. Olen aikanaan mm. kirjoittanut ihmetellen miksi suomalaiset ovat kustantaneet Pietariin 12.000.000 € maksaneen vedenpuhdistamon, jonka presidentti kävi avaamassa, ja niinikään kummastellut suomalaisten koulujen keräyksiä Viipurin kulkukoirille. On vain näemmä niin ettei niistä asioista saa kirjoittaa; tekstini ovat hävinneet.
Tunnen myös yksityistä avustustoimintaa Karjalassa ja olen itsekin kuljeskellut Kannaksella, Viipurissa ja Pietarissa.
- vastata!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663452Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463282Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1473275- 532729
- 311993
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271900- 481666
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä881589Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401585- 391370