heips. oon parikymppinen nainen ja mulla todettii joku aikaa sitte kondylooma ja laittoivat lähetteen polille hoitoon. mitä tässä hoidossa tapahtuu? oon ihan pihalla se puhu vain lasereista ja penslauksesta ym.. nii onko joku kokenut tämän polilla tapahtuvan hoidon ja voisiko kertoa toimenpiteestä? käykö kipeää ja mitä siinä oikein tapahtuu? kiitos !
kondylooman hoito !
4
939
Vastaukset
Googleta.
Kondyloomaan ei ole olemassa hoitoa, vaan oireita voi vaan lievittää. Penslauksessa syyliin töpötellään ainetta, joka syövyttää syyliä.
Laserissa syylät poltetaan.- heissuliveissuli
Minullakin todettiin tuossa vähän aikaa sitten kondy. Pieniä syyliä oli emättimen aukolla (hieman jopa sisäpuolellakin) sekä yksi välilihassa.
Menin lääkäriin kun huomasin nämä oireet. Ensimmäisellä kerralla sain heti jäädytyshoitoa, eli nestemäistä typpeä suihkutettiin syylien päälle ja tulokset näkyivät jo heti seuraavana päivänä! Jäädytyksen jälkeen ei ollut kuin enää pari sitkeää kaveria jäljellä. :) Lisäksi sain penslausliuosta, jota levitetään syyliin ensin kolme päivää ja sitten neljän päivän tauko. Kolmen päivän kuuri toistetaan jos eivät syylät ole kadonneet.
Penslaus ei minulla ainakaan hyödyttänyt ensimmäisten kolmen päivän aikana ollenkaan. :S Menen lääkärille näyttämään näitä vielä ensi viikolla jos vaikkapa voisivat vielä jäädytellä toistamiseen..
Faktahan on, että tän kanssa saa kyllä olla kärsivällinen ja pitkäjänteinen. Kestää aikansa kun saa syylät lopullisesti pois. Mutta olen kuitenkin tyytyväinen, että SUURIN OSA on jo nyt kadonnut. Taistelu jatkuu noiden parin viimeisen kanssa..- heissuliveissuli
Joo.. Eli lopetin penslauskuurin toissapäivänä, koska minulla oli kolmen päivän kuuri..
Olin jo tosiaan huokaissut helpotuksesta, että nythän tauti alkoi jo taittua, koska syylät katosivat. Nyt niitä on sitten alkanut tulla lisää.. Voi perse.. Eihän se vaan VOINUT niin helposti mennä, että yks jäädytys ja yks penslauskuuri ja siinä se.. Äh! Noh. Onneks uus jäädytys maanantaina. Saisimpa nää pirulaiset nyt äkkiä pois!!
:( - *pinja*
heissuliveissuli kirjoitti:
Joo.. Eli lopetin penslauskuurin toissapäivänä, koska minulla oli kolmen päivän kuuri..
Olin jo tosiaan huokaissut helpotuksesta, että nythän tauti alkoi jo taittua, koska syylät katosivat. Nyt niitä on sitten alkanut tulla lisää.. Voi perse.. Eihän se vaan VOINUT niin helposti mennä, että yks jäädytys ja yks penslauskuuri ja siinä se.. Äh! Noh. Onneks uus jäädytys maanantaina. Saisimpa nää pirulaiset nyt äkkiä pois!!
:(te oikein asutte, kun pääsitte heti hoitoon?
Minulla meni puoli vuotta kun pääsin kolposkopiaan ja pari syylää otettiin pois.
Papa on ollut tuon ajan (2 vuotta) kokoa ajan II- luokkaa ja välillä oli III-luokkaakin.
Nyt vasta kahden vuoden jälkeen tehtiin kryöhoito.
Emättimen suulla on edelleen näppyjä, joihin olen käyttänyt wartecia ja aldaraa.
Molemmat olivat liian voimakkaita ja jouduin lopettamaan niiden käytön.
Näpyt vain ovat ja pysyvät.
Seuraava papa on vasta vuoden kuluttua.
Mitä voin nyt tehdä?
Pyytää jotain toista lääkettä vai vain kiltisti odottaa seuraavaa papaa??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o4044863Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit4813023Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1292601Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1932542Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2312539"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –711654Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a5951537Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4781362Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki161344Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v421080