Mikähän houkuttelee punamuurahaisia talon kivijalkaan ja seinustalle joka vuosi tähän samaan aikaan? Ollaan asuttu tässä jo 13 v, mutta ongelma on ilmaantunut vasta viime vuosina.
Ovat siinä ainoastaan auringon paistaessa näin keväällä ja alkukesällä, muuten katoavat jonnekin (heti trafiikki vähenee, kun on pilvistä ja myös illemmalla, kun aurinko siirtyy muuanne) ja loppukesästä niitä ei juuri enää seinustalla näy, ainakaan tällaisin määrin.
Pesät talon ympäristössä ovat vuosien varrella lisääntyneet ja kasvaneet, että ehkä ne tarvitsis sitten siirtää(?)
Tänä vuonna punamurkkuja tuntuu kyllä olevan tavallistakin runsaammin, ovat alkaneet kiertää taloa nyt myös kuistin puolelle.
Niitä on kyllä myös ihan ympäri pihaa, yrittävät tunkea nykyään myös hevosten säilörehupaaliin.
Aiemminkin olen huomannut keväällä pihassa enemmän trafiikkia, mutta sitten tuntuvat siirtyvän joiltain paikoilta muuanne.
Tulevatkohan talon seinustalle jonkun lahovian takia (liki 90-vuotias hirsitalo, jota ei ole ainakaan meidän aikana korjattu mitenkään)?
Pitkään meillä oli myös mustia muurahaisia sisätiloissa, etenkin keittiössä. Toisessa päässä taloa on hiekkaisessa maaperässä paljon pesiä.
Tänä vuonna ei sitten jostain syystä ole taas ollut noita pikkumuurahaisia...
Ja mitään maahan laitettavaa muurahaismyrkkytököttiä en haluais pihaan laittaa, kun pihamaalla liikkuu taas kissat ja koira.
Onko mitään luonnonmukaisempaa keinoa?
Suolaa ja mäntysuopaa olen jo kokeillut.
Raidia olen käyttänyt aiempina kesinä, mutta harmittaa, kun siinä seinän vieressä ja lähistöllä kasvaa taas paljon vattua ja metsämansikkaa. Pelkään, että myrkyt kulkeutuu niihin, pidemmällekin.
Nyt olen käyttänyt sellaista miedompaa sumutetta, jolla varoaika 14 vrk, mutta en tiedä onko yhtä tehokasta.
Pesiä pitää sitten ehkä todennäköisesti siirtää, mutta en haluaisi myöskään täysin muurahaisvapaata pihaa, kun tuntuvat pitävän taas käärmeet loitolla, joita täällä on lähistöllä muuten aika paljon.
Mutta miksi ovat kiinnostuneita juuri tuosta seinästä? Voivatkohan punamuurahaiset tehdä talon alle pesää, vai vaeltavatko vaan ja hakevatko siitä jotain aineita?
Vähän harmillista, kun alkavat sitten tunkea jostain koloista myös taloon sisään.
Tänäänkin olen imuroinut niitä keittiöstä ihan urakalla.
Punamuurahaisista riesaa
4
956
Vastaukset
- 4n7z
Olisikohan kyse vain parveilusta eli jokavuotisesta parittelusta? Pystytkö kuvailemaan näitä "punamuurahaisia" yhtään?
Sisätiloissa olevat muurahaiset ovat luultavasti mauriaisia, joita eksyy sisään usein ruoan ja lämmön takia. Jos talossa on kosteusvaurioita, niin pesiminenkin on mahdollista. - luomua takapuolesta
Kun ei myrkyt kelpaa, niin sitten on vain murkkuja katseltava.
- hanhi123
ne muurahaiset on todennäköisesti mauriaisia eli sokerimuurahaisia punamuurahainen on sama laji kuin kekomuurahainen ja monikuningattarinen ja mauriaiset yksikuningattarisia
- munapurkku
Todennäköisesti kosteus/homevauriosta on kyse... Kannattaisi tutkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2253306- 582796
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk172429Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I212421Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve701899Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841830Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401802Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro171789Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.841632Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65955