Tarja Halonen on viimeinkin asettunut siihen rintamaan, mihin kuuluukin. Hän näyti luontonsa jo ylioppilaana viskelemällä kivillä Mannerheimin ratsastajapatsaan paraatia.
Ulkoministerinä hän jarrutti kaikin voimin turvallisuusyhteistyötyä lännen kanssa. Sitä hän on menestyksellä jatkanut myös presidenttinä. Vahinko, ettei vanha petikaveri Tuomioja ole enää tukemassa.
Tarja ihaili syvästi DDR:N ja Chilen sosialismia ja olisi yhdessä Kalevi Sorsan ja muiden samanhenkisten kanssa ottanut sen käyttöön, mutta Mauno Koiviston kansansuosio sotki pasmat.
On aivan oikein, että presidentti juhlii Tammisaaren vankileirin muistoa. Siellähän "koulutettiin" kaikki Suomen vallankumousjohtajat, jotka välttivät lahtarien ja Stalinin teloitusryhmät.Heitä riitti vallankumousta puuhaamaan aina 70-luvulle asti.
Sen sijaan on oikein, ettei presidentti osallistu valkoisen armeijan muistojuhliin. Sehän esti köyhälistön diktatuurin syntymisen ja kaiken lisäksi torjui aseelliset sosialismin tuontiyritykset kahdesti. Sellaista porukkaa voi vain hävetä, vaikka ylipäällikkönä viran puolesta on toimittava.
Eiköhän hommata erikoislaki Tarjan kolmannen kauden mahdollistamiseksi?
Ulkoministerinä hän jarrutti kaikin voimin turvallisuusyhteistyötyä lännen kanssa. Sitä hän on menestyksellä jatkanut myös presidenttinä. Vahinko, ettei vanha petikaveri Tuomioja ole enää tukemassa.
Tarja ihaili syvästi DDR:N ja Chilen sosialismia ja olisi yhdessä Kalevi Sorsan ja muiden samanhenkisten kanssa ottanut sen käyttöön, mutta Mauno Koiviston kansansuosio sotki pasmat.
On aivan oikein, että presidentti juhlii Tammisaaren vankileirin muistoa. Siellähän "koulutettiin" kaikki Suomen vallankumousjohtajat, jotka välttivät lahtarien ja Stalinin teloitusryhmät.Heitä riitti vallankumousta puuhaamaan aina 70-luvulle asti.
Sen sijaan on oikein, ettei presidentti osallistu valkoisen armeijan muistojuhliin. Sehän esti köyhälistön diktatuurin syntymisen ja kaiken lisäksi torjui aseelliset sosialismin tuontiyritykset kahdesti. Sellaista porukkaa voi vain hävetä, vaikka ylipäällikkönä viran puolesta on toimittava.
Eiköhän hommata erikoislaki Tarjan kolmannen kauden mahdollistamiseksi?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Aatteen palo ei saisi noin pahoin haitata tosiasioiden näkemistä.
Tarja Halosen ulkoministerikaudella Suomi integroitua yhä tiukemmin länteen. Juuri päivastoin kuin annoit ymmärtää.
Halonen ei ole milloinkaan ihannoinut DDR:n totalitaarista pakkovaltaa. Juuri päinvastoin kuin annoit ymmärtää.
Chile ei koskaan ole ollut mikään sosialistinen maa. Juuri päinvastoin kuin annoit ymmärtää. Maan presidenttinä oli 1970-luvun alussa sosialisti. Tarja Halonen, kuten lähes kaikki muutkin suomalaiset ei hyväksynyt silloin eikä nyt, että mikään suurvalta saisi syrjäyttää diktatuurin avulla kansan demokratiassa valitseman presidentin. Tätä ei hyväksytty talvisodan aikaan Suomessa eikä hyväksytty 1972 Chilessä.
Tarja Halonen kunnioittaa traagisen sisällissotamme uhreja, eikä juhli yhtäkään vankileiriä. Juuri päinvastoin kuin annoit ymmärtää.
Tarja Halonen ei tosiaan juhli sisällisotaamme, vaan kansamme suuren enemmistön tavoin näkee tuon vaiheen historiassamme surullisena vaiheena. Hän ei milloinkaan ole kannattanut minkäänlaista diktatuuria puhumattakaan, että olisi ajanut maahamme sellaista. Juuri päinvastoin kuin annoit ymmärtää.
Valkoinen armeija ei estänyt sosialismin väkivaltaista maahantuloa talvi- ja jatkosodassa, vaan sen teki urhoollisesti Suomen armeija, jonka takana seisoi niin sisällissodan voittajat kuin hävinneetkin. Juuri päinvastoin kuin annoit ymmärtää.
Piruilin vain. Olet suunnilleen oikeassa, mutta et aivan sentään. Kyllä Halosen pitkä linja on ollut läntisen turvallisuusyhteistyön vastustaminen. On merkillistä, että jos kunnioitetaan vankileiriläisten kärsimyksiä, niin ei kunnioiteta niitä sotilaita, jotka sentään pelastivat maan sosialistiseksi vankileiriksi muuttumiselta.Suomen armeija syntyi valkoisesta armeijasta eli vuoden 1918 hallituksen joukoista. Mutta nämä asiat tietenkin tunnet entuudestaan.
On virkistävää tavata näillä palstoilla henkilö, joka jakaa maltillisesti oikeaa tietoa. Kiitoksia!
Eiköhän Halosen ajatus ole kunnioittaa tässä vaiheessa, kun noista traagisista tapahtumista on kulunut jo 90 vuotta, kaikkia sodan ja sen surullisen jälkinäytöksen uhreja. Sisällissodassa muista suomalaisista saavutetun verisen voiton juhlinta vaikuttaa näin monen vuosikymmenen jälkeen hieman mauttomalta. Uskon Halosen aivan samoin kunnioittavan niin punaisia kuin valkoisia sodan uhreja. Kyse on siitä, pitääkö kansalaissodan voittoa enää juhlia Nyky-Suomessa. Asiallisempaa on hiljentyä kunnioittamaan niitä, jotka menettivät henkensä maamme historian traagisimmissa tapahtumissa.
Tuo ei tietenkään muuta miksikään sitä, että vuoden 1918 jälkeinen historia osoitti selvästi, että kansallemme oli onneksi, että punaiset eivät voittaneet sisällissotaa. Tällä seuraavien vuosien ja vuosikymmenten tiedolla ei kuitenkaan ole mitään tekemistä sisällissodan jälkeisen järkyttävän vankileirikatastrofin kanssa. Tämän historiamme surullisen vaiheen uhreja on syytä muistaa.
Olet oikeassa, että tällä palstalla aniharvoin pystyy mitenkään asialliseen keskusteluun palstan aiheesta - historiasta.
Näin on. Todella mahtavaa, että tällä palstalla kaikkien idioottien joukossa on selkeää todenmukaista historiatietoa jakava henkilö. Lieko Juhani Kivi oikea nimesi vai nimimerkkisi? Nostan hattuani tiedoillesi.Tunnustan: yritän samaa eri nimimerkeillä. Tämä Sal Al on vain (kehno) vitsi. Meni vähän pieleen, mutta pääsithän loistamaan. Hieno homma!
Stalin oli monin verroin pahempi kuin Tarja Halonen.
Sauli Niinistö on viimeinkin asettunut siihen rintamaan, mihin kuuluukin. Hän näytti luontonsa jo ylioppilaana viskelemällä kivillä raiskattujen punaleskien muistopatsasta.
Valtiovarainministerinä hän kannatti kaikin voimin USA:n sotarikoksia. Sitä hän on menestyksellä jatkanut myös puhemiehenä. Vahinko, ettei vanha petikaveri Lipponen ole enää tukemassa.
Sauli ihaili syvästi natsi-Saksan ja Chilen fasismia ja olisi yhdessä Kari Häkämiehen ja muiden samanhenkisten kanssa ottanut sen käyttöön, mutta Tarja Halosen kansansuosio sotki pasmat.
On aivan oikein, että puhemies juhlii valkoisten teloittajien muistoa. Hehän "kouluttivat" kaikki Suomen natsijohtajat, jotka välttivät Hitlerin ja Nürnbergin teloitusryhmät. Heitä riitti rotuoppeja julistamaan aina 2000-luvulle asti.
Sen sijaan on oikein, ettei puhemies osallistu punavankileirien muistojuhliin. Työväenliikehän esti fasistisen oikeistodiktatuurin syntymisen ja kaiken lisäksi toteutti rauhanomaisen hyvinvointivaltion. Sellaista porukkaa voi vain hävetä, vaikka seremoniamestarina viran puolesta on toimittava.
Eiköhän hommata erikoislaki Saulin presidentiksi pääsyn pakollistamiseksi?
Koeta kehitellä jotain itsekin.
Parempaa vittuilua tämä näin on, että muokkaan sinun typerät paskajuttusi uuteen uskoon. :D
Idean varastaminen ei ole loisteliasta. Tietenkin sitä voi tehdä, jos oma järki ei riitä.
Ai että ihan "idean"? Ota Mannerheimin siitin pois rektumistasi.
on jäljellä kopiointi ja törkeydet. Siinä äärivasemmiston aseet. Ei ihme, ettei kansa tykkää. Jostain syystä erityisen suosittua on nimittely anaalisanastolla. Se näyttää osoittavan seksuaalisen kiinnostuksen suunnan. Eipä tuo yllätä.
Jo on tekohurskaalla paskalla otsaa jeesustella. Ensin kirjoittaa tänne naurettavaa törkyänsä, ja sitten kun saa samalla mitalla takaisin, niin alkaakin itku käytöstapojen perään. Mitähän sinulle on lapsena tapahtunut, kun olet tuollainen?