Sunnuntain ilmoitus kirjantutkistelusta

No, aktiiviset JT:t, luettiinko tänään ilmoitus kirjantutkistelun lyhenemisestä ja siirtämisestä palveluskokouksen yhteyteen? Kuinka suhtaudut asiaan? Entä siihen, että kuulit asiasta ensin täältä?
131060
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

että Vt-seura on lähtenyt tietoisena lahdon suoritukseen liittyvistä ongelmista monilla jepuilla, helpottamaan tuota suritustaakkaa...Takinkäätöä pikkuhiljaa, sehän Vt-seuran ovela taktiikka.

Äänestä
  • Aikaisemmin oli helppoa pitää todistajat ruodussa uhkaamalla maailmanlopun olevan aivan ovella. Kun varmana tuhon vuotena oli vaikkapa 1974, niin oli helppo perustella miksi kaikki tarmo piti kohdistaa lahkon asioihin.

    Nyt kun olosuhteiden pakosta ollaan jouduttu luopumaan pikaisen lopun ennustelusta, niin pitää muutenkin kuormaa hellittää. Se taitaa olla välttämätöntä jotta edes pieni joukko pysyisi kyseisen kultin talutusnuorassa.

    Äänestä

se oli pelkkä provo. Hyvin näytti uppoavan.

Äänestä
  • Meidän salilla luettiin.

    Äänestä

  • Meillä luettiin kirjoitti:

    Meidän salilla luettiin.

    viitsi höpsiä

    Äänestä

  • nyt... kirjoitti:

    viitsi höpsiä

    mun tyttöni seurakunnas luettiin,vanhempieni,poikani joka on ulkomailla,joka paikas on ilmotettu

    Äänestä

Otimme sen lämpimästi vastaan.

Äänestä

No, aktiiviset JT:t, luettiinko tänään ilmoitus kirjantutkistelun lyhenemisestä ja siirtämisestä palveluskokouksen yhteyteen?

-Kyllä luettiin

Kuinka suhtaudut asiaan?

-Itselleni helpotus, kun polttoaine on niin kallista. Se asia huomioitiin ilmoituksessa.

Entä siihen, että kuulit asiasta ensin täältä?

-Se vahvistaa vain lopun ajan lähestyvän. Pieni ajatus seuramme kirjoituksista:

He voivat myös väittää palvelevansa Jumalaa, mutta hylkäävät hänen edustajansa, hänen näkyvän järjestönsä, ja ryhtyvät sitten ’pieksemään’ entisiä tovereitaan estääkseen heidän työtään (Ju 8, 11; 4Mo 16:19–21; Mt 24:45–51). Luopiot yrittävät usein saada toisia seuraajikseen (Ap 20:30; 2Pi 2:1, 3). Koska he hylkäävät tahallaan kristillisen seurakunnan, heistä tulee osa ”antikristusta” (1Jo 2:18, 19). Luopioisraelilaisten tavoin myös kristillisen seurakunnan luopioiden on ennustettu tuhoutuvan (2Pi 2:1; Hpr 6:4–8).

Ps. Älkää vaan luulko, että tämän tiedotus oli teidän luopioiden ansiostanne.

Äänestä
  • "-Se vahvistaa vain lopun ajan lähestyvän. Pieni ajatus seuramme kirjoituksista"

    Mistä lähtien alkukristityille kerrotut ennustukset ovat alkaneet sopia meidän aikaamme? Perusteletko Raamatulla.

    Äänestä

Minulle tuli tieto eräästä JT-seurakunnasta, joka tässä tapauksessa ei ollut se "kuuluisa" Espoon Eteläinen. (Huomattakoon, että aika monesta seurakunnasta ympäri Suomea tulee jos jonkinlaista tietoa salamannopeasti tarpeen mukaan. Kiitos siitä kaikille ystävällismielisille "myyrille".)

Kun tiedotus kirjantutkistelun siirtämisestä toisen kokouksen yhteyteen ja pois yksityiskodeista oli luettu, yleisö oli ollut tavattoman huojentuneita. He kaikki iloitsivat siitä, että osa ylimääräistä taakkaa otettiin pois ja kaikille Jehovan todistajille annettiin yksi vapaa ilta viikossa lisää. Vain aplodit olivat puuttuneet. Ehkä se johtui hämmennyksestä, minkä hallintoelimen kädenojennus oli saanut aikaan.

Millaisia huomioita muista seurakunnista on tullut?

Äänestä
  • Olin takarivissä ja huomioin lapsiperheiden, varsinkin isien hyväksyvän ilmeen. Kun katsoin eteen, niin muutamilla tienraivaajilla oli ilme hieman hakusessa.

    Suurin osa oli helpottuneita, koska kokousralli hieman helpottuu. Toki perustelut Bensan kalleudesta, ei nyt istunut kirjaryhmän lopettamiseen, mutta mitäs väliä, kunhan rumpa helpottuu.

    Äänestä

Meidän seurakunnassa ainakin iloittiin asiasta. Eli tähän asti on aina hehkutettu sitä miten tärkeitä kaikki kokoukset ovat. Nyt kun niitä vähennetään niin kaikki ovat tyytyväisiä.

Tämä vain kuvastaa sitä miten Jt:t sanovat sen mitä virallisesti halutaan kuulla, eikä rehellistä omaa mielipidettä. Jt:ssä oppii todella näyttelemään jotakin muuta kuin mitä todellisuudessa on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


A.Men kirjoitti:

No, aktiiviset JT:t, luettiinko tänään ilmoitus kirjantutkistelun lyhenemisestä ja siirtämisestä palveluskokouksen yhteyteen? Kuinka suhtaudut asiaan? Entä siihen, että kuulit asiasta ensin täältä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu