Kirje pakanoille...

...Karjalasta!

http://img338.imageshack.us/img338/5594/mokakirje1ao4.t h.jpg
http://img167.imageshack.us/img167/5177/mokakirje2xi1.t h.jpg


"Katanandov kirjoittaa:

"Vuonna 2006 Karjalan Tasavalta on saanut oikeuden käyttää luonnonvaroja ja suorittaa geologisia tutkimuksia Vottovaarasta 12 ja 9 kilometrin etäisyydellä olevilla alueilla. Nämä toimenpiteet eivät vaikuta huomattavasti Vottovaan alueen ekologiseen tilanteeseen. Kaikki lain edellyttämät valmisteluvaiheet on käyty läpi, ja paikallisia asukkaita on kuultu ja he ovat hyväksyneet toimenpiteet.

Tällä hetkellä projekti on suunnitteluvaiheessa, ja teollisen kaivostoiminnan käytännön toteuttamista valmistellaan. Laki vaatii vielä ekologista ja kalataloudellista tarkastelua (riistataloudellista?), mutta tällä asialla ei ole vielä ajankohtaa määrättynä. Projektin yhteiskunnallisista vaikutuksista kannetaan myös huolta.

Karjalan maatalouden, kalatalouden ja ekologian ministeriö on järjestänyt paikalla katselmuksen 30.11.2007. Tilanteeseen tutustumiseen on ollut kaikki edellytykset.

Edustajille on kerrottu, että po. kohteessa käytetään uutta teknologiaa, jonka avulla louhinnan paine- ja räjähdysvaikutukset eivät ulotu kuin 350:n metrin etäisyydelle louhittavasta kohteesta. Louhinnalla ei siis voi olla kielteistä vaikutusta Vottovaaran vuoreen.

Vakuutamme teille, että Karjalan Tasavallan johto ymmärtää Vottovaaran ainutlaatuisen historiallisen arvon kulttuuriperintönä. Sen johdosta on tehty päätös, että v.2008 jälkipuolella suoritetaan tutkimusretki Vottovaaran alueelle, tarkoituksena selvittää alueen arkeologiset kohteet. Louhintaan liittyvien räjäytysten vaikutukset ympäristössä tutkitaan myös. Vottovaaran alueelle muodostettavan mahdollisen luonnonsuojelu-kohteen perustamista aiotaan myös tutkia.

Tutkimusretki toteutetaan suomalais-venäläisenä projektina. Alueella suoritetaan GAP-arviointi, ja historialliset, luonnontieteelliset ja maisemalliset arvot kartoitetaan, ja havaitut suojeltevat kohteet rekisteröidään.

Karjalan Tasavallan päämies S.L.Katanandov"

Koska emme voi enää kirjoittaa Taivaannaula ry:n jäsenlistalle, po. yhdistys voi lukea kauan pilkkimänsä suomennoksen täältä, eikä tartte odottaa että Teijan mudzin siskon intti-kaverin kumminkaima saa kirjeen käännettyä.

Suomennos on siis epävirallinen ja tehty puhelimessa tekstiä lukemalla. Kiitämme kauniisti avulaista suomentajaa."

Kopioitu täältä:
http://vipunen.phpbb24.com/forum/viewtopic.php?p=252&hi ghlight=#252

1

672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitos.

      ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1897
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1832
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      12
      1365
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1181
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1134
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      805
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      677
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      660
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      647
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      596
    Aihe