Vastustaa presidentin vallan purkamista ja parlamentarismin lisäystä. Niinistö tähtää uudeksi presidentiksi ja haluaa varmistaa jo nyt valtansa. On se kummallista. Ahtisaari keskittyi koko presidenttikautensa vastustamaan presidentin vallan vähentämistä käynnissä olleen perustuslain uudistuksen yhteydessä, uskoi pääsevänsä vielä toiselle kaudelle. Ärisosialisti Halonen on perinteisesti vastustanut suurta presidentin valtaa, mutta tultuaan presidentiksi, hän on pitänyt kiinni tiukasti vallastaan; jopa perustuslin ylittäen tunkeutumalla EU:n huppukokouksiin, vaikka perustuslaki määräää yksiselitteisesti kaikki EU-asiat valtioneuvoston hoitoon.
Niinistö istuu Lauantaiseurassa
oivahärkönen
2301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vai tuosta näkökulmasta tuonkin asian näet? En kai kyllin osaa kiittää Luojaa siitä, että on varjellut minua niin, ettei politiikka ole päässyt tuolla tavalla myrkyttämään mieltäni ja kierouttamaan ajatteluani.
Mutta miten sinä nyt niin Niinistöstä, miehestä, jonka olisit itsekin halunnut presidentiksi.
Luehan nuo, jotka tuolla toisaalla esitin, toinen niistä sinulle, toinen yleisemmin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000034694316
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000034695184
... politiikka on kierouttanut ajatuksesi ja myrkyttänyt mielesi. Sinä ole USA:n politiikan tukija ja maailman häirikön, Bushin suuri ihailija. Minä sentään luotan omaan puolustukseen ja suomalaiseen isänmaahan.