Suomen puujalostusteollisuudella ei mene kovin hyvin ja yhä huonompaa vain povataan. Stora-Enson Karvinen veikkasi tänään, että Suomen sahakapasiteetista katoaa ensi vuoden aikana kolmannes !!
Kun ja jos Venäjä asettaa ensi vuoden alusta 50 e motilta puutullia niin se on koko Suomessa totinen paikka. Kilpailu Suomen puusta kiristyisi äärimmilleen.
Miten kävisi siinä tilanteessa ikiaikaisten Lieksan johtavien työnantajien, Pankakosken ja Kevätniemen?
Pahin kauhuskenario on, että molemmat lopettaisivat. Se taitaisi olla Lieksalle lopullinen kuolinisku ja alasajo. Satoja uusia työttömiä, juuri parhaassa iässä. Suhteellisen hyväpalkkaista väkeä, jotka ovat puolestaan työllistäneet lukemattomia lieksalaisia.
En tiedä käyttääkö näistä kumpikaan tätä nykyä Venäjän puuta mutta sillä ei olisi uudessa tilanteessa mitään merkitystä. Silloin ratkaisee, millä jalostuslaitoksilla olisi varaa maksaa kotimaan puusta niitä hintoja mitä siitä vaadittaisiin.
Kun ja jos Venäjä asettaa ensi vuoden alusta 50 e motilta puutullia niin se on koko Suomessa totinen paikka. Kilpailu Suomen puusta kiristyisi äärimmilleen.
Miten kävisi siinä tilanteessa ikiaikaisten Lieksan johtavien työnantajien, Pankakosken ja Kevätniemen?
Pahin kauhuskenario on, että molemmat lopettaisivat. Se taitaisi olla Lieksalle lopullinen kuolinisku ja alasajo. Satoja uusia työttömiä, juuri parhaassa iässä. Suhteellisen hyväpalkkaista väkeä, jotka ovat puolestaan työllistäneet lukemattomia lieksalaisia.
En tiedä käyttääkö näistä kumpikaan tätä nykyä Venäjän puuta mutta sillä ei olisi uudessa tilanteessa mitään merkitystä. Silloin ratkaisee, millä jalostuslaitoksilla olisi varaa maksaa kotimaan puusta niitä hintoja mitä siitä vaadittaisiin.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Lpoppuuko Lieksasta sahaustoiminta?? Veikkaan että loppuu. Ja jostain muualtakin.
Puuta ei mitenkään riitä kaikille.
Kajaanissa on saha,Iisalmessa on saha,Kuhmossa,Nurmeksessa;Lieksassa ja Uimaharjussa on saha. Ei riitä puu...
kolassakin mutta on tainnut lopettaa jo muutama vuosi sitten.
Niin, tiijätkö miten Kevätniemi sijottuu suuruusvertailussa noihen mainihtemiisi sahojen joukossa. Varmaan pienimmät lopettaa ensin.
Voe Lieksoo jos Kevätniemi ja Pankakoski lopettaa. Sillon loppuu loppukin elämä meiltä.
Mukava lukea välillä kirjoituksia asiallisistakin aiheista. KITOS!
Lieksan menestyksen mahdollisuudet ovat tosiaan "puujalan" varassa, juuri aiemmissa viesteissä mainittujen tärkeimpien teollisuuslaitosten ansiosta. Siinäpä miettimistä siihen pystyville, mitä jos puu ei olisikaan tuottavan teollisuutemme takeena.
Toivotaan..ja uskotaan kuitenkin, että täällä metsien keskellä sentään pärjättäisiin myös puunjalostuksella jatkossakin, muuta teollisuuttamme ja palveluelinkeinoja unohtamatta. Toivottavasti saisimme myös vanhenevalle väestöllemme ihmisarvoisen elon ehtooajan kotiseudulla.
Sanomatta selvää että ensin loppuu syrjäseutujen teollisuus jos puupula uhkaa.
Päättäjät haluaa pitää Etelä-Suomen teollisuuden hengissä vaikka miten. Etelässähän on suurin osa äänestäjistä.
työväkee on Kevätniemessä ja Pankakoskella. Vähentyny varmaan paljonkin entisestään mutta aikapaljon silti. Lisäksi kumpikin työllistää varmaan erilaisia remonttivirmoja ja muuta niinkuin kuljetuksia.
Jos kumpikin lopettais niin paljonkohan melle tulis uusia työttömiä, liekö kellään käsitystä. Niin, ja paljonkohan tippus kunnan verotulot. Voi hyvänen aika.
olisiko pari sataa. Puun kuljetusket ja semmoset mukaan laskien niin ehkä tuon verran. Tietenkin ne sitten rahallaan ostaa kaikenlaista ja työllistää sitäkautta. Lisäksi yhtiöihen sekä näihen työntekijäin verorahat työllistää listäksi monta kymmentä.
Veikkaisinpa, että kokonaisvaikutus voisi olla lähempänä 400 työpaikka. Kova isku olisi lopettaminen. Vaikka toisihan puun hinnan nousu kaupunkiin lisää rahaa sitä kautta.
Pankakoski on lopetuslistalla ensimmäinen.
olisi tehnyt?
Pankakoskenhan omistaa yksityinen, joten kuka yksityisen puolesta voisi lakkautuslistan tehdä?
Jos omistajalla rahkeet riittää maksaa puusta vaadittu hinta niin kyllä se voi olla vaikka Suomen viimeinen lakkautettava puujalostustehdas.
Riippuu kokonaan siitä onko tuotteella kysyntää ja mikä on sen maailmanmarkkinahinta.
Tietenkin jos tappiolliseksi menee niin voihan omistaja sen lakkauttaa tai myydä halvalla jollekin muulle. Jos Pankakoski olisi vielä StoraEnsolla niin tapptuomio olisi varma ja myynnistä ei puhettakaan.
lähteneet kyseisistä firmoista. Venäjän puu on liian kallista syrjäseutujen sahoille ja tehtaille. Rannikon läheisyydessä (tässä ei ole kyse nyt Pielisestä) olevat tehtaat pidetään pystyssä koska on väläytelty eri puulajien tuontia muualta maailmasta meriteitse. Pankakosken tehtaasta sen verran että koneet voi siirtää halpamaihin milloin vain. On sitä ennenkin vanhoja paperikoneita myyty ulkomaille. Itse tehdasrakennukselle ei liikemaailmassa lasketa mitään rahallista arvoa. Tyhmiä olette jos uskotte että puu tuo elannon Lieksaan. Päättäjillä eläkeikä häämöttää joten eivat vaivaudu laittamaan rikkaa ristiin Lieksan tulevaisuuden puolesta. Heiltä puuttuu taisteluinto Lieksan kehittämiseksi. Ja tämä on tosi!
lopettaisivat niiin mikähän olis sen jäläkkeen Lieksan suurin työnantaja. Oliskohan se kumirengastehas teollisuuskylällä, jos jätetään kaupunki ite pois laskuloesta?
taa olla tuo kilometritehas. Pysyvästi suurin ja ikkuisesti niin kauan kuin Lieksa on olemassa noin ylipiätään.
Lieksaa ja lieksalaisia. Myö vielä noustaan mutta on ollut huonoa tuuria ja suhdanteet on olleet kovasti meitä vastaan. Mutta katsotaanpas.
miten suurissa vaikeuksissa ja epävarmuudessa on Kevätnimen saha. Jos puutullit tulee ensi vuoden alusta niin saha loppuu, se on selvä. Että mitäs sitten.
Lehden numero on muuten tiistain 6. toukokuuta numero.