"Espanjalaisviranomaisten mukaan maastoauto törmäsi bussiiin. Málagan paikallishallinnon edustajan mukaan maastoauton kuljettaja oli ohittanut bussin oikean kaistan puolelta kovassa vauhdissa.
Ohituksen jälkeen maastoauton kuljettaja menetti autonsa hallinnan ja törmäsi turvakaiteeseen, ilmeisesti myös moottoritien keskikaiteeseen. Siitä maastoauto kimposi bussia päin, hallinnon edustaja Hilario López Luna kuvaili Antena 3 -televisiokanavan verkkosivuilla.
Sky News -televisiokanavan mukaan maastoauto olisi törmännyt bussiin kahdesti.
Espanjalaiset viestimet kertovat viranomaisten vahvistaneen, että maastoauton kuljettaja puhalsi 0,5 promillea. Se on sallittuun alkoholimäärään verrattuna kaksinkertainen. "
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Bussiin törmänneen maastoauton kuljettaja pidätettiin/1135235711679
Ohituksen jälkeen maastoauton kuljettaja menetti autonsa hallinnan ja törmäsi turvakaiteeseen, ilmeisesti myös moottoritien keskikaiteeseen. Siitä maastoauto kimposi bussia päin, hallinnon edustaja Hilario López Luna kuvaili Antena 3 -televisiokanavan verkkosivuilla.
Sky News -televisiokanavan mukaan maastoauto olisi törmännyt bussiin kahdesti.
Espanjalaiset viestimet kertovat viranomaisten vahvistaneen, että maastoauton kuljettaja puhalsi 0,5 promillea. Se on sallittuun alkoholimäärään verrattuna kaksinkertainen. "
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Bussiin törmänneen maastoauton kuljettaja pidätettiin/1135235711679
Vastaukset 17
Vanhimmat
Aika hajalla.
http://www.elcorreodigital.com/vizcaya/multimedia/fotos/13082.html
Tämä on suuronnettomuus...
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1521575
19 loukkaantuntunut vakavasti
" Nine dead and 19 seriously injured as coach carrying tourists from Finland leaves the road and overturns in Benalmáden"
http://www.typicallyspanish.com/news/publish/article_16147.shtml
"Espanjassa illalla sattuneessa bussiturmassa kuoli yhdeksän ihmistä: seitsemän naista, yksi mies ja yksi pikkutyttö. Ainakin kahdeksan oli suomalaisia, kerrotaan Suomen Madridin-lähetystöstä.
Yhdeksäskin kuolleista saattaa olla suomalainen, mutta lähetystöllä ei ole asiasta varmuutta. Epäselvyys johtuu siitä, että turmabussia ajanut kuski vietiin myös sairaalaan, mutta vielä ei tiedetä, selvisikö hän hengissä.
Lähetystön mukaan turmassa loukkaantui 38 suomalaista. Tiedot vakavasti loukkaantuneiden määrästä vaihtelevat. Espanjan poliisin mukaan vakavasti loukkaantuneiden määrä on kuusi, mutta pelastusviranomaiset pitävät vakavina 11:n vammoja. Lievemmin loukkaantuneita on 27-32, joista yksi on lapsi."
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/80631.shtml
Perkele, että mä toivot että toi kännissä ollu maasturikuski sais elinkautisen vankilasta ilman armahduksia tai oikeestaan se ansaitsis kuoleman rangaistuksen... >:/
kriisinumeron
>Ulkoministeriö on perustanut Malagan bussiturman uhrien omaisille kriisinumeron, joka on 09-160 55 555.
Ulkoministeriö myös päivittää onnettomuutta koskevia tietoja sivuille www.formin.finland.fi.>
http://www.kaleva.fi/plus/juttu724078_page0.htm
auttava puhelin
Espanjan bussiturmassa mukana olleiden suomalaisten omaisille on tarjolla apua seuraavasti:
Ulkoministeriön kriisikeskus: 09 1605 5555
Aurinkomatkojen yhteysnumerot omaisille: 010 446 7120 sekä Tuomo Meretniemi 050 390 3050
Espanjan viranomaisten puhelinpalvelu omaisille: 34 955 041 861
(Numerosta saa tietoja englanniksi ja espanjaksi.)
Kirkon Palveleva puhelin: 010190071 (sunnuntaina klo 18-01),
Palveleva netti evl.fi/palvelevanetti
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/80648.shtml
osan matkustajista, ilman turvayötä olleet sikoilivat ikkunoista.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/80649.shtml
Ulkoministeri ja pääministeri pitävät tiedotustilaisuuden.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200804200054857_uu.shtml
ja tehdään se, mitä on tehtävissä, esim.
http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/B7C33B65BD539820C2257431000206AD?OpenDocument&lang=FI
Kaksi kysymystä: Miksi Suomessa tiedotettiin tästä onnettomuudesta vasta tänäaamuna, kun se tapahtui jo eilen klo 20:45. En ainakaan minä muista, että esim. MTV 3:n Kymmenen uutiset olis maininnut asiasta mitään.
Toinen kysymys: Jos Jumala on olemassa, niin miksi Hän sallii tällaista tapahtuvan? Tulee tässä nyt heti mieleen kolme onnettomuutta: Ensin Tsunami muutama vuosi sitten, Jokelan tapaus ihan vähän aikaa sitten, ja nyt tämä.
Itse ajattelen ja uskon niin, että Jumala on vahvasti läsnä kaikessa kärsimyksessä. Hän tuntee ja tietää, mitä ihmisen tuska on, koska Jeesus itse kärsi väkivaltaisen ja tuskallisen kuoleman. Viime kädessä vastausta siihen, miksi Jumala ei täällä maailmassa suoraan puutu ihmisen kärsimykseen ei ole. Mutta varmaa ja selvää on se, mikä on Jumalan tahto suhteessa ihmisiin: meidän tehtävämme on olla maailmassa kärsimyksen lievittäjiä. Jumalalla on vain meidän kätemme, siksi lähimmäisenrakkauden käsky on niin tärkeä ja vahva. Siis lyhyesti: Jumala ei ole välinpitämätön, vaan kärsii itsekin, kärsimyksen lievittäminen ja rakkauden jakaminen on jokaisen kristityn tehtävä.
tapauksissa nopein ja joustavin tiedotusväline esimerkiksi Ylen Radio Suomi samoin esim. Ylen verkkosivut. Niille tietoja ilmestyi jo illan mittaan melko nopeasti eli sitä mukaa kun tietoja Espanjasta tuli. Sanomalehdet - etenkin suuret - ovat jo illalla "menneet kiinni" ja niinpä ainakaan niiden ensimmäisiin painoksiin tuo tieto ei enää ehtinyt. Painokoneet alkavat työnsä illalla jo n. klo 22-23 aikaan ja materiaalit pitää olla painokunnossa jo hyvissä ajoin ennen tuota ajankohtaa.
Maastoauton heikko ajettavuus myrskyssä ja maastoautokuskien ylimielinen asenne (täällä massan takana ylhäällä ollaan turvassa) olivat varmasti suuremmat osatekijät kuin vaivainen 0,5promillea.
heiluttaa vähän kaikenlaisia kulkuneuvoja, kokemusta on vanhala kuplavolkkarilla, mentiin vauhdikkaasti pois tieltä kun "vähän" puhalsi.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/21230-espanjan-bussiturman-aiheuttaja-rattijuoppo
http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=531&posting=22000000034413182
aiemmin on puhuttu täällä vastuukysymyksistä ja väitetty, että ammattikuskeilla on isompi vastuu kuin pikkuautoilijoilla.. Koska rekka aiheuttaa suurempaa tuhoa massansa takia ja pikkuauto ei aiheuta oikeastaan mitään.. Kyllähän se on edelleen niin, että jokainen tienkäyttäjä on vastuussa omasta ja muiden turvallisuudesta samallalailla ajoneuvon kokoon katsomatta