Taas on aika panna rahaa lasten luokkaretkeen jipiaijee!!!!!!!!!!!!!!!!
Jumankekka kun siinäkin palaa rahaa ja mukulat juoksee valvomattomana pitkin maita ja mantuja.
Vaikka toisin luvataan.
Kaikki te vanhemmat joktka ette hyväksy muksujenne kevätretkiä liittykää yhteenm ja kieltäytykää maksamasta.
Jumankekka kun siinäkin palaa rahaa ja mukulat juoksee valvomattomana pitkin maita ja mantuja.
Vaikka toisin luvataan.
Kaikki te vanhemmat joktka ette hyväksy muksujenne kevätretkiä liittykää yhteenm ja kieltäytykää maksamasta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En ymmärrä tuota sinun ajattelutapaasi.
Minusta on ollut ihanaa, että joku muu on käyttänyt lastani museossa, Ateneumissa ja Mustion linnassa, koska tunnustan, että niihin paikkoihin ei olisi itse tullut lasta vietyä ja mielelläni sitten siitä maksan, että joku muu sen tekee.
Loppujen lopuksi on aika pienestä rahasta kyse, varsinkin jos vanhemmat osallistuvat vaikka kyydityksiiin, ettei tarvitse maksaa bussimaksua ja kyllä, olemme osallistuneet tuohonkin, viime keväänä vapaapäivä töistä ja muksuja auto täyteen, kyyditys lintsille, päivä siellä ja illalla takaisin. Voit uskoa, miten lapset nauttivat reissusta ja millainen puheen pulputus nelosluokkalaisilta kävi kotimatkalla.
Mieti, mitä yksi retkipäivä luokan kanssa voi lapsellesi antaa. Aivan ihania kokemuksia, muistoja vuosien päähän, haluatko ne riistää lapseltasi, vain sen takia, että sinä olet päättänyt, että luokkaretkeen et halua antaa rahaa?
Onko kyse todellakin tuosta vai jostain vanhemmasta, miten sinun luokkaretkesi aikanaan meni?
Olet ensimmäinen joka kerrankin puhuu oikeasti asiaa, eikä ole laiska vanhempi joka ei oman edun tavoittelussaan tai laiskuudessaan viitsi tai halua hoitaa lapsensa turvallisuutta.
Tällöin sysätään muksut muiden hoitoon ja tiedetään kyllä ettei se ole turvallista, mutta hällä väliä.
Ainahan voi hankkia uuden ukon ja muksuja ei kannata velvoitteen vuoksi hankkia ollenkaan.
Nyky yhteiskunta ei le lapsi myönteinen.