ihmisiä, teette vaan suuren virheen.
Multa puuttuu usko kaikkeen mahdolliseen. Sen takia teen kaikennäköisiä tempauksia toisinaan.
En nyt viitsi alkaa "Jeesustelemaan", mutta sanotaan näin, ettei minunkaan elämä ole mitään herkkua ollut eikä ole tälläkään hetkellä.
No päivä kerrallaan rämmitään eteenpäin tässä pahoinvointiyhteiskunnassa.
Eniten häiritsee ajatus, kun ei vaan voi vaikuttaa mihinkään, se masentaa.
Tai voisi mutta se sotkisi asiat luultavasti entisestään.
Ja kun olen niin "paha" ihminen niin olen juonut 2 kaljaa ja ajattelin ottaa kolmannenkin tänään.
Ajatuksia ajatuksia, miksei ne vaan voisi häipyä mun päästä pyörimästä.
Toivottavasti pää pehmenisi ja päästä häviäisi loputtomat ajatukset joita ei voi ratkaista nyt =)
Kuunnellaas musaa välillä.
http://www.youtube.com/watch?v=dszf1QDvmGs
Älkää lokeroiko
17
474
Vastaukset
- JoMN
Atte, jos olet masentunut, oikea paikka alkaa ratkoa sitä asiaa on terveyskeskus. Kaljaa en suosittele masennuslääkkeeksi, se vain pahentaa asiaa.
- Ateisti Atte
mutta lääkäri meinaa, että tämä menee ohi ilman lääkitystä, kuten minäkin.
Kunhan tilanne vaan muuttuu ja se nyt kestää pari kuukautta, jolloin voin tehdä asioille jotain.
En oikein usko lääkkeiden voimaan, nykylääketiede tarjoaa tabuja ja tabuja joka juttuun, mutta oikea tapa ratkaista ongelmat on tehdä niille jotain. Nyt en vaan voi. - Ateisti Atte
Ateisti Atte kirjoitti:
mutta lääkäri meinaa, että tämä menee ohi ilman lääkitystä, kuten minäkin.
Kunhan tilanne vaan muuttuu ja se nyt kestää pari kuukautta, jolloin voin tehdä asioille jotain.
En oikein usko lääkkeiden voimaan, nykylääketiede tarjoaa tabuja ja tabuja joka juttuun, mutta oikea tapa ratkaista ongelmat on tehdä niille jotain. Nyt en vaan voi.minä en ole se henkilö joka pillereiden voimalla pää sekaisin alkaa paskassa römpimään loppuelämäänsä, se on saletti.
- JoMN
Ateisti Atte kirjoitti:
mutta lääkäri meinaa, että tämä menee ohi ilman lääkitystä, kuten minäkin.
Kunhan tilanne vaan muuttuu ja se nyt kestää pari kuukautta, jolloin voin tehdä asioille jotain.
En oikein usko lääkkeiden voimaan, nykylääketiede tarjoaa tabuja ja tabuja joka juttuun, mutta oikea tapa ratkaista ongelmat on tehdä niille jotain. Nyt en vaan voi.saattaa olla kaksi eri asiaa. Jos et voi jostain syystä tehdä asioille jotain; kun vasta jonkun ajan kuluttua, saattaa olla oikea syy. Jos taas et pysty jostain henkisestä syystä nyt tekemään asioille jotain, olet ehkä pulassa. Joka tapauksessa Tsemppiä:-D
- Kadun*Nainen
!! siunausta !!
- Ateisti Atte
rankka päivä grillailtu jne.
http://www.youtube.com/watch?v=uPVUnRF-dwU- Ateisti Atte
Ateisti Atte kirjoitti:
- joopa joo
Ateisti Atte kirjoitti:
Oon tässä silloin tällöin lukenut huvikseni näitä sivuja (tosi harvoin, koska satuu olemaan parempaakin tekemistä) oon tässä vaan huomannu että aina vaan täällä roikkuu yks atte, joten oletan että
olet useinkin kirjottelemassa näitä samoja juttuja. Ei oo mikään ihmekkään jos alkaa masentamaan. Ja vielä siitä että et usko mihinkään, niin omapa on asias. Tässä sulle vähän pohdittavaa: Oletko käynyt meren lähteillä, oletko tutkinut syvyyden pohjan? Nousivatko eteesi tuonelan portit, saitko nähdä kuoleman varjon ovet? Oletko tutkinut maan sen ääriä
myöten? Jos olet tämän kaiken tehnyt, kerro toki!
Hyvää yötä ja Jumalan siunausta sinullekkin! =) - Ateisti Atte
joopa joo kirjoitti:
Oon tässä silloin tällöin lukenut huvikseni näitä sivuja (tosi harvoin, koska satuu olemaan parempaakin tekemistä) oon tässä vaan huomannu että aina vaan täällä roikkuu yks atte, joten oletan että
olet useinkin kirjottelemassa näitä samoja juttuja. Ei oo mikään ihmekkään jos alkaa masentamaan. Ja vielä siitä että et usko mihinkään, niin omapa on asias. Tässä sulle vähän pohdittavaa: Oletko käynyt meren lähteillä, oletko tutkinut syvyyden pohjan? Nousivatko eteesi tuonelan portit, saitko nähdä kuoleman varjon ovet? Oletko tutkinut maan sen ääriä
myöten? Jos olet tämän kaiken tehnyt, kerro toki!
Hyvää yötä ja Jumalan siunausta sinullekkin! =)olekkaan parempaa tekemistä lauantaina 1.18 näemmä, kuin täällä olla arvostelemassa muita.
No senhän uskovaiset osaa.
Kauniita unia vaan ja hyvää loppuelämää sinulle...
Minäkin voisin olla nukkumassa tähän aikaan, mutta ainoa ongelma on, että ei väsytä.
Olisinhan tietysti voinut olla selvinpäinkin tänään ja ottaa unitabletin, mutta nuo lääkärit kun pihtailee noita lääkkeitä, niin vedetään kaljaa kunnes väsyttää, jotta hätätilanteita varten on ne tabletit. Tämäkin siitä hemmetin syystä, etten aina ehdi lääkäriin, kun pitäis ehtiä. No tämä on tämmöstä... - Ateisti Atte
Ateisti Atte kirjoitti:
olekkaan parempaa tekemistä lauantaina 1.18 näemmä, kuin täällä olla arvostelemassa muita.
No senhän uskovaiset osaa.
Kauniita unia vaan ja hyvää loppuelämää sinulle...
Minäkin voisin olla nukkumassa tähän aikaan, mutta ainoa ongelma on, että ei väsytä.
Olisinhan tietysti voinut olla selvinpäinkin tänään ja ottaa unitabletin, mutta nuo lääkärit kun pihtailee noita lääkkeitä, niin vedetään kaljaa kunnes väsyttää, jotta hätätilanteita varten on ne tabletit. Tämäkin siitä hemmetin syystä, etten aina ehdi lääkäriin, kun pitäis ehtiä. No tämä on tämmöstä...on alkoholiongelma...no saavat lääkärit taas yhden sairauden lisää parantaa, mikäs siinä, nykyään on tärkeintä vaan, että liiketoiminta tuottaa voittoa.
- Ateisti Atte
Ateisti Atte kirjoitti:
on alkoholiongelma...no saavat lääkärit taas yhden sairauden lisää parantaa, mikäs siinä, nykyään on tärkeintä vaan, että liiketoiminta tuottaa voittoa.
Atte Ateisti on toinen kirjoittaja. Minä kirjoittelen yleensä viikonloppuisin.
- %?????
Ateisti Atte kirjoitti:
on alkoholiongelma...no saavat lääkärit taas yhden sairauden lisää parantaa, mikäs siinä, nykyään on tärkeintä vaan, että liiketoiminta tuottaa voittoa.
Ootkos koskaan ajatellut että ei kaikkia uskovaisiakaan nukuta näin pikku tunneilla, mutta ei
mekään napsisita pillereitä eikä juoda alkoholia, että uni tulisi. Toiset vaan on yökukkujia ja toiset
aamuvirkkuja. Jumala on meidät tälläisiksi luonut ja
hyvä niin. Varsinkin kun nykyään pitää tehdä töitä yöllä ja päivällä. Mitä jos esim. palokunta, sairaala ja muut tärkeät palvelut olisivat auki kello 7-21? Jotenkin tuntuu siltä että vain niillä jotka ryyppää ja rällää olisi oikeus olla hereillä pikkutunneille asti. Ja ei se elämä mullekkaan vieras ole sillä olen joskus vuosia sitten sitäkin
harrastanut, mutta en todellakaan enää kaipaa niitä aikoja kun on saanut maistaa jotakin paljon parempaa: nimittäin Pyhän Hengen elävää vettä. Suosittelen. Ja siitä ongelmasta: niin itseppähän jokainen pullon huulilleen nostaa ja päättää mitä juo ja kuinka paljon. Kokemusesta voin sanoa että ei pitemmän päälle kannata. Ikävä kyllä monikaan ei sitä silloin ajattele kun alkaa aineita käyttämään.
- Milian ei kirj.
Kun jää odottamaan jotain ja sillä välin päättää antaa sukkien luistaa miten sattuu, sitä päätyy huomaamaan joskus aikojen päästä, ettei ole ollut pitkään aikaan edes sukkia jalassa millä luistella.
Viinan ja pillerien sekakäytölle ei ole Mitään sopivaa eikä oikeuttavaa selitystä.
Aikuinen ihminen tajuaa aivan varmasti mitä sellaisella tyhmyydellä saa aikaan ja jos sitä senkin päälle kehtaa toimittaa, niin täytyy olla varsinainen saapas.
Jos et itsesi takia, niin edes muiden: lopeta ajoissa ja hae apua.
Mie ymmärrän hyvinkin, jos tuntuu että elämä on nyt nk. kelluvassa tilassa johon et itse pysty suoranaisesti vaikuttamaan...mutta sie voit aina vaikuttaa itseesi ja siihen, miten elät sen odottavan ajan. Kannattaako se todellakin tuhlata oman pääsi sulattamiseen myrkyillä?
Eräs lähipiirin ihminen ajautui Hyvin huonoon tilaan erään nk. odotteluajan keskellä (stressi kova yms) ja otti avuksi viinan..noh, oli perso sille muutenkin, mutta mopohan liiti käsistä joka tapauksessa ja niin me jouduimme lopulta toimittamaan hänet pakkohoitoon vastentahtoisesti. Se oli jotain aivan helvetin kamalaa. Ensinnäkin fiksu ihminen, rakastettava ja työnsi silti kaikki läheiset pois luotaan, jopa väkivalloin.
Vaikka kuinka koitti jutella, olla tukena tunkeutumatta kuitenkaan liikaa jne. Ei auttanut mikään.
Sitten vei valkotakit ja -piru vie-, se ihminen heräsi. Oli kai viimeinen niitti joutua vöihin ja siteisiin juoppohulluuskohtauksessa, osastolle, jolta ei noin vain lähdetäkään...voi vain kuvitella millaista sieltä on joutua heräämään.
Nyt on asiat paremmin, mutta pointtina se, että onko pakko antaa mennä asioiden niin pitkälle että noihin äärimmäisen epämukaviin extreme-kokemuksiin joutuu keskelle?
Jos mikään muu ei auta niin toki noin pitkälle on pakko mennäkin ennen kuin tajuaa. Käväsehän vilaksemassa lähimmässä mielisairaalassa pilleri viina-pippaloitsijoita ja NÄE millasessa kunnossa ne on, vaikkeivät ole ryypänneet enää vuosiin.
Pää, eikä ajatuksen juoksu sammu viinalla. Ota ennemin vaikka pelkkiä pameja jos on pakko jollain kemikaalilla hiljentää. Jätä viina pois, sillä saa kuin tuhoa aikaan ja hiton pahasti. Ja se tuho on peruuttamatonta.
Vahva ei ole se, joka yrittää omin (huonoin) keinoin selvitä vaan se, joka rohkaistuu myöntämään oman heikkouden ja hakemaan apua.
Onnea matkaan ja toivon sydämeni pohjasta, ettet vähättelisi tilannettasi yhtään.- konenut tämän
Olen kokeillut aikoinani rauhoittavia lääkkeitä useampiakin.
Yhdet laukaisi vahvan itsetuhoisuuden, jotkut tekivät minusta kädet selän takanana edestakaisin kävelevän tsombin. Kokeilut tehty lääkärin valvonnassa ja ko lääkäri oli sitä mieltä, että psyykenlääkkeet ei oo mun juttu.
Niistä terapeuteista sitten yksi pönttö käyttäytyi niin törkeästi, että hyvä kun olen vielä elossa. Meni muutama vuosi ja kävin hänen kanssaan puhumassa myönsi kyllä toimineensa aivan virheellisesti. Kuulemma vain aikaisemmin ei ollut tullut ajatelleeksi omaa toimintaansa tuolta osin.
Se on kyllä tosi iso lottovoitto jos sattuu löytämään itselleen sopivan hyvän terapeutin, jonka kanssa myös henkilökemiat pelaa.
Mikä parantaa yhden toiselle se voi aiheuttaa sairauden pahenemista, sillä me kaikki ollaan yksilöitä ei ole mitään yleispätevää juttua, joka auttaisi kaikkia. Tämän kirjoitan vuosikausien kokemuksella ja jotenkin tässä vielä rämmin onneksi. - Milian ei kirj.
konenut tämän kirjoitti:
Olen kokeillut aikoinani rauhoittavia lääkkeitä useampiakin.
Yhdet laukaisi vahvan itsetuhoisuuden, jotkut tekivät minusta kädet selän takanana edestakaisin kävelevän tsombin. Kokeilut tehty lääkärin valvonnassa ja ko lääkäri oli sitä mieltä, että psyykenlääkkeet ei oo mun juttu.
Niistä terapeuteista sitten yksi pönttö käyttäytyi niin törkeästi, että hyvä kun olen vielä elossa. Meni muutama vuosi ja kävin hänen kanssaan puhumassa myönsi kyllä toimineensa aivan virheellisesti. Kuulemma vain aikaisemmin ei ollut tullut ajatelleeksi omaa toimintaansa tuolta osin.
Se on kyllä tosi iso lottovoitto jos sattuu löytämään itselleen sopivan hyvän terapeutin, jonka kanssa myös henkilökemiat pelaa.
Mikä parantaa yhden toiselle se voi aiheuttaa sairauden pahenemista, sillä me kaikki ollaan yksilöitä ei ole mitään yleispätevää juttua, joka auttaisi kaikkia. Tämän kirjoitan vuosikausien kokemuksella ja jotenkin tässä vielä rämmin onneksi.Jos kahdesta pahasta pitäisi parempi valita niin ennemin pelkkiä pillereitä kuin viinaa, saati niitä yhdessä.
Terapioihin en ota kantaa. Ammatti-ihmisetkin ovat vain ihmisiä ja tapauskohtaisesti heidän pitäisi muistaa jokainen potilas ottaa.
Mutta. Oli hätä millainen tahansa, niin johonkin siitä pitäisi mennä puhumaan. Ei ne ensimmäisenä ole sitomassa remmeihin ja kuskaamassa hoitoon, vaan minun käsittääkseni tässä maassa jossa sairaalat on pullollaan ihmisiä kannustetaan hoitamaan myös itse itseään ja koittamaan pärjätä aluksi vähemmällä kuin sairaalahoidolla.
Terapeutilleen voi antaa myös monoa jos homma ei pelaa. Niin kauan saa vaihtaa ja etsiä sitä oikeaa henkilöä kenelle tekee mieli puhua, kuin mieli tekee.
- Huhhahhei
teitä pillerityyppejä pitäisi? No way. If you talk the talk, you must walk the walk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17213125
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545468Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454860Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493699Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392808Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1231989Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1141734Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3671655Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1101552Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481