WinCapitan miljoonat

Kun Capitaa aikanaan suunniteltiin oli tiedossa että se jonain päivänä loppuu ja poliisi lähtee perään.
Silloin jo piti olla vedenpitävä suunnitelma minne mahdolliset rahat häviävät.
Tätä taustaa vasten rahojen 69 miljoonan löytyminen on hyvin epätodennäköistä.
Ainoat rahat jotka löytyvät ovat merkittävät kotiutukset ja ne tuomittaneen valtiolle.
Siten rikosilmoituksen tekeminen käytännössä osoittaa vain asian harrastusta ei välttämättä rahojen takaisin saantia.
31460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Poliisi on ajanut tavalliset ihmiset ahtaalle.

Rehelliset Pynnöset Konnevedeltä samoin kuin tuhannet muut ovat kummallisessa tilanteessa.

Miksi poliisi ei estänyt toimia kuullessaan asiasta, ja miksi se ei tiedota mitään nytkään. Kertoisi edes, onko valuuttakauppaa käyty ja onko toiminta rikollista. Tällä hetkellä poliisi sanoo vaan, että on "rikollisia ja epäilyttäviä piirteitä". Varmuus puuttuu, epäilyksiä riittää.

Ja miten - jos on rehellinen klubi - itse WC päästää kunnallis/talousneuvoksia ja poliitikkoja myöten ihmiset tällaiseen asemaan huonolla tiedotuksellaan?

Moitteita ja risuja eteenpäin.

Äänestä
  • Poliisi ei voinut estää toimia kuullessaan asiasta koska emme elä poliisivaltiossa jossa poliisi voi täysin vapaasti toimia. Vasta kun rikosilmoituksia saatiin, sai poliisi toimintavaltaa.

    Poliisi ei myöskään voi sanoa muuta kuin että on "rikollisia ja epäilyttäviä piirteitä", poliisi ei ole tuomioistuin. Jos joku henkilö tappaa silminnäkijöiden nähden toisen henkilön niin häntä silti pidetään "epäiltynä" kunnes tuomioistuin langettaa tuomion.

    Se että poliisi sanoo että on "rikollisia ja epäilyttäviä" piirteitä on suurinpiirtein vahvin mitä voivat kommentoida siitä että rikos on tapahtunut.

    Äänestä

Kun Tomppa tuli ehdottamaan tällaista viritystä niin lähdettiin kilpimiehiksi messiin. Oli se selvä, että lopulta kiinni jäädään. On sitä ennenkin lusittu.

Mutta pari vuotta oli hauskaa ja rahaa riitti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sunlin000 kirjoitti:

Kun Capitaa aikanaan suunniteltiin oli tiedossa että se jonain päivänä loppuu ja poliisi lähtee perään.
Silloin jo piti olla vedenpitävä suunnitelma minne mahdolliset rahat häviävät.
Tätä taustaa vasten rahojen 69 miljoonan löytyminen on hyvin epätodennäköistä.
Ainoat rahat jotka löytyvät ovat merkittävät kotiutukset ja ne tuomittaneen valtiolle.
Siten rikosilmoituksen tekeminen käytännössä osoittaa vain asian harrastusta ei välttämättä rahojen takaisin saantia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu