Köyhimmän kansanosan verotus on

korkein

Katsotaan taas kenelle verohelpotukset menevät. Tässä maassa maksetaan sosiaalietuuksista kaikkein suurimmalla veroprosentilla suhteessa tuloihin. Sosiaalietuuksia ovat työttömyyspäiväraha, sairauspäiväraha, äitiyspäiväraha, vanhempainpäiväraha, kotihoidontuki, aikuisopintoraha.

Sosiaalietuudet, eläkkeet ja opintotuet jäävät muutenkin vuosi vuodelta ostovoimaltaan pienemmäksi. Jos nyt erittäin köyhien joukko on suuri niin se suurenee koko ajan.

Yleinen luulo on tosin, että esimerkiksi työttömyyspäivärahasta ei makseta veroa ollenkaan. Vaikka esimerkiksi jo 6000 euron vuosituloistaan työtön maksaa veroa 1079 euroa eli 18%.

3

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se_Aito_Työtön

      ...on se automaattinen ennakonpidätys Kelassa.


      Siitä ei kannata paljoa muutosprosenttia hakea, koska silloin riskeeraa mätkyt ja jos silloin vielä on työttömänä, sitten on tosiaan kusessa.


      Ei, sosiaalitoimi ei auta veromätkyissä. Eikä opintolainan hoidossakaan.

      • ...

        Aika harvoin sieltä tulee palautuksia. Minulle ei oikein mennyt jakeluun, kun verotoimistossa viimeksi sitä minulle selitettiin. Demareita voi muistaa tästäkin ilolla: ennakonpidätys nousi 14-15%:sta 20%:iin tossa pari vuotta sitten.


      • laskeeko porvari sitä??
        ... kirjoitti:

        Aika harvoin sieltä tulee palautuksia. Minulle ei oikein mennyt jakeluun, kun verotoimistossa viimeksi sitä minulle selitettiin. Demareita voi muistaa tästäkin ilolla: ennakonpidätys nousi 14-15%:sta 20%:iin tossa pari vuotta sitten.

        Nyt oppisiotiossa demarit ovat köyhän asialla. Köyhien asiat olisi kannattanut hoidella vuosikymmenien aikana sieltä hallituksesta käsin jos oli tarkoitus hoidella. Demareiden ainut saavutus on räksytys eri variaatioissaan, hallituksessa saatiin aikaan aina vain monimutkaisempia järjestelmiä, jotka suosivat vain hyvin pientä kansanosaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe