helluntailaisuus on vain yksi tapa

lähestyä Jumalaa ja tapoja on lukuisia.
392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on turha lähestyä Jumalaa. Mutta kun on saatu Herraan yhteys,on syntisenä saanut armon ja uudestisyntynyt, tullut tuntemaan Jeesuksen sisäisesti, silloin voi liittyä kasteen kautta helluntaiseurakuntaan.
* Mutta helluntailaisuus ei ole mikään uskonnollinen termi tai ylipäätään mikään pelastava tekijä, se tulee siitä, kun täytytään Pyhällä Hengellä, helluntai tulella. Mutten mitään helluntailaisuutta ole olemasskaan, Henki eläväksi tekee, ei liha mitään hyödytä!
* Seurakunnan nimi ovn päällä ei pelasta ketään. Siitä ovesta kyllä kannttaa mennä sisälle, sieltä voi löytää elävän helluntailaisuuden Jeesuksen ja Pyhän Hengen kautta.

Äänestä
  • kun kerran olen eroon päässyt.Opetus on aika hajanaista.Toisaalla sanotaan toista, ja toisaalla toista.Ei ole yhdenmukaista opetusta.

    Äänestä

Olen ollut kolmesti em. kokouksessa ja viimeisen jälkeen päätin, että ei koskaan enää.

Minulle Jumalanpalvelus on hiljaisuutta eikä yltiöpäistä huutoa ja heilumista eikä myöskään puoliväkisin "eteen raahaamista", jossa voidaan kerralla "antaa elämä Jeesukselle" ja sen jälkeen pelastuu...

ööh...en ole päässyt selville, mikä tämä ilmiö on ja mihin se perustuu...
Voisikohan joku asiantuntija valottaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uspekki kirjoitti:

lähestyä Jumalaa ja tapoja on lukuisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu