Kirje pakanoille...

...Karjalasta!

http://img338.imageshack.us/img338/5594/mokakirje1ao4.t h.jpg
http://img167.imageshack.us/img167/5177/mokakirje2xi1.t h.jpg


"Katanandov kirjoittaa:

"Vuonna 2006 Karjalan Tasavalta on saanut oikeuden käyttää luonnonvaroja ja suorittaa geologisia tutkimuksia Vottovaarasta 12 ja 9 kilometrin etäisyydellä olevilla alueilla. Nämä toimenpiteet eivät vaikuta huomattavasti Vottovaan alueen ekologiseen tilanteeseen. Kaikki lain edellyttämät valmisteluvaiheet on käyty läpi, ja paikallisia asukkaita on kuultu ja he ovat hyväksyneet toimenpiteet.

Tällä hetkellä projekti on suunnitteluvaiheessa, ja teollisen kaivostoiminnan käytännön toteuttamista valmistellaan. Laki vaatii vielä ekologista ja kalataloudellista tarkastelua (riistataloudellista?), mutta tällä asialla ei ole vielä ajankohtaa määrättynä. Projektin yhteiskunnallisista vaikutuksista kannetaan myös huolta.

Karjalan maatalouden, kalatalouden ja ekologian ministeriö on järjestänyt paikalla katselmuksen 30.11.2007. Tilanteeseen tutustumiseen on ollut kaikki edellytykset.

Edustajille on kerrottu, että po. kohteessa käytetään uutta teknologiaa, jonka avulla louhinnan paine- ja räjähdysvaikutukset eivät ulotu kuin 350:n metrin etäisyydelle louhittavasta kohteesta. Louhinnalla ei siis voi olla kielteistä vaikutusta Vottovaaran vuoreen.

Vakuutamme teille, että Karjalan Tasavallan johto ymmärtää Vottovaaran ainutlaatuisen historiallisen arvon kulttuuriperintönä. Sen johdosta on tehty päätös, että v.2008 jälkipuolella suoritetaan tutkimusretki Vottovaaran alueelle, tarkoituksena selvittää alueen arkeologiset kohteet. Louhintaan liittyvien räjäytysten vaikutukset ympäristössä tutkitaan myös. Vottovaaran alueelle muodostettavan mahdollisen luonnonsuojelu-kohteen perustamista aiotaan myös tutkia.

Tutkimusretki toteutetaan suomalais-venäläisenä projektina. Alueella suoritetaan GAP-arviointi, ja historialliset, luonnontieteelliset ja maisemalliset arvot kartoitetaan, ja havaitut suojeltevat kohteet rekisteröidään.

Karjalan Tasavallan päämies S.L.Katanandov"

Koska emme voi enää kirjoittaa Taivaannaula ry:n jäsenlistalle, po. yhdistys voi lukea kauan pilkkimänsä suomennoksen täältä, eikä tartte odottaa että Teijan mudzin siskon intti-kaverin kumminkaima saa kirjeen käännettyä.

Suomennos on siis epävirallinen ja tehty puhelimessa tekstiä lukemalla. Kiitämme kauniisti avulaista suomentajaa."

Kopioitu täältä:
http://vipunen.phpbb24.com/forum/viewtopic.php?p=252&hi ghlight=#252

1

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitos.

      ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      94
      4182
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2285
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2136
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      101
      1952
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      394
      1744
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      143
      1337
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1249
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1045
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      956
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      815
    Aihe