EPÄTOIVOINEN APUA KAIPAILEE!

Minä onneton päästin itseni sitten oikein kunnolla ihastumaan ajo-opettajaani.En saa häntä mielestäni, en vaikka kuinka yrittäisin. Kaiken lisäksi hän on n. 40-vuotias ja minä juuri ja juuri puoli vuotta täysi-ikäisenä kerennyt olemaan. Monasti hän hakee minut kotoani ,kun vaikea päästä autokoululle, on siinä usein tullut mieli pyytää kahville... Apua! Mitä mun pitäisi tehdä kun ajosta ei tule mitään, juuri tämän asian takia. Ope tosi hyvä ja pätevä, hieman ihmettelisi jos yhtäkkiä vaihdan opea.
Mitä muut tekisivät samassa tilanteessa?
51185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

oletan siis että olet nainen.

Ajattele asiaa järjellä, älä tunteella. Opettajasi voisi olla ikänsä puolesta isäsi, saattaa olla naimisissa ja lapsia. Sinä sen sijaan nuori, lukio/amis ohi eli ihan eri elämäntilanteet.

Äänestä

Näin voi joskus käydä. Älä syytä itseäsi. Ja jos voit, älä sure.

Jos luotat opettajaan, voit harkita kertoisitko hänelle, että olet ihastunut ja siksi sinun on vaikea keskittyä ajoon. Voisit kysyä opettajaltasi, suositteleeko hän opettajan vaihtamista vai ei.

Ellet uskaltaudu asiasta puhumaan, niin sekin on ymmärrettävää.

Ehkä vain jatkat opiskelua ja tsemppaat, jotta keskityt ajoihin, vaikka tunteet mylläävät sisälläsi.

Opettajaa voi tietysti vaihtaa, mutta sinulle saattaa jäädä paha mieli siitäkin.

Olen kokenut vähän samanlaista. Tilanne oli sikäli erilainen, että ihastuminen oli molemminpuolista eikä ikäeroa juuri ollut. En vaihtanut opettajaa, vaan pyrin tekemään tunnit mahdollisimman asiallisesti. Myös opettaja skarppasi ja pysytteli tunnit tiukasti opettajan roolissa. Pystyimme puhumaan asiasta ja pitämään ajot erikseen ja vapaa-ajan erikseen. Kun sitten koulun työjärjestelyistä johtuen, opettaja kuitenkin vaihtui, huomasin, ettei ajaminen ollut yhtään sen helpompaa vieraan opettajan kanssa, pikemminkin päinvastoin.

Koeta jaksaa hämmentävässä tilanteessasi. Älä välitä jos joku tällä foorumilla mollaa sinua. Kukaan ei voi tilannetta ymmärtää ellei ole sitä itse kokenut.

Toivotan kaikkea hyvää opiskeluusi!

Äänestä

Opettaja kyllä ymmärtää vaihdon oli syy mikä vaan tai ainakin pitäisi ymmärtää.

Eli kerro ongelmastasi niin pääset jatkamaan opintojasi

Äänestä

Nii ne tunteet värisee. Mittarit sen kertoo.
Minäkin olin jo ala-asteella jotenkin kiinnostunut luokanopettajastamme ja hänen sääristään etenkin. Mitähän se olisi tuumannut, jos olisin ottanut asian esille. Olisinko vaihtanut opettajaa vai saanut kotona selkääni???
No saahan sitä ihastua, mutta tunteet voi myös piilottaa, niin tekee yleensä ukkomieskin, se opettaja?
Ihastuminen on hieno fiilis, joten ei sitä kanata rikkoa menemällä etenpäin. Se oikea löytynee ikäisellesi jostain muualta.

Äänestä

Ihastuin opettajaani. Ja hän ihastui muhun. Mutta. Näistä ihastumisista puhuttiin vasta sen jälkeen kun sain kortin. Autokouluaika meni asialinjalla. Suosittelen sullekin: kahvikutsut vasta kun opettaja on ex-opettaja. Ja jos on ukkomies, niin jätähän kutsumatta (hänen elämäntilanteensa saat kyllä muun jutustelun lomassa selvitettyä).

Tuo teidän ikäero on melko suuri. Tai no, ei juurikaan suurempi, kuin mulla ja mun opettajalla, mutta kun itse en ollut mikään teini enää, niin elämäntilanne sen open kanssa enempi samanlainen kuin sulla ja sun opella (sulla vielä opiskelijaelämä yms. aikuiseksikasvu edessä). Mutta toisaalta: ei elämässä saa mitään, jos ei uskalla yrittää - ikäerokin on toisaalta vain pelkkä numero.

Itselleni ihastus opeen toi ajotunneille sellaista mukavaa kipinää, tuli tsempattua jopa normaalia enemmän, jotta ope näkis kuinka viksu ja vilmaattinen olen :) Mut jos tuntuu ettei opettelusta tule ihastumisen takia mitään, niin sitten kannattaa tosisaan pohtia opettajan vaihtamista. Openvaihdot on yleisempiä kuin luullaan, joten tuskin siitä sen suurempaa numeroa tulisi. Mut sittenhän sä et sitä opea enää näkis. Eikö tulis ikävä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Entrance kirjoitti:

Minä onneton päästin itseni sitten oikein kunnolla ihastumaan ajo-opettajaani.En saa häntä mielestäni, en vaikka kuinka yrittäisin. Kaiken lisäksi hän on n. 40-vuotias ja minä juuri ja juuri puoli vuotta täysi-ikäisenä kerennyt olemaan. Monasti hän hakee minut kotoani ,kun vaikea päästä autokoululle, on siinä usein tullut mieli pyytää kahville... Apua! Mitä mun pitäisi tehdä kun ajosta ei tule mitään, juuri tämän asian takia. Ope tosi hyvä ja pätevä, hieman ihmettelisi jos yhtäkkiä vaihdan opea.
Mitä muut tekisivät samassa tilanteessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu