Suuri ahdistus ja kärsimys kohtasi meidät Suomalaiset. Menehtyneitten omaisten suru ja tuska, loukkaantuneitten kärsimys ja vammautuminen on aiheutunut liikenteesssä olevien henkilöitten välinpitämättömyydestä ja holtittomuudesta linja-automatkustajia kohtaan.
Linja-autonkuljettajantyö on vastuullista ja erittäin tunnollista työtä jota ei voi tehdä tuosta vain holtittomasti hutaisemala. Arvoisat kolleegat ajetaan joka tilanteessa tyylikäästi, arvokkaasti ja liikennesääntöjä noudattaen matkustajaystävällisellä ajotavalla. Onnettomuuden uhka on mahdollinen kuivalla kesäkelilläkin tästä osoitus Espanjan ajokelistä joten nopeusrajoitusten noudattaminen on ehdoton.
Kiirettä ei ole, turvallisuus ennenkaikkea. Toimitaan määrätietoisesti, asiallisesti ja itse tekemäämme työtä arvostaen näin meitäkin arvostus paranee.
Linja-autonkuljettajantyö on vastuullista ja erittäin tunnollista työtä jota ei voi tehdä tuosta vain holtittomasti hutaisemala. Arvoisat kolleegat ajetaan joka tilanteessa tyylikäästi, arvokkaasti ja liikennesääntöjä noudattaen matkustajaystävällisellä ajotavalla. Onnettomuuden uhka on mahdollinen kuivalla kesäkelilläkin tästä osoitus Espanjan ajokelistä joten nopeusrajoitusten noudattaminen on ehdoton.
Kiirettä ei ole, turvallisuus ennenkaikkea. Toimitaan määrätietoisesti, asiallisesti ja itse tekemäämme työtä arvostaen näin meitäkin arvostus paranee.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Muistetaan jättää se city-maasturi kotiin kun on juotu se pullo viiniä.
osanottoni omaisille.
kirjoittamasi teksti antaa jokaiselle kuskille syyllisyyden tunteen ja sanomasi kyseenalaistaa kuskien ammattitaidon.
Syynä ei mielestäsi ollut maasturi vaan kuskin kokemattomuus bussin ratissa, sitäkö tarkoitat.
OMAISILLE SYVIN OSANOTTO JA VOIMIA
Tarkotus ei ole syyllistää ketään eikä etsiä syyllistä tapahtuneeseen ja tapahtuneisiin bussionnettomuuksiin. Tarkoitukseni on että kuljettajat itse kukin liikenteessä pyrkisi toimimaan niin ettei näitä tapauksia sattuisi ja mahdollisimman vähän olisi joukkoliikenne onnettomuuksia. Nyt niitä sattuu liian paljon ja olen tästä asiasta erittäin huolestunut koska itselleni ei ole onnettomuuksia sattunut 35 v. bussinkuljettajanurani aikana.
OIKEIN hyvä KUSKI IHAN ISOILLA KIRJAIMILLA. Onko sinulla ihan oikeitakin ystäviä kun noin tykkäät itsekehusta vai etttä ihan 35vuottaja ja ei onnettomuuksia, minä kun aikoinani ajoin niin jo kurssiaikana pappa tuli kolmiontakaa suoraan eteen, ja minähän olisin kylläkin voinut olla varovaisempi mutta mitä se olisi auttanut, eteen se vaan tuli ei kuulemma nähnyt.
mitäs itsestään selviä asioita täällä itsekeskeisyydessäsi sepität.
Eiköhän kaikki alan ammattilaiset parhaansa tee, että matkat sujuvat mielyttävästi ja turvallisesti.
Vähän saa herra täydellisyys veteraani miettiä mitä laukoo, aloituksessasi et syyllistä kuin bussikuskia, ei se maasturikuski siis tehnyt mitään, hyvin menee sinulla herra ylimielisyysveteraani.
Nyt viratonveteraani onkin ajanut 35 vuotta linja-autoa ilman onnettomuuksia lisäksi. Eräässä aikaisemmassa aloittamassaan viestiketjussa hän on maininnut ammatikseen muurari.
Ehkä rekisteröidyn nm:n taakse kätkeytyykin joukko Helsingin bussiliikenne oy:n jhl tai jyly aktiiveja.
Alla lainaus toisesta viestiketjusta.
Kirjoittanut: viratonveteraani 7.4.2008 klo 00.47
", joten ammattiyhdistys asioihin en ole asiantuntia vastaamaan, eikä minun kannata kovin aktiivi niihin asioihin ollakkaan, koska saan virmasta potkut voimassa olevan sopimuksen aikana. Tulen kyllä pärjäämään hyvin koska näkyvämmältä ammatiltani olen muurari, joten moni silmäpari katselee tekemiäni takkoja, leivinuuneja, savupiippuja ja talojensa tiiliseiniä."
__________________________________________________
linjurist jatkaa:
Itse olen aikanaan saanut artailta liikennealan ammattioppilaitoksessa hänen pitämiltään tunneilta opin, että joku teistä joutuu väistämättä joskus onnettomuuteen ja silloin paras mielenrauhan tae on kun olet itse ajanut sääntöjen mukaan. Ei tule itsesyytöksien paineita päälle, että jos olisin jne.
Olkoonkin nyt niin, että viraton ei ajatellut aivan loppuun asti kun kirjoitti avaustaan, jossa saa käsityksen siitä, että bussin kuljettaja olisi osa syyllinen onnettomuuteen. Ei se käsittääksen liity mitenkään siihen mihin ammattiliittoon kuuluu. Etkö sinä raukka osaa kirjoittaa mistään muusta?????
Jos sinä leimaat yhden henkilön kirjoituksella ammattiliittoja, niin herää kysymys minkälaisen kuvan ihmiset saavat edustamastasi ammattiliitosta kirjoituksiesi perusteella, ei kovinkaan hyvää mielestäni.
osasyyllinen eli jos tullut yllätyksenä maasturin kolaus ja säikähtäessä tullut liioiteltu korjausliike...
Turha kuljettajien on keskuudessaan etsiä omastamielestään syyllistä onnettomuuksiin joissa on sattunut henkilö ja suuria aineellisia vahinkoja. Toisten aiheuttamien vahinkojen jälkeen etsitään syyllinen esille ja omaa käyttäytymistä liikenteessä ei kyseenalaisteta vaan sama toiminta jatkuu koko kuljettaja uran ajan, niinkuin Vauhti Virtasella. Suurin osa kuljettajista toimii liikenteessä tyylikkäästi liikennesääntöjä ja ajonopeuksia noudattaen. Mutta joukossa on koheltajia etenkin Pääkaupunki seudulla liikennöivissä kuljettajissa. Tilanne on kyllä mennyt hiukan parempaan suuntaan viime aikoina, mutta tässä on korjattavaa joittenkin kuljettajien asennoitumisessa turvalliseen matkustaja ystävälliseen joukkoliikenteeseen. Jos asia on kohdallasi niin, että noudatat nopeusrajoituksia, et aja piennarta pitkin ruuhkan ohitse, otat välipysäkeiltäkin mukaan sinun linjan matkustajat vaikka kyseisellä pysäkillä olisi eri linjan bussi edessäsi ja et kohella liikenteessä niin asia on kohdaltasi OK. Tällaista toimintaa tapaa kylläkin päivittäin liikenteessä.
Kysymys: Olisiko onnettomuus voitu estää kuljettajan toimesta. Kyllä vai ei, tämä merkintä on tilastoissa oli syyllinen tai syytön onnettomuuteen.
On mahdollinen meillekkin että Tattarisuon kohdalla Lahdenmoottoritiellä naapurinmaasturi alkaa tönimään kylkeen, bussi on vain pidettävä pystyssä ja se onnistuu paremmin kun ei ylitä 80 km/t nopeusrajoitusta, seisomapaikkasilla ja turvavyöttömillä vehkeillä.
Pyydän ANTEEKSI kolleegoilta joitten mielen olen pahoittanut kirjoituksillani, tarkoitukseni on saada vuosien kuluessa ihmiset ymmärtämään kiireettömämmän elämänasenteen edut, liikenteessä se voisi alkaa ammattiliikenteen rauhoittumisesta. Tämä ei ole mahdollista kylläkään meidän aikanamme, kun on niin kiire.
miksi lähteä espanjaan kun voihan sitä kuolla kotonakin ja halvemmalla.