Jalkas kramppaa, ei se auto karkaa liikennevalon punaisissa, ei se mikään härkä olee!
Älä seiso jarrulla valoissa!
RauhoituJo
181069
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Koeta pitää automattivaiht. auto pelkällä hammasten kiristyksellä paikallaan liikennevaloissa ja vipu D:llä, niin oot aika velho..
On automaatissakin vapaa-asento!
Helvetin O-asento? mulla on P,R,N,D,3,1 ja L. o-asentoa ei löydy. Jos laitat N-asentoon vierii auto eteenpäin ja joudut painamaan jalkakässärin päälle. No sitten kun lähdet vapautat ensin jalalla kässärin ja sitten rupeet hakeen kepistä D-asentoa ja sen jälkeen jo sitten valot vilkkuu ja töötöt huutaa. Kyllä se vaan on niin, että automaatilla odotellaan jarru pohjassa valoissa, ottaqa se sitten jotain päähän tai ei.
ajatus hyvä vaan kuinkas teet kun sattuu peräänajo,voit löytää itsesi ja matkustajasi keskeltä risteyttä on siinä naurussa pitelemistä kun esim.rekka osuu samaan aikaan samaan risteykseen.
ettei jalkas kramppaa,älä pidä ratista kiinni ettei käsi kramppaa tai vaihda vaihdetta.OLISIKO AIHEELLISTA SIIRTYÄ JOUKKOLIIKENNEVÄLINEESEEN.
auttaa teitä kokeile ihmeessä.Joukkoliikennevälineisiin siirryn vasta sitten kun saavutat ajamani n.1.35milj.km jotenka se siitä.Muuten sinulaisesi takia olen kerran jäädä rekan alle,ajoit perääni vaikka SIESOIN PUNAISISSAVALOISSA ja en painanut jarrua en tee sitä toiste.
Useimmiten sun perääs ajetaan jarrutusvaiheessa! Tai maantiellä liukkaalla! Aniharvoin kukaan pysäköidyn perään täräyttää! Kerropa yksikin tapaus!
Ota vaan rauhassa se liikennevaloseisonta ja mieti mitä sit kun valo vaihtuu! Älä jännitä noin paljon, että rutistat jarruputkes halki!
Kyllähän näitä on. Toissasyksynä olin pysähtynyt risteykseen ja puskuriin tuli niin kovaa että reilut 2500 egee meni korjaukseen. Autoni oli ollut täysin pysähtyneenä jo muutaman sekunnin ajan.
Onneksi oli jalka jarrulla, muuten olisin päätynyt bussin alle.
seisomaan jarrupolkimella jotta et"työntäisi"minua poikittain risteävän liikenteen eteen;katsos nääs kun emme ole läntisessä naapurissa jossa jotkut kulkevat"lähietäisyydellä".
todistajia löytyy viimeeksi maaliskuussa seutulan parkkitalon puomilla n.20-25 vuotias kuski tönäisi perään.Odottelin puomin nousua kun"kopsahti",no eipä pikku japsi mitään maasturille mahtanut nissanin puskuriin kyllä tuli reikä autoni vetokoukusta.Niin mites muuten olisiko minun mielestäsi pitänyt ajaa alas lasketusta puomista läpi jotta"tilastoihisi"ei tulisi tahraa,olen neuvosta kiitollinen.Ai niin siinä se yksi ens hätään.
Jos autossa on laakerit kunnossa, pitää olla *tasan* vaakasuora alusta ettei se lähde liikkeelle jarruttamatta. Arvaa, montako sellaista risteystä suunnilleen on esimerkiksi satunnaisesti valitussa 10 risteyksen joukossa.
Sitä paitsi sen ei pitäisi olla terveelle ihmiselle mikään ongelma, että joku toinen ihminen toimii jotenkin. Ainoastaan jotenkin häiriintyneille tulee ongelma pelkästään katsellessa.
Et vaan pysy penkilläs siks painat javvua?
Yleensä ne joilla loistaa jarruvalo, lähtevät liikkeelle kuin kuppa Töölöstä.
Heillä nimittäin on, automaailman tehokkain ase nysvälähtöjä vastaan, automaatti!
Kun sinä jäät arpomaan ykkösvaihdetta, viilettää ärsyttävä jarrulla seisoja jo korttelin puolivälissä.
AUTOMAATTI PAKOLLISEKSI KAIKILLE.
Nopeammin mä reagoin ykkösen pesään kun monikaan osaa nostaa jalkaa edes jarrulta kun pelkäävät sitä lähtöö ja jäävät odottaan, et joku nykäisis ensteks!
Et sovellu yhteiskuntaan, pysyttele kotona...
Mihinkäs se oikea jalka sitten pitäisi liikennevaloissa laittaa? Mukavampihan sitä on jarrulla lepuuttaa kuin kannatella kaasupolkimen yläpuolella...
Kun varpaat valmiina spiidillä niin lähtee ku raketti!