Aloitin keskustelun tuossa jokin tovin sitten esittämällä 7 kysymystä sekä evoluution puolestapuhujille että kreationisteille.
Tuhannesti kiitoksia kaikille, jotka vaivautuivat vastaamaan kysymyksiini ja kaikille niille, jotka pitivät keskustelua yllä. Oli valaisevaa ja varsin antoisiaa sekä viihdyttävää.
Yritin lukea vastauksia puolueettomasti, mutta aika nopeasti minulle valkeni muutama asia. Eräille kirjoittajista tuntuu menevän vellit ja puurot sekaisin uskon ja oletuksen kanssa ts. raamatun sana vs. Tiede. Eräs kirjoittaja esittikin kysymyksen: Kuinka suuren todistuksen sinä tarvitset ennen kuin näet? Omasta mielestäni pienikin todiste on riittävä, koska se on aina suurempi kuin olematon todiste... Tässä viittaan joidenkin raamattuun uskovien retoriikkaan: Kaikki olevainen on todiste Jumalan työstä, joten siinä todistetta kerrakseen. Ei mielestäni, koska tässä tarjoillaan ainoastaan valmiiksi pureskeltu vastaus valmiiseen muottiin joka ei jätä tilaa kyseenalaitamiselle.
Toisaalta, jos Saksassa muutama vuosikymmen sitten ihmiset olisivat ymmärtäneet kyseenalaistaa enemmän ja uskoa vähemmän, historia olisi todennäköisesti kirjoitettu toisin. En tarkoita tällä, että rinnastaisin kreationistit natseihin, mutta heidän tapansa ajatella ja puolustaa näkemystään on pelottavan lähellä 40-luvun saksaa. Painotan vielä: Kreationismi ei ole sama kuin Natsismi! Siltä varalta vain, että joku haluaa väkisinkin väärin ymmärtää.
Vastaukset kylläkin vahvistivat erään väitteeni: Yksikään evoluutioteorian kannattaja ei yrittänyt kumota kreationismiä, vaan todisteilla puoltaa evoluutioteoriaa. Kreationistit yrittävät kylläkin kumota evoluutioteorian, mutta yhtään uskottavaa selitystä en nähnyt. Ennemminkin kävi näin:
"Jumala pystyy mihin vaan
Kirjoittanut: ............. 25.4.2008 klo 17.26
joten ihan sama minulle loppujen lopuksi miten alkuräjähdys tapahtui."
Eli, kreationismin hätäjarruna on aina tämänkaltainen väite. Se on sinällänsä epäreilu, koska jokainen sivistynyt ihminen tietää, ettei tuollaiseen retoriikkaan VOI väittää vastaan. Tämä on mielestäni vain sama käyttäytymismalli kuin lapsella, joka laittaa kädet korvilleen, huutaa entistä kovempaa vastaan eikä todellakaan kuuntele. Toinen esimerkki:
"Se asia käsiteltiin jo
Kirjoittanut: heräsit vähän myöhässä 25.4.2008 klo 19.39
Evoluutioteoria ei mitään selitä. Miten se muka voisi selittää elämän monimuotoisuuden? Ei mitenkään."
Tälle ei löytynyt yhtään ainakaan kreationismiä puoltavaa selitystä, mutta tämä ei myöskään kumoa evoluutioteoriaa. Silmiinpistävää on se, että jos evoluutio TODISTETTAISIIN vääräksi tai toimimattomaksi, se ei tee automaattisesti kreationismiä oikeaksi.
Keskustelussa helposti käytettiin aseena toisen syyttämistä valehtelijaksi. Tämä mielestäni on mustavalkoinen tapa ajatella. Jos lapsi kertoo nähneensä metsässä keijukaisen, se on todennäköisesti lapselle täysin totta, jolloin hän ei syyllisty valehtelemiseen vaan ennenmmin osoittaa olevansa lapsellinen ja naivi; mitä mielestäni lapsen kuulukin olla ja onneksi ovat. Se lapsista tekeekin lapsia ja suloisia. Mutta, kun aikuinen ihminen uskoo samalla mekanismillä "keijukaisiin" se ei ole söpöä, vaan pelottavaa, raivostuttavaa ja surullista. Ymmärrän kyllä, miksi "evolutionistit" menettävät malttinsa aika-ajoin.
En ymmärrä sitä, että eräät kreationistit näkivät erään asian täysin joko/tai: Evoluutioteoria tarkoittaa automaattisesti ateismiä, tai joidenkin mielestä ainakin vaatii sitä. Tämä on naurettava väite: Samalla logiikalla kaikki ruotsalaiset miehet ovat homoja, saksalaiset natseja, vihreät kettutyttöjä, arabit terroristejä, turkulaiset idiootteja, juutalaiset huijareita jne. Ts. Ateismi edustaa absoluutista pahaa, en ymmärrä, mistä tällainen yksioikoisuus nousee.
Kumpikaan osapuoli keskustelusta ei todistanut AUKOTTOMASTI omaa näkemystään oikeaksi. Kreationistit kyllä tekivät minun vaikutuksen asenteellaan, että Raamattu ON EHDOTON TOTUUS, mutta, käytettävissä olevien tosiasioiden valossa minun on valittava evoluutioteoria, ei siksi, että se olisi ehdoton TOTUUS, vaan siksi että se on USKOTTAVAMPI.
Hyvää kevään jatkoa kaikille, leiristä riippumatta! Kevätaurinko lämmittää mukavasti myös meitä syntisiä... ;) (Pitäsiköhän meidän kaikkien alkaa palvomaan aurinkoa? Eikös se loppupelissä meidän elämää täällä pidä yllä?)
Kiitos kaikille kirjoittajille!
9
394
Vastaukset
- evoluutioteoria on satu
onnea valitsemallasi tiellä.
- hih hih
Uskothan sinäkin. ;)
- sydämmen.usko.pelastaa
Yhtään nekatiivista ajatusta et löytänyt evolutionisteista, mutta kreationisteista kylläkin :D Vaati varmaan kovasti ponnistelua tuollainen perusrehellisyys. LOL
- pois
"Yhtään nekatiivista ajatusta et löytänyt evolutionisteista, mutta kreationisteista kylläkin :D Vaati varmaan kovasti ponnistelua tuollainen perusrehellisyys. LOL"
Ehkäpä meidän on vain myönnettävän asian olevan näin. - zirrrpage
Totesin lopussa, että kumpikaan ei pystynyt perustelemaan aukottomasti näkemystään. Minä valitsin vain MINUN mielestäni näkemyksen, joka on järkeen käypä MINULLE. En syyllisty mielestäni rehellisyyten epä, enkä perukseen, joten en ponnistele mielestäni kummankaan vaihtoehdon välillä, sanoin vain mielipiteeni, tuomitsematta ketään.
Onko sinulla tapana ylenkatsoa ihmisiä, jotka ovat kanssasi eri näkemyslinjoilla? - Vanellus
Kyse oli nyt varmaankin siitä, että hän oli lähtökohtaisesti puolueeton. Keskustelun edetessä hänelle muodostui "puolueellinen" näkemys asiasta. Eikä tarvitse paljon tuota keskustelua lukea, kun ymmärtää miksi näin kävi.
- hhahhahhahaaahhhhh
Vanellus kirjoitti:
Kyse oli nyt varmaankin siitä, että hän oli lähtökohtaisesti puolueeton. Keskustelun edetessä hänelle muodostui "puolueellinen" näkemys asiasta. Eikä tarvitse paljon tuota keskustelua lukea, kun ymmärtää miksi näin kävi.
hahhhhhahhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhh. Kylläpä hyvän vitsin murjaisit, kiitos siitä!
- mitä ihmettä
zirrrpage kirjoitti:
Totesin lopussa, että kumpikaan ei pystynyt perustelemaan aukottomasti näkemystään. Minä valitsin vain MINUN mielestäni näkemyksen, joka on järkeen käypä MINULLE. En syyllisty mielestäni rehellisyyten epä, enkä perukseen, joten en ponnistele mielestäni kummankaan vaihtoehdon välillä, sanoin vain mielipiteeni, tuomitsematta ketään.
Onko sinulla tapana ylenkatsoa ihmisiä, jotka ovat kanssasi eri näkemyslinjoilla?Täällä arvioidaan viestien sisältöä.
Jo se, että käytät ilmaisua "ihmisen arvostaminen"
osoittaa sinun laajentaneen merkitystä pois totutusta merkityksestä.
Muutenkin 1970 luvun jälkeen on asiolla merkitykset muuttuneet radikaalisti.
Päivähoitokotien aivopesu on tuottanut vasemmistolaisen merkitysmaailman yleiskieleemme.
- Vanellus
Kiitos itsellesi. Keskusteluketju oli erittäin selventävä.
Juuri näinhän se menee. Olen itse tullut siihen päätelmään, että harrasuskovaisen on mahdotonta käsittää tieteellistä ajatustapaa. Ei oikeasti ymmärretä tieteen ja uskon eroa. Heille tiede on uskoa ja usko tiedettä. Surullista.
Loppujen lopuksi mitään ei voida koskaan todistaa 100% varmasti. Ainoastaan matematiikassa ja logiikassa voidaan, kuten joku aiemmin kirjoittikin. Mutta mitään luonnonlakia tai prosessia ei voi täysin todistaa varmaksi. Kreationismi perustuu osaltaan tähän seikkaan.
Pudotamme pallon 1000 kertaa katolta ja se putoaa joka kerta maahan. Kreationistisella tavalla ajatteleva voi kuitenkin esittää kysymyksen, että putoaako se edelleen samalla tavalla seuraavalla kerralla? Tai sitä seuraavalla?
Pallon pudotuskoe ei absoluuttisesti todista gravitaation olemassaoloa. Se osoittaa vaan, että tuo prosessi on valtavan todennäköinen. Kreationisti takertuu kuitenkin siihen, että se ei varmuudella ole totta.
Mielenkiintoista on myös se, että usein kreationistiselle mallille tietämättömyys jonkin asian suhteen koetaan todisteena. Miten tietämättömyys voi olla todiste?
Tätä on yritetty takoa jo pidemmän aikaa kreationistien päähän, mutta ei vaan mene perille. Kreationistit ajattelevat, että on vain nämä kaksi vaihtoehtoa. Jos toinen olisi väärä niin se todistaisi toisen automaattisesti oikeaksi. Näin ei tietenkään ole.
Kuten aiemminkin olen kirjoittanut, en ymmärrä kreationismin ja evoluution välistä sotaa, sillä kreationismilla on vieläpä karkeempia ristiriitoja monien muiden tieteenalojen kanssa. Geologia, historia, fysiikka, kemia, matematiikka jne jne... Eikö nuo pahimman riitapukarit pitäisi lahdata pois ensimmäisenä. Evoluutio kun perustuu pohjimmiltaan juuri noihin muihin tieteisiin! Kun fysiikan, kemian, geologian yms. lainalaisuudet on kumottu niin evoluutio kumoutuu siinä samalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242180Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352084Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2151829Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601509Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341407Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5621194Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501011Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse350945Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115945