Poliisi ei kiistä etteikö Hannu olisi ollut yhteydessä viranomaisiin asian selvittämiseksi:
http://www.ksml.fi/uutiset/talous/usko-wincapitaan-on-lujassa(112333).ece
"Hän ei myöskään kommentoi sitä, onko kyseinen ”Hannu” ollut yhteydessä poliisiin."
Hannu on ollut yhteydessä keskusrikospoliisiin aina siitä asti kun tutkintavastuu siirtyi Clubilta KRP:lle. Se on hänenkin etunsa jotta Clubin toiminta saataisiin taas mahdollisimman nopeasti käyntiin ja mitään salattavaahan ei ole.
http://www.ksml.fi/uutiset/talous/usko-wincapitaan-on-lujassa(112333).ece
"Hän ei myöskään kommentoi sitä, onko kyseinen ”Hannu” ollut yhteydessä poliisiin."
Hannu on ollut yhteydessä keskusrikospoliisiin aina siitä asti kun tutkintavastuu siirtyi Clubilta KRP:lle. Se on hänenkin etunsa jotta Clubin toiminta saataisiin taas mahdollisimman nopeasti käyntiin ja mitään salattavaahan ei ole.
Vastaukset 12
Vanhimmat
nyt sitten oikein loppuvat kun tunnut tietävän? Alkaa hermo mennä kun kulutusluotot vie pirusti rahaa palkasta.
Rauhoitu. Tutkimukset loppuvat aikanaan ja Clubi jatkaa toimintaansa normaalisti. Rikosilmoitusten määrästä on kiinni se kuinka kauan tutkinta kestää. Paljon ilmoituksia=tutkinta viivästyy. Huonolla tuurilla toiminta saadaan käyntiin vasta varapäivänä eli 16.5.
vuosiluvun 2008, 2009, 2208.....
vissiin ilmiantaa nimimerkki "tietävä mies" poliisille - hän kun tuntuu olevan niin hyvin perillä asioista, että haastattelu voisi tuoda tutkimukseen läpimurron. Jos hän taas puhuu täällä puuta heinää, niin voisi ojentaa tutkimusten haittaamisesta. Jos ei henkilöllisyys muuten selviä, niin sitten IP:n jäljityksen avulla. 70 miljoonan jutussa tällaisen luulisi käräjäoikeudelta jo heltiävän vaivatta.
mistä lähtien yksityiseen sijoitusklubiin kuuluminen on ollut rikos? Olenko siis itsekin rikollinen kun olen sijoittanut valuuttakauppaan klubin kautta?
"Jos hän taas puhuu täällä puuta heinää, niin voisi ojentaa tutkimusten haittaamisesta."
Jos poliisin tutkimukset perustuvat tämän keskustelufoorumin tietoihin niin ohhoh.
Oletko ihan pönttö?
hän täällä julistaa tietävänsä jos jonkinlaisia asioita, joilla voisi olla merkitystä tutkinnan kannalta. Jos hän taas levittää täällä vääriä tietoja, niin hän saattaa haitata käynnissä olevaa esitutkintaa. Kuultavaksi voidaan pyytää myös todistajana!
P.S. näyttöjä valuuttakaupasta odotellaan, poliisi ei ole niitä vielä löytänyt. Jos klubi on yhteistyössä poliisin kanssa, niin luulisi näytön toimittamisen olevan pikkujuttu.
esimerkiksi rikosilmoitusten tekemistä empiviä keksittyjä päivämääriä latelemalla tai (mahdollisesti) perättömillä väitteillä yhteistoiminnasta poliisin kanssa, niin tämä saattaa hidastaa tutkimusten etenemistä - jollakin noista empijöistä saattaa olla ratkaisevaa tietoa jutun kannalta. Jos taas tietävän miehen jutuissa on perää, niin hänen olisi hyvä olla yhteyksissä poliisiin päin - mitään salattavaahan ei pitänyt olla. Eli niin tai näin, epämääräisten viitteiden tänne heittely on väärä strategia.
mitä ei kaikista täällä kirjoittaneista voi sanoa. Tällä foorumilla voi kirjoittaa aivan mitä tahansa, mutta tuskin se poliisin tutkimuksia haittaa. No ovat varmaan kaiken tämän roskan yläpuolella.
että poliisi käyttäisi näitä tietolähteinä, ongelmana vain on se, että potentiaaliset todistajat voivat tehdä päätöksiään näiden kautta. Vaikutus se on välillinen vaikutuskin.
viestiketjun krp:n vincapita tutkimus sähköpostiin. Katselevat nyt kuulema mielellään ketkä kummat näitä päivämääriä näissä keskusteluissa jakelevat. T: Rikosilmoituksen tehnyt ex-clubilainen.
niin hyvin teit, siitä kiitos.