Kaste on kastamista Kristuksen kuolemaan. Eihän tämä näkökulma kasteeseen ole päässyt unohtumaan?
Kaste siis myös velvoittaa meitä elämään puhdasta elämää.
'Pois se! Me, jotka olemme kuolleet pois synnistä, kuinka me vielä eläisimme siinä? Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?
Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman.' (Room 6.2-4).
Kaste siis myös velvoittaa meitä elämään puhdasta elämää.
'Pois se! Me, jotka olemme kuolleet pois synnistä, kuinka me vielä eläisimme siinä? Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?
Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman.' (Room 6.2-4).
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaste ei todellakaan ole pelkkää vettä, vaan kasteessa ollaan yhdessä Jeesuksen kanssa. Yhdessä kuollaan ja yhdessä herätään kuolleista.
Room.6:3-6
Kol.2:11-12
Kasteessa tapahtuvaan kuolemaan viitataan myös ylösnousemuksesta puhuttaessa: Hengellinen ihminen nousee kasteessa (uusi luomus uusi elämä) ja fyysinen uusi ylösnousemusruumis nousee ylös haudasta ruumiin ylösnousemuksessa Herran tulemuksessa
16 Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin;
Room.6
4 Näin meidät kasteessa annettiin kuolemaan ja haudattiin yhdessä hänen kanssaan, jotta mekin alkaisimme elää uutta elämää, niin kuin Kristus Isän kirkkauden voimalla herätettiin kuolleista. [2. Kor. 5:17; Ef. 2:6; Kol. 2:12]
5 Jos kerran yhtäläinen kuolema on liittänyt meidät yhteen hänen kanssaan, me myös nousemme kuolleista niin kuin hän. [Fil. 3:10,11]
Onko tuo Jeesuksen opetusta?
Onko tuo Jumala ja Jeesuksen tahto?
Olen edelleen varma, että pakkolapsikasteen suhteen tuo ei pidä paikkaansa muute kuin että kun kristinuskossa kastetaan lapsia saatanan palvojiksi niin lapsi merkataan sielullisesti kuolleeksi raadoksi merkki otsaan todistuksesksi!
Eli lapsikaste rikkoo Jumalan lakia jonka Jeesus on vahvistanut.
-älä tapa
-älä anna väärää todsitusta (perisynti vale)
-älä varasta (lapsen ihmis oikeuksia; uskonvapautta jne...)
Aina, siis AINA kun jokin raamatun kohdan tulkinta tai joku harhaoppi on ristiriidassa Jumalan Mooseksella antman lain kanssa, niin kyseessä on saatanallisuus tai / ja raamatun väärentämisestä johtuva saatanallisuus.
Jumala ei ole sanassaan niin epätäydellinen, että samaa asiaa koskevasti antaisi useita erillaisia oikea oppisuuksia. Joka raamattua väittää kokonaisudessaan Jumalan sanaksi pilkkaa Jumalaa!
Ihminen kuoli hengellisen kuoleman jo paratiisissa syntiinlankeemuksessa ja kun lapsi kastetaan niin hengellinen ihminen herää yhdessä Kristuksen kanssa kasteessa. Tuo kaikki tapahtuu kun lapsi kastetaan kolmiyhteisen Jumalan nimeen.
Kol.2
11 ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:
12 ollen haudattuina hänen kanssaan kasteessa, jossa te myös hänen kanssaan olette herätetyt uskon kautta, jonka vaikuttaa Jumala, joka herätti hänet kuolleista.
Oletko Jeesuksen kieltäjä vai miksi Hänen opit kierrät kaukaa???
Lapsi saa raamatussa mainitun YKSI KASTEen äidin lapsivesikasteessa, sen Jumalallisempaa kastetta ei ole eikä tule. Raamattu on väärennelty naista halveksivaksi ja kieltää naisen pyhyyden ja sen takia ei voi tunnustaa että ainoa Jumalallisuuden kaste on naisen lapsivedessä!
Ja se, että lapsia tapetaan on krstinuskossa rutiinia kohta 2000 vuoden kokemuksella, syyttömiä lapsiakin noita rovioilla tappanut kristinusko ei kyllä tiedä muitakaan asioita käytännöllisesti Jumalan ja Jeesuksen tahdon mukaan.
Ja lapsikasreessa lapsi murhataan sielullisesti, älä tapa käskyn vastaisesti, ja merkataan risti-otsaa merkillä eläväksi vainajaksi vastoin Jeesuksen opetuksia, Jeesus varasi myllynkiviä lapsia kastaville murhaajille.
Jos olen väärässä niin osoita ktistinuskon tekemät ja teettämät lapsimurhat, esimerkiksi noitavainoissa Jumalan ja Jeesuksen tahdoksi?
Ellet onnistu niin tiedät ketä palvot jumalana.
Jokainen raamatun kohta, ja jokainen harhaoppi joka on ristiriidassa Jumalan Mooseksella antaman lain suhteen on saatanasta, Sen lain on Jeesus vahvistanut ja lisännyt rakasta lähimmäistäsi käskyn. Kristinuskossa rakastetaan lapsiakin lähimmäisenä tappamalla ja tapattamalla sekä tukemalla lapsiakin murhaavia esimerkiksi sotilaspappien tuella. Saatanaa jumalanaan palvelevien puolustaja olet ja siihen sinulla on oikeus mutta älä tee sitä Jumalan ja Jeesuksen nimissä!
hän on siitä tietoinen.
Vauvahan ei tiedä tuo taivaallista "heräämisestään",
joten taisi mennä vähän pieleen sinun arviosi!
Vauva ei ole vielä edes nukkunut synnin uneen!
Pelastumme yksin armosta, emme tietoisuudesta.
Kun kasteesa kerran tarjotaan sitä työtä minkä Jeesus ristillä teki, niin ei sitä saa kieltää...
Näin vauvakin saa kasteessa perisynnin sovitetuksi ja anteeksi.