Vihreät ovat takinkääntäjiä

Pitivät vuosikymmenien ajan kiinni siitä ettei ydivoimaloita rakenneta. Vihreän liikkeen lähtölaukas annettiin, kun Suomeen rakannettiin ydinvoimaloita.

Nyt on sitten takki käännetty.

Kertovat, että hallituksen periaatepäätökset rakentamisista on hyväksyttävissä. Hallitus voi myöntää lupiakin. Pääasia on ettei tämän hallituksen aikana toteudu ainoakaan uusi ydinvoimala rakentaminen.

On aikoihin eletty. Kaikki olimme varmoja siitä, ettei Vihreät osallistu semmoiseen hallitukseen joka tekee hyväksyviä periaatepäätöksiä tai suostu energiayhtiöiden hankkeisiin.

Petos huipussaan.

Samaa oli edellinen hallituskausi ja nyt tämäkin. Pääasiana vihreillä on, että pääsevät mukaan vallansaleihin ja kabinetteihin yhdessä porvaripuolueiden johtomiesten kanssa.
6210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

...sielunsa ja aatteensa hallituspaikasta.

No he juhlivat aikansa, tuskin ovat hallituksessa seuraavien vaalien jälkeen (eduskuntavaalit)

Ja tuskin siellä (hallitus) ovat seuraavan eduskuntavaalien jälkeen kepu ja kokoomuskaan.

Pidän maailman kahdeksantena ihmeenä jos tällä menolla nykyhallitus istuu virkakautensa loppuun saakka.

Äänestä
  • Onkin useisiin kansainvälisiin instaneesihin lähetetty tutkintapyyntöjä Suomen virkamies- ja lakikäytännöstä.

    Hallitus ... nykyinen eikä edellinen ole joutunut julkiseen vastuuseen useista Kansainvälisen Oikeuden vastaisista ja kansalaisten oikeusturvaa kaventaneista laeista.

    Esimerkiksi nyt ratifioidun rikoslain muutoksen taustalta löytyy seuraavaa: Lain esityöt He 55/2007, koska laki on artikla 33 vastainen laki tulee muutaa.

    Lisäpontta saa asiaan Eduskunnan Oikeusasiamiehen päätöksestä 876/2/05; joka kuitenkin salattiin 20.12. 2007 asti (löytyy 2007 päätöksistä).

    Sen kukaan poliisilla ei edes lain mukaan ole oikeutta aloittaa esitutkintaa ministerivastuuasiassa.

    Päätksen alun "erään tapauksen yhteydessä" tapainen juttu onkin ollut vireillä vuodesta 2005 asti.

    Lain He 55/2007 esityöt lausuvat; ettei missään tapauksessa Kansainvälinen Rikostuomioistuin tule toimivaltaiseksi käsittelemään suomea koskevia asioita.

    Onkin kyseistä asiaa sivuavan jutun jopa ihmisoikeustuomioistuin 27.3. 2008 "seulonut".

    Siis edes Ihmisoikeustuomioistuin ei katsonut olevansa kelvollinen käsittelemään "Lainsäädännöllisesti luotuja oikeudenloukkauksia".

    Esimerkkejä ovat mm. Lastebsuojelulain "pakkomuutos"; isyyslain 2002 muutos 2005 Presidentin asetuksella "palautaa aviomiehen haasteoikeus aviolapseen", sekä Hedelmöityshoitolain Lasten Oikeuksien Sopimuksen vastaisuuden poisto lähes heti lain laatimisen jälkeen.

    Merkittävintä kaikissa tapauksissa oli; että lakien esitöissä eri lausunonantajatahot olivat ilmoittannet, ettei lakia olisi tullut laatia laaditunlaisena.

    Ovatko lakien allekirjoittajat siis vastuussa ns. laittomista ja ihmisoikeuksia loukkaavista laeista?

    Tähän asiaan Eduskunnan Oikeusasiamiehen mukaan edes Suomen laki ei anna selvää vastausta.

    Vastausta ei ole halunnut antaa viimeisen 3 vuoden

    aikana kukaan muukaan.

    Ovatkin kaikki tahot näemmä yhdessä osallistuneet

    "Ihmisoikeusvaltio Suomen" kasvojen

    säilyttämiseen.

    Kärsijänä "vain" pienet ihmiset.

    Äänestä

  • Tuskin Vasemmsitoliitto ja SDP ja Kommunistit, Persut, kristilliset saavat hallitusta pystyyn. Vaikka RKP:n tukikin.

    Kun vasemmistolla n. 30 % kannatus ja heistäkin osa oikeisto mielisiä, miten he saisivat hallitusta.

    Nyt en ymmärrä ajatuksiasi.

    VAi meinnaakko Neuvostoliiton uuteen tulemiseen..ei tule sieltäkään apuja kommunisteille, kyllä on omillaan pärjättävä, ilman eduskunta paikkaa.

    Demokratia on sitä, että voittajat valitsee, ja hävinneet apupaikoilla. Esim. nyt ei olisi Halosenkaan paikka presidenttinä, vaan enemmistön edustajan kuuluisi olla presidenttinäkin. Jos olisi vanha malli valitsemiseen. Demokraattisesti enemmistön presidenttikkin.

    Mutta näin hassua se vain on, jokin naisliike sai presidenttinsä, homoista puhumattakaan. Eli onkin vähemmistöliikeiden presidentti.

    Äänestä

ympäristö on vain politiikan väline.

Mitä todellisia ympäristötekoja Vihreät ovat todella ajaneet.

Ne ongelmat joita Vihreät nostaa esiin, on jo joku toinen havainnut ja huomoinut aikoja sitten. Ja usein se ratkaisuehdotus jonka Vihreät ottavat sitten ohjelmaansa on todettu jo aikaa sittn huonoksi.

Esimerkiksi jätteen poltto. Heksingissä oli aikoinaanSuuri Vihreä Saavutus kun saatiin Kyläsaren jätteenpolttolaitos lakkautettua.

Laitos oli jo aikaa sitten todettu ongelmalliseksi koska sen polttotekniikkaa kehitettäessä ei ympäristön kokonaiskuormitusta otettu huomioon vaan oletettiin että riittää kun korkea piippu ohjaa savut riittävän kauas asutuksesta.

vaihtoehtoja asian korjaamiseen haettiin ja yksi vaihtoehto oli koko laitoksen uusiminen.

Mutta se ei kelvannut vihreille: jätteen määrän vähentämisestä tehtiin hieno oppi ja uskoteltiin että jätteen polttaminen sinällään lisää jätteen määrää.

Eli jätepolttolaitoksen olemassa olo automattisesti estää jätteen määrän vähentämisen: Vihreää logiikkaa joten järjen käyttö on kielletty.

No kun laitos lopetettiin niin mitä tapahtui. kaikki se jäte mitä poltettiin meni kaatopaikoille... Myös bio-vaaralline sairaalajäte jossa erilaiset virus ja bakteeri kannat sitten päätyi kaatopaikoille useiden vuosien ajan.

Ongelmajätelaitos saatiin valmiiksi vasta myöhemmin.

Nyt ollaan jälleen tilanteessa, jossa jätteen polttaminen on otettava uudelleen harkintaan.

Vihreä kusets eli jätteen määrän radikaali pienentäminen ei ole onnistunut. Vain jätteen lajitteluvelvoite on saatu aikaiseksi. (30 vuodessa) Ja vihreän kusetus-logikan mukaan sen olisi ilmeisesti pitänyt tapahtua ihan itsestään.

Sama ongelma on ydinvoiman korvaamisessa bio-polttoaineilla: ajatusta vastustettiin sillä, että laaja bio-polttoaineen käyttö aiheuttaa ongelmia elintarviketuotannolle: mutta kun se Bio-polttoaine on niin Vihreää.

Vasta kun ongelma on tullut esiin, on bio-polttoaineenkin ongelmat tulleet niin kovin "vihreiksi".

Mitä enemmän valtaa annetaan Vihreille, sitä huonommin käy ympäristölle.

piikkiq

ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan

Äänestä
  • On kaksi eri asiaa sosialismi ja sosiaalinen demokratia.Tämä hallitus ei toteuta sosiaalisuutta eikä myöskään demokratiaa. Tämä on huonoin hallitus mitä minä muista,jopa Ahon hallitustakin huonompi.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    On kaksi eri asiaa sosialismi ja sosiaalinen demokratia.Tämä hallitus ei toteuta sosiaalisuutta eikä myöskään demokratiaa. Tämä on huonoin hallitus mitä minä muista,jopa Ahon hallitustakin huonompi.

    Jokainen sosialisti ryhmä todistaa muille sosialistiryhmille että on kaikkein kovinta sosialismia ja ainakin enemmän sosialiseja kuin muut.

    Suomen Sosiaalidemokraatit on aina halunneet todistella muille sosialisteille että he ovat enemmän kuin muut. Kun piti kisailla Moskovan rahoituksesta suomeen oli SDP jonossa nimen omaan sosialistipuolueena.


    Sosiaalidemokratialla ei ole mitään tekemistä sen enempää sosiaalisuuden kuin demokratiankaan suhteen.

    SDP on aina hajottamassa perheitä, suosii homopareja ja ylipäätään kaikkea joka tuhoaa perheen mahdollisuudet huolehtia itsestään ja jälkeläisistään.SDP haluaa estää noin puolenmiljoonan ihmisen oikeuden työhön pakottamalla kaikki "yleissitoviin" sopimuksiin.

    Kun vaikkapa SAK omassa oppilaitoksessa haluttiin toimia toisin ei yleisitva ollutkaan niin sitovaa...

    Mutta jo 1920 luvulla todistettiin kiistattomasti, että AY-liike on suurin työttömyyden aiheuttaja.... mutta SDP pitää huolen siitä että AY-liikkeen vastuusta ei saapuhua.

    Päätöksenteko on keskitetty puoluetoimistoon: asioista saa vapaasti keskustella kunhan ollaan lopulta sitä mieltä mitä puoluetoimisto määrää.

    Ei siis sen enempää sosiaalinen kuin demokraattinenkaan....

    Hallitus näyttää sensijaan tarjoavan mahdollisuudet kaikille. Kannustaa omatoimisuuteen ja vastuuseen. Toki paljon on vielä 40-vuoden sossupossuilun jäljiltä korjattavaa, mutta suunta on oiea.

    Piikkiq

    ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totuutta kirjoitti:

Pitivät vuosikymmenien ajan kiinni siitä ettei ydivoimaloita rakenneta. Vihreän liikkeen lähtölaukas annettiin, kun Suomeen rakannettiin ydinvoimaloita.

Nyt on sitten takki käännetty.

Kertovat, että hallituksen periaatepäätökset rakentamisista on hyväksyttävissä. Hallitus voi myöntää lupiakin. Pääasia on ettei tämän hallituksen aikana toteudu ainoakaan uusi ydinvoimala rakentaminen.

On aikoihin eletty. Kaikki olimme varmoja siitä, ettei Vihreät osallistu semmoiseen hallitukseen joka tekee hyväksyviä periaatepäätöksiä tai suostu energiayhtiöiden hankkeisiin.

Petos huipussaan.

Samaa oli edellinen hallituskausi ja nyt tämäkin. Pääasiana vihreillä on, että pääsevät mukaan vallansaleihin ja kabinetteihin yhdessä porvaripuolueiden johtomiesten kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu