Kerjäläiset levittäytyneet jo ympäri

Suomea.

"Romanialaiset kerjäläiset ovat levittäytyneet pääkaupunkiseudulta ja Turusta muualle Suomeen. Kerjäläisiä näkyy jo monen sisämaan kaupungin katukuvassa.

Ylikomisario Teuvo Saikkonen Helsingin poliisilaitokselta sanoo, että kerjäläisten siirtyminen eri puolille maata oli odotettavissa.

"Helsingissä on ollut pieni kerjäläisten ryhmä viime syksystä lähtien eikä tilanne ole muuttunut. Meillä on tieto siitä, että muualle Suomeen on rantautunut uusia kerjäläisiä. Eihän kerjääminen Helsingissä lyö leiville, jos joka kulmassa on kerjäläinen", Saikkonen sanoo.

Turussa poliisi varoitti romanialaisista kerjäläistä tiedotusvälineiden kautta. Poliisi neuvoi ihmisiä myös olemaan kutsumatta kerjäläisiä kotiinsa".

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Kerjäläiset levittäytyneet jo ympäri Suomea/1135235921590?ref=rss

Koska voidaan puhua kansallisesta HÄTÄtilasta ?

3

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tylystivaan

      ..katso kerjäläistä silmiin, ja anna ymmärtää, että halveksit häntä. Ja luonnollisesti ainoastaan tyhmimmät kansalaiset antavat heille rahaa. Jos joku kutsuu kotiinsa, niin omapahan on ongelma.

      • Mökit vaarassa

        Siitä tulee hauskaa kun "romanialaiset marjanpoimijat" tajuavat että koko Lapin läänissä on vain muutamia poliisipartioita ja asukkaina paljon vanhoja ihmisiä. Maaseudusta tulee varsinainen temmellyskenttä.


    • vammakerjäläisille

      Suomalaiset kerjäävät samaan tahtiin kuin romanialaiset. Ovella käy kerjäämässä milloin
      mihinkin asiaan. Jopa lapsia on laitettu
      kerjäämään.
      Sotavammaisille kerjätään vaikka vammaisjärjestöillä
      on hirmu isot rahat sijoitettuna osakkeihin.
      Jos sotavammaisten keski-ikä on 82vuotta ja
      muiden tavallisten kuolevaisten 78vuotta.
      Onko vamma edes rasittanut näitä ikä-ihmisiä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      89
      4484
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      101
      3870
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3539
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3220
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      43
      2892
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2539
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2412
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2116
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      16
      1791
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1725
    Aihe