Asuntolaina olisi kiikarissa, noin 100k€, enkä haluaisi sitoutua tiettyyn pankkiin ottamalla kiinteäkorkoinen laina, eli valittavana prime tai Euribor. Tällä hetkellä käytännössä sama, mutta olen kuullut että pankit pystyvät rahastamaan primella reagoimalla (hitaammin/nopeammin) kuin Euribor!? Kumpi kannattaa ottaa??
Prime vai Euribor
2
718
Vastaukset
- pjotr
En oikein ymmärrä miten pankit voivat reagoida nopeammin kuin Euribor. Euriborhan on kuitenkin markkinakorko, joka markkinoilla melkoisen lailla reaaliaikaisesti (siis jos nyt unohdetaan kaikki korkomarkkinoiden hienoudet ja varsinaisten markkinapaikkojen puutteet ym.). Primekorot taas ovat pankkien johtokuntien määräämiä ja muutospäätöksestä kuluu aina minimi 2 viikkoa ennen kuin muutos astuu voimaan.
Kovin mielellään pankit hilaavaat primejänsä ylöspäin, kun markkinakorot nousee, jotta pysytään perässä, kun taas markkinakorkojen laskiessa pankit ovat laiskempia muutosten suhteen. Tässä suhteessa prime on siis hieman huono vaihtoehto.
Toisaalta taas muutokset primessä tapahtuvat harvakseltaan, joten markkinakoroissa mahdollisia yllättäviä piikkejä ei pääse syntymään.
Prime on siis ehkä turvallisempi, mutta hieman kalliimpi vaihtoehto.
ps.s Itse asun vuokralla eikä minulla ole koskaan ollut asuntolainaa. Kommenttini liittyy puhtaasti kokemuksiin pankissa työskentelystä ja opintoihin.- Teeppis
Kaiva Suomenpankin sivuilta Euriborin (ent.helibor) arvot vaikka kuukausitasolla niin pitkälle kuin löytyy. Ja sitten ota pankkisi sivuilta heidän prime-korosta samat tiedot. Laske keskiarvot molemmista vaikka vuosi ja kymmenvuosi tasolla ja katso kumpi on pop.
Toinen varmaankin voittaa toisena hetkenä, ja toinen toisena. Veikkasin, että nuo laskennalliset keskiarvot ovat erittäin lähellä toisiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096606Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M884241L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453559TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a72941Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6251551- 66978
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja55953- 9939
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?193918Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j47899